Taurin Nedir

tarafından
1880
Taurin Nedir

Taurin Nedir

Daha çok sporcuların ve fiziksel performans gerektiren işlerle uğraşanların tercih ettiği içecek grubunda olan enerji içeceği muhteviyatlarında kullanılan taurin, nörolojik gelişime katkıda bulunan, kandaki tuz, su ve mineral dengesini sağlayan ve kalp kasında, kan hücrelerinde, beyinde ve kemiklerde yüksek oranda bulunan esansiyel bir amino asittir.

taurin

 

Beyin ve sinir sistemindeki potasyum ve kalsiyum dengesinin ayarlanmasında payı büyük olan taurinin, sistein denilen bir başka aminoasitle birlikte prematüre çocukların hızlı gelişimine de katkı sağlayacak kadar mühim vazifeleri de vardır. Sülfür türevi bir aminoasit olan taurin, insan vücudunda doğal olarak üretilir.

Taurin Ne İşe Yarar

Friedrich Tiedermann ve Leopold Gmelin isimli iki  ilim adamı tarafından ilk kez 1827 yılında boğanın safrasından elde edilen taurinin adı, Yunanca boğa anlamına gelen “taurus” kelimesinden türetilmiştir. Daha sonraları, insan ve birçok hayvanın vücudunda doğal olarak üretildiği saptanmıştır. Bebekler ve bilhassa kediler olmak üzere çoğu hayvanda gelişim ve göz sağlığının korunması için gerekli olduğu anlaşılmıştır. Bu yüzden prematüre doğduğu için vücudu taurin üretmeyen bebeklerde, gelişimin normal ve sağlıklı seyrinde sürebilmesi için dışarıdan taurin takviyesi verilir.

taurin ne ise yarar

 

Vücutta çinko, metionin, sistein amino asitleri ile B6 ve A  vitaminleri eksikse, vücut kafi miktarda taurin üretemeyebilir.

Gelin taurin faydaları nelerdir konusunu daha ayrıntılı ele alalım.

  • Taurin, çoğunlukla fizik, atletik ve zihinsel performansı artırmak için enerji içeceklerinde kafein ile birlikte kullanılır.
  • Kırmızı et, balık, kalamar, istiridye, süt ürünleri, yumurta ve anne sütünde bulunan taurin, iskelet kaslarının sorunsuz işleyişi, kalp işlevleri ve sinir sisteminin tıkır tıkır çalışması için son derece önemli bir amino asittir.
  • Kan içinde su ve mineral tuzlarının düzeyini ayarlar.
  • Kalp kasının kasılma gücünü artırarak kalp yetmezliğini ve aritmiyi  önler.
  • Yüksek oran da gözün retina kısmında bulunan ve güçlü bir antioksidan olan taurin, gözün retina yapı ve fonksiyonunu korur, makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlar.
  • Kesin olarak kanıtlanmasa da taurinin depresyon, hipertansiyon ve yüksek kolesterole de iyi geldiği söylenmektedir.
  • Taurin, Tip 1 şeker hastalarında serbest radikallerle savaşarak, serbest radikallerin pankreasta yaptığı tahribatı önler.
  • Safra asidine dönüşerek vücuttan daha fazla kolesterol atılmasını sağlar.
  • Sık alkol tüketenlerde görülen karaciğer hasarını yavaşlattığı da tespit edilmiştir.
  • Beynin nörolojik işlevleri üzerinde muhafaza edici etkileri vardır.

Taurin Zararları ve Yan Etkileri

Enerji içeceği içeriğinden bahsedilince akla ilk olarak taurin gelse de, bir enerji içeceği yalnızca taurinden oluşmaz. Turin kullanımı genel olarak güvenlidir. İşin uzmanları günlük 3000 mg’lık dozun yeterli ve güvenli olduğunu söyler. Fazla miktarda alınınca böbrekler tarafından atılır. Enerji içeceği muhteviyatında bulunan guarana, şeker, kafein gibi maddeler kan basıncını yükseltebilir, nabzı hızlandırabilir, sürekli kullanımı kilo artışına sebebiyet verebilir. Kafein bilindiği gibi huzursuzluk, asabiyet ve uykusuzluk şikayetleriyle karakterize olan anksiyeteye sebep olmaktadır. Enerji içeceği ile alkolün birlikte alınması ve ağır egzersiz ve antrenmanlarda kullanılması önerilmemektedir.

taurin zararları ve yan etkileri

Enerji içeceği ve ekstra takviye olarak taurin tüketmek çarpıntı, sinir ve tahammülsüzlük yapabileceğinden, doz konusunda bir uzmandan tavsiye almak oldukça önemlidir. İlaç tedavisi görenlerin de ekstra olarak taurin kullanmadan önce mutlaka hekime danışmaları gerekir.