Tarçın Çayının Faydaları

tarafından
4512
Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın Çayının Faydaları
Tarçın, baharat dünyasının en güzel ve kokusu kendine has üyelerinden biridir. Gerek rengi gerekse kokusuyla, hem toz hem de kabuk şeklinde tüketilen; sütlü tatlılara, çaylara, pastalara, keklere, kurabiyelere, meyve salatalarına, bozaya çok yakışan; lezzetli olduğu kadar şifalı ve de kilo vermeye yardımcı olan enzimler içeren çok değerli bir baharattır tarçın.

İşte tarçınla hazırlanan bir çay olan tarçın çayı da yine sağlık ve güzellik anlamında pek çok etkiye sahiptir. Eski çağlardan bugüne pek çok rahatsızlığın tedavisinde başvurulan bir baharat olan tarçın,  o çağlardan günümüze kadar sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelmiş, adet dönemi sancılarını gidermek için kullanılmış, ishale iyi gelmiş ve kan şekerini düzenleyerek özellikle şeker hastalığında ve metabolizma sorunu yaşayanlarda kurtarıcı olmuştur.

Tarçın Çayı İçtiğinizde;

Tarçın-Çayı-Nasıl-Yapılır,

 • Antibakteriyel özellikleri sayesinde sizi enfeksiyonlara karşı korur
 • Adet ağrılarınız azalır
 • Mide şikayetleriniz ve mide kramplarınız hafifler
 • Soğuk algınlığı şikayetleriniz azalır
 • Kan dolaşımınız artar,
 • Kan şekeriniz düzenlenir
 • Ve en güzeli de kilo vermenize yardımcı olur.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?
Tarçın, toz şeklinde ve kabuk şeklinde olmak üzere iki değişik şekilde satıldığı için, tarçın çayınızı yapmanız için de iki seçeneğiniz var. Eğer kabuk tarçın kullanacaksanız, 1 adet kabuk tarçını 2-3 parçaya bölün ve yarım litre kaynamış suyun içine atarak, ağzı kapalı biçimde 10 dakika demlenmesini sağlayın ve tüketin. Ama eğer toz tarçın kullanarak çay hazırlayacaksanız, bir çay bardağına 1,5 çay kaşığı toz tarçın koyun ve üzerine kaynamış su ekleyip karıştırın ve 4-5 dakika demlenmesini bekleyip için. Tarçın çayınız hazır. Tarçın çayının özellikle kilo vermede çok etkili olduğu bilinmektedir.

Tarçının Sağlığa Faydaları
Tarçın kolesterolü düşürür, kan şekerini aşağı çeker, kalp hastalıklarına iyi gelir, kanserle savaşır, diş ağrısını teskin eder, ağız kokusunu giderir, solunum problemlerine iyi gelir, sinirsel kökenli tansiyonu düzenler, hafıza kayıplarını önler, zihinsel konsantrasyon sağlar, beyne iyi gelir, güçlendirir, doğum kontrolü sağlayan bir yapısı vardır, emziren kadınlarda süt artışına sebep olur, doğal bir gıda koruyucu özelliği vardır, kanı temizler, sivilce ve siyah noktaların üzerine uygulandığında fayda sağlar, kasları gevşetir,  kas ağrılarına iyi gelir, kaşınmayı keser, kanamayı durdurur, manganez, demir, lif ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.Tarçın-Çayı-Nasıl-Yapılır,1

Tarçın Çayının Yan Etkileri
Tarçın çok sık ve yüksek dozlarda tüketildiğinde, her şifalı maddede olduğu gibi bazı yan etkiler gösterebilir.

 • Sözgelimi çok uzun süreli tarçın kullanımı kabızlığa sebebiyet verebilir. Kabuk tarçınla yapılan tarçın çayından günde en fazla 1 fincan tüketmek gerekir.
 • Yüksek tansiyon sebebiyle ilaç kullanan kimselerde tarçın tüketimi, kullanılan ilacın etkisini arttırır ve kan şekerinde düşüş yaşatır.
 • Hamilelik döneminde hekime danışmadan tarçın ve tarçın çayı kullanılmaması tavsiye edilir.
 • Çin tarçın olarak bilinen bir tarçın türünün, kimi bünyelerde karaciğeri zorlayıcı özelliği olduğu bilinmektedir. Karaciğerle ilgili problem yaşayanların tarçın tüketimi için hekimlerine danışmaları yerinde olur.
 • Kan şekerini düşüren özelliği olan tarçının, ameliyat öncesinde ve sonrasında kan şekerinin dengesini bozacak bir etki göstermesi beklenebilir. Bu sebeple ameliyat olacak kişilerin tarçın tüketimini, cerrahi operasyondan 15 gün önce bırakması doğru olacaktır.
 • Ve tarçın yağı cilde direkt olarak uygulandığında, tahrişe yol açabilir. Bu nedenle diğer yağlarla karıştırılıp inceltilerek kullanılması uygun olur.

[reklam id=1]

Tarçın Zayıflatır mı?
Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan tarçın tek başına kilo kaybı sağlamaz ama kan şekerini düzenleme ve insülin hormonunu dengeleme hususlarında doğrudan etki ederek kilo kontrolünde etkili olur. İnsülin dengelendiğinde, uzun süreli tokluk hissi doğar bu da kilo kontrolünde çok önemli bir noktadır. Günlük beslenmenizde gıdalarınıza tarçın ekleyerek, glikozun vücut tarafından daha iyi işlenmesini ve vücudunuzun enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanmasını sağlamış ve yemeklerden sonra daha uzun süreli tokluk hissine kavuşmuş olursunuz. Zerdeçal, karanfil ve  defne yaprağı da tarçınla hemen hemen aynı etkileri gösterirler.

Tarçın çayını evde nasıl hazırlayabilirim diyorsanız buyurun reçete:

 • Toz tarçınla çay için; 1 büyük bardak suya 1,5 çay kaşığı toz tarçın atın ve demlenince için.
 • Kabuk tarçınla çay için; 1 bardak sıcak suya 1 kabuk tarçın atın ve 8-10 dakika demledikten sonra için.
 • Çayınıza 2-3 diş karanfil atabilir ve 1 dilim limon da ilave edebilirsiniz.
 • Ayrıca bir kase yoğurdun içine küçük küçük mevsim meyveleri dilimleyebilir ve hepsinin üzerine 1 tatlı kaşığı toz tarçın seperek nefis ve hafif bir tatlı elde edebilirsiniz. Özellikle olgun ve sulu şeftalilerle harika olur.

Gülben Ergen Nasıl Zayıfladı?
Ünlü şarkıcı Gülben Ergen de diyetinde tarçına yer vererek kısa sürede sağlıklı kilo vermeyi başardı.

Gülben-Ergen--Nasıl-Zayıfladı

Şeyda Coşkun’un yöntemiyle kilo veren Ergen, diyetinde kullandığı tarçın çayı  sayesinde ilk 15 günde 5 kilo vermeyi başarmıştı. Tarçını kabuk şeklinde günde 3 kez su ve karanfille birlikte kaynatarak içen Gülben Ergen, beslenmesine dikkat ederek ve  yürüyerek bu sonuca ulaştığını dile getiriyor.

Tüm bu bilgilerden sonra tarçın kaç kalori diye soracak olursanız, 1 gramı 2.7 kcal… Özellikle kalsiyum açısından son derece zengin ve mutfağa çok yakışıyor.