Tatilde Çiçeklerin Kurumaması İçin Ne Yapılmalı?

tarafından
366
Tatilde Çiçeklerin Kurumaması İçin Ne Yapılmalı?

Tatile çıkarken türlü emeklere katlanıp büyütülen çiçeklerin kurumaması için tedbir alınması gerekir. Bunun içinse çiçeklerin birine emanet edilmesidir. Birine bırakmak en bilindik çare olarak algılansa da, kimi zaman bırakacak birini bulamamak üzüntülü ve sıkıntılı bir sorun olur.

Tatilde Çiçeklerin Kurumaması İçin Ne Yapılmalı?

 Su dolu kapta bırakmak

Çiçek saksıları derince bir kaba su doldurur ve saksılar özenli bir şekilde yerleştirir. Saksının mevcut olan delikler sayesinde, çiçekler kökleri sayesinde suyu emerek kurumaktan kurtulur. Peki, uzun sürecek tatilde çiçeklerin kurumaması için ne yapmak gerekir?

Eğer tatil daha uzun sürecekse, derin kaba kiremitler veya katı süngerler sıralanır ve bunların üzerini aşacak şekilde su konulur. Üzerine çiçek saksıları konulur. Kiremit veya süngeri içine çektiği için saksıdaki çiçeğin suyu emmesi uzun vadeye yayılacak ve tatilde akıl çiçeklerde kalmayacaktır.

[reklam id=1]

Şişeyi ters çevirmek

Oldukça basit olan bu yöntemde, saksının taşıyabileceği ölçüdeki şişeye su doldurulur. Dikkatli bir şekilde çiçeğin saksına ters çevrilerek konulur. Su şişesini tatil süresiyle orantılı olarak konulursa, çiçekler bir sorun çıkmadan tatil dönüşünü beklerler.

Pamuklu ip kullanma

Kalın pamuklu bir ipin bir ucu, su dolu büyükçe bir şişeye konulur. İpin diğer ucun bir tornavida veya benzeri bir çubuk yardımıyla, saksıdaki çiçeğin toprağına sokulur. Bu sayede tatil boyunca tatilde çiçeklerin kurumaması için ne yapmak gerekir? Sorusu cevap bularak çiçeğin su ihtiyacı karşılanır. Su şişesinin ise saksıdan büyükçe olması, su ihtiyacını uzun süre karşılar.

Tatilde Çiçeklerin Kurumaması İçin Ne Yapılmalı? 2

Çiçek serumu oluşturma

Bir su bidonuna hastanelerde kullanılan, serum hortumu ve iğneleriyle çiçeklerin su ihtiyacı karşılanabilir. Su bidonu yükseğe takılır ve ucuna hortum bağlanır, hortumun ucuna ise serum iğnesi takılır ve iğne toprağa yerleştirilir. Serumun akmasını sağlayan anahtarı sayesinde damıtma gibi kullanılacak ve çiçek kurumayacaktır. Terk fark hasta serumu yerine çiçeğe su verilmesidir.