Taze Zencefil

tarafından
2366
Taze Zencefil

Zencefil, Asya, Arap ve Hint mutfağı gibi çeşitli dünya mutfaklarında yemeklere farklı bir tat, derinlik, çeşni katmak için kullanılan bir baharat çeşididir. Zencefil ayrıca Çin’de de pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefil, içeriğinde bulunan gingerol maddesi sayesinde iltihap önleyici etki de sağlar. Hem yemeklerde lezzet artırıcı olarak kullanılır, hem de soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında ilk akla geliveren doğal ilaçtır zencefil. Bu faydalı baharat, bu uzak doğu ve Asya ülkelerinin baş tacı, hem taze, hem de kurutulup toz haline getirilmiş formuyla kullanılır. Şimdi bakalım taze zencefil nasıl kullanılır, nelere iyi gelir, taze zencefil faydaları nelerdir, taze zencefil çayı nasıl demlenir ve içilir. Huzurlarınızda taze zencefil ve onun maharetleri…

Taze Zencefil Nasıl Tüketilir

Taze zencefil çoğunlukla çay olarak demlenir ve tüketilir. Taze zencefil minik minik doğranarak yahut rendelenerek keklere, kurabiyelere, salatalara ve bazı yemeklere de ilave edilebiliyor. Gripten korunmak için dilimlenmiş taze zencefil suda kaynatılır ve esmer şekerle karıştırılarak içilebilir. Çinliler, öksürüğü gidermek için ince ince kıyılmış taze zencefili yumurtayla çırparak tavada pişirir ve yerler. Hintliler ise migren ağrılarını dindirmek için havanda adamakıllı ezdikleri taze zencefili şakaklarına sürerler. Peru’da ise mide ağrılarını geçirmek için zencefil suda kaynatılır ve içilir.

Taze zencefil faydaları çok fazla olan bir bitki.

Sindirim problemleri, mide ağrısı ve bulantısı, hazımsızlık, artrit, ishal, kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına şifa olan zencefil, kozmetik sanayinde de kokulu sabunların, cilt bakım kremlerinin, jellerin muhteviyatında da sıklıkla kullanılmaktadır. Yağ, toz, sıvı ve kurutulmuş şekillerde kullanılabilen zencefil daha pek çok kozmetik ve sağlık problemine derman olmaktadır.

[reklam id=1]

Bunun dışında zencefil iltihap önler; kolon ve yumurtalık kanserlerinde tümörün gelişimini önler, taşıt tutmasına bağlı mide bulantılarını bastırır, terlemeyi sağlayarak vücuttan toksin attırır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, astıma ve diyabete iyi gelir, boğaz ağrısı ve kas zorlanmalarında tedavi edici özelliği vardır, inatçı öksürüğe iyi gelir, kan dolaşımını hızlandırır, kilo kontrolü sağlar, kafein içermemesine rağmen kafein etkisi oluşturarak vücuda ve zihine enerji verir, toksinlere karşı karaciğeri ve bakterilere karşı ağız sağlığını korur.

Taze Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Sindirime ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklara iyi gelen zencefil çayını taze zencefille hazırlamak istiyorsanız, 15-20 gram kadar taze zencefile ihtiyacınız olacak. Taze zencefili yıkayın ve sert kabuklarını soyacakla alın. Zencefili ister rendeleyin, isterseniz ince şekilde dilimleyin. Suyu kettle’da kaynattıysanız, bir fincana taze zencefili alın ve üzerine kaynar suyu ilave ederek 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Ama eğer suyu cezve veya çaydanlıkta kaynatacaksanız taze zencefili kaynama suyunun içine atabilirsiniz. Her iki şekilde de çayınızın demlenmesi için en az 10 dakika beklemelisiniz. Daha fazla beklerseniz çayınız acı olacaktır.

Taze Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Taze zencefil fiyatını merak edenler için hemen söyleyelim 250 gram taze zencefilin ortalama fiyatı 9 TL civarındadır.