Taşikardi Nedir

tarafından
1294
Taşikardi Nedir

Taşikardi Nedir?

Taşikardi ne demek? Ttıptaki adıyla tachykardi, kalp ritminin normalden daha yüksek hızla seyretmesi durumudur. Tachys, kardia kelimelerinin birleşimidir. Tachys=hızlı, Kardia=Kalp anlamına gelmektedir. Normal koşullarda kalp ritminin 100 atım/dakika sınırını aşması taşikardiyi tanımlar. Ancak olağan hallerde, hareket eden hemen tüm insanlarda ritim zaten bu civardadır ve artış olabilecektir.

Kalp ritmi ölçeği BPM (Beat Per Minute) dir. Örneğin bir kişinin 90 atım/dakika ise buna kalp hızı 90Bpm denilecektir.

Taşikardi, çarpıntı ile aynı şey değildir. Çarpıntı zaman zaman taşikardi olmadan seyredebileceğin gibi, taşikardi esnasında çarpıntı olmayabilir. Ritim bozukluğu ve taşikardi tam olarak aynı şey değildir. Ritim bozukluğunda kalp hızlı veya yavaş atabilir burada tanıma sebep olan, ritmin düzensizliğidir. Yani kalbin hızlı atması;  taşikardi ritim bozukluğunun kendisi değil, ögelerinden birisidir.

Kalbin hızlı atması elbette bir sorundur. Vücudun kan akışına sistematik ihtiyacı vardır. Şöyle düşünelim, bir değirmende un öğütürken, çarka gereğinden fazla su gelirse kontrolü kaybederiz, muhtemelen değirmenimiz arızalanır. Aynı şekilde organlara taşınacak kan da gereğinden fazla gelirse, organ bozukluklarına veya kalpte itiş ve çekiş farklılıklarından dolayı kritik sorunlar yol açabilir. Ayrıca kalp kasları, belli atım oranlarına programlıdır ve uzun süreler zorlandıklarında işlevlerinde aksaklıklar oluşabilir.

Tasikardi-Nedir

Taşikardinin iki ana grubundan söz edilir. Ventiküler taşikardi ve Supraventiküler taşikardi. Ventiküler taşikardi çoğunlukla derhal müdahale edilmesi gereken sonuçları ciddi olabilecek bir taşikardi tipidir. Bir başka hastalık tarafından tetikleniyor olabileceği gibi, kalbin yapısal sorunlarından da kaynaklanıyor olabilir. Supraventiküler Taşikardi ise semptom ve sonuçları daha hafif olan ama yine de hekim kontolü gerektirebilecek taşikardi türleridir.

Taşikardi Nedenleri

Taşikardi neden olur? Taşikardinin, fiziksel, psikolojik ve fizyolojik sebepleri olabilir. Örneğin spor yaparken ister istemez kalp ritmini yükselir ve taşikardi ortaya çıkar. Zira egzersiz anında tüm organlar hızlanır ve doğal olarak kalbiniz ritmi artırmak için hızlanacaktır. Bu doğal ve normal bir durumdur. Yürüyüş yaparken, koşarken veya herhangi bir spor dalıyla meşgulken ritmin hızlanması normaldir. Elbette bunun da bir sınırı vardır. Ne hareketi yapıyor olursanız olun, kalp ritminizin belli bir rakamın üzerine çıkmaması gerekir. (220 – Yaşınız) x 80 = Maksimum Nabız, formülüyle azami kalp atış hızınızı hesaplayabilirsiniz.

[reklam id=1]

Taşikardinin psikolojik etkenleri ise çoğu zaman geçici ve nadiren ölümcüldür. Eğer kalpte yapısal bir bozukluk, kalple ilgili bir damar rahatsızlığı söz konusu değilse, psikolojik faktörler adrenalin artışına bağlı olarak ortaya çıkar ve münferit durum ortadan kalkınca etki kaybolur.

Taşikardi de en korkulan ve aslında tehlikeli olan, fizyolojik faktörlerdir. Kalpte oluşmuş olabilecek, kas veya kapak rahatsızlıkları, enfeksiyonlar, kororner ve kalp yetersizlikleri taşikardi ortaya çıkarabilir veya taşikardi ile birleştiklerinde büyük sorunlar yaratabilir. Tansiyon, kolestrerol, şeker veya tiroid hastalıklarından bir veya daha fazlasına sahipseniz, kalple ilgili rahatsızlık yaşama olasılığını artar. Bu noktada mutlaka kardiyoloji hekimine başvurmanız doğru olacaktır.

Ayrıca taşikardi oluşmasına sebep olan, genetik etkenler de vardır, ki bunların kimilerinin sebebi bulunamamakla birlikte modern tıp, pek çoğunu tedavi edebilmektedir.

Taşikardi Belirtileri

Taşikardi eğer çarpıntı ile birlikte devam ediyorsa kolaylıkla hissedilebilir. Çoğu zaman da böyle olacaktır. Ancak kimi zaman çarpıntı ortaya çıkmaz ve anlaşılması zor olur. Ne yazık ki eğer sürekli izlenmiyorsa, daha ciddi bir sorun yaratana kadar anlaşılması pek mümkün olmamaktadır. Yani taşikardi belirtileri nelerdir sorusuna verebileceğimiz somut bir cevap ne yazık ki bulunmamaktadır.

Tasikardi-Nedir1

Taşikardi Tedavisi

Taşikardi tedavisi, çoğu zaman taşikardiye sebep olan diğer hastalıklıarın tedavisine bağlıdır. Eğer kalpte yapısal bir bozukluk yoksa, bBloker kullanımı ile ritim kontrol edilebilir belli bir seviyede tutulabilir. Ancak Yapısal bozukluklar için cerrahi müdahale gerekecektir.

Örneğin troid, taşikardiye en çok sebep olan hastalıklar arasındadır, sadece kalbe değil, vücudun tüm yapı taşlarına ciddi zararlar verir. Bu nedenle taşikardiniz varsa kardiyoloji hekimi başta olmak üzere, endokrinoloji ve nöroloji hekimlerine başvurmanız gerekmektedir.