Tatilde Saç Bakımı İçin Ne Yapmak Gerekir?

tarafından
362
Tatilde Saç Bakımı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Tatil kelimesi her ne kadar deniz, kum ve güneş üçlemesiyle pozitif enerjiyi beraberinde getirse de, maalesef aynı durum saçlarınız için geçerli değildir. Zira tuzlu deniz suyu, klorlu havuz suyu ve güneş saçınıza fazlasıyla zarar verir. Bu nedenle tatil öncesinde, esnasında ve sonrasında saçınız için bir takım önlemler almanız ve bakım kürleri uygulamanız gerekmektedir.

Tatilde Saç Bakımı İçin Ne Yapmak Gerekir? 1

Tatil Öncesinde Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Tatilde saçlarınız yoğun güneşe, deniz veya havuz suyuna maruz kalıp kuruyacağı için tatil öncesinde saçlarınızı nemlendirecek bakım kürleri uygulamalısınız. Bunun için hint yağı, argan yağı veya hindistan cevizi yağı gibi çeşitli yağlar kullanılabileceği gibi nemlendirici saç maskeleri de uygulanabilir. Böylece saçlarınız nemini ve canlılığını koruyarak tatile hazır hale gelecektir.

Güneşin zararlı etkilerinden cildinizi nasıl korumanız gerekiyorsa, aynı durum saçlarınız için de geçerlidir. Denize veya havuza girmeyecek olsanız dahi saçlarınızı güneşin zararlarından korumanız için koruyucu sprey veya krem kullanmalısınız.

[reklam id=1]

Denize girmeyi tercih ediyorsanız saç bonesi saçlarınızı tuzlu suyun zararlı etkisinden koruyacaktır ancak bone kullanmıyorsanız denizden çıktıktan sonra saçlarınızı hemen durulamalısınız. Saçlarınızı durulamadan asla güneşlenmemelisiniz aksi takdirde tuzlu suyun etkisiyle saçlarınız ciddi anlamda zarar görecektir.

Eğer tercihiniz havuza girmekse kesinlikle saç bonesi kullanmalısınız. Havuz suyunun hijyenini sağlamak adına yapılan aşırı klorlama saçınıza ciddi zarar vererek cansızlaşmasına, matlaşmasına hatta koparak dökülmesine sebep olabilir.

Tatilde Saç Bakımı İçin Ne Yapmak Gerekir? 2

Tatil Sonrası Nasıl Bir Bakım Uygulanmalıdır?

Tatil sonrası nemini kaybeden ve cansızlaşan saçlarınıza yoğun bakım uygulamalısınız. Evde hazırlayabileceğiniz doğal kürlerin yanı sıra yoğun nem veren saç maskeleri de saçınızın nem dengesini sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kuru ve yıpranmış saçlara özel şampuan ve saç kremi kullanmanız da saçınızın kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır.