Temel Jimnastik Duruşları

tarafından
912
Temel Jimnastik Duruşları

Jimnastik spor dalları içerisinde değerini hiç kaybetmeyen dallardan bir tanesidir. İzlemesi seyirciye keyif veren ancak yapması oldukça zor olan koreografilerin hikayesi sanılandan çok daha uzun olabilmektedir. Jimnastik hareketleri ile herkesi büyülemeyi başarabiliyor. Bunun zor yanlarını ise sadece bu sporu yapanlar biliyor.

Temel Jimnastik Duruşları 4

Jimnastik, küçük yaştan itibaren sporcular yetiştiren bir spor dalıdır. Bebeklikten eğitilmeye başlanan çocuklar, ilkokuldan itibaren onlarca yarışmaya katılıyorlar. Jimnastik eğitimi estetiği ile akıl alsa da disiplinli yanı ile herkesi şaşırtmaktadır.

Jimnastik çok emek isteyen bir spordur. Bu spora çocukken yönlendirilmiş ve bunu yapmaktan gerçekten keyif alan kişiler onlarca başarının altına imzalarını atabilmektedir.

[reklam id=1]

Jimnastik sporunda da her spor dalında olduğu gibi temel duruşlar çok önemli bir yer kaplamaktadır. Büyük koreografileri veya hareketleri bu temel duruşların bir araya gelmesi oluşturmaktadır.

Temel jimnastik duruşları, görünüşte çok kolay olan ancak profesyonel olarak yetiştirilen kişilerin bir hareket için aylar harcadığı duruşlardır. Bu duruşları bilmeyen kişiler, duruşların inceliğini bilmediğinden kolay gelir. Oysa her duruşun başarısına göre artı ve eksi puanlar aldığı bilinmektedir.

Temel Jimnastik Duruşları 3

Jimnastik videoları izlendiğinde pek çok hareket öğrenilebilir. Elbette bu göz aşinalığı kazanmak içindir. Bu hareketlerin başarılı bir şekilde sergilenmesi çok araştırmak ve çalışmaya bağlıdır.

Temel cimnastik hareketlerinde amaç vücudun belirli kaslarını güçlendirmektir. Pek çok jimnastik dalı vardır ve her birinde sporcuların ne kadar güçlü olduğu dikkat çeker. Esas duruş ve açık bacak duruşu gibi hareketlerde omurganın sağlamlığı ve düzlüğü üzerine çalışılır. Bu duruşlar herkes için kolay gibi görünse de pek çok şeyin temelidir.

Temel hareketlerin içerisinde öne hamle, yana hamle ve geriye hamle gibi hareketler bulunur. Bu hareketler bunun bir seviye sonrasında hareket etmeniz için temel oluşturmaktadır. Çömelik duruş, diz üstü duruşlar sizin duruşunuzu sabitlemenizi ve daha iyi görünmenizi sağlar.

Temel Jimnastik Duruşları 2

Yukarıda bahsedilen temel duruşlar incelendiğinde hepsinin çok kolay göründüğünü fark edeceksiniz. Ancak jimnastik konusunda eğitim alan kişilerin bu hareketleri defalarca tekrarladığını bilmek sizi şaşırtacaktır. Jimnastikçiler azla yetinen sporcular değillerdir. Mükemmeli hedeflerler. Bir jimnastikçinin duruşu bile farklı olur ve bu elbette eğitimleri sırasında kazandığı bir şeydir.

Düz bank duruş, ters bank duruş ve cephe duruşları jimnastiğin temelinde yer edinmiş ve pek çok kişiye tanıdık gelen duruşlardır. Bu duruşların doğru bir şekilde yapılabilmesi için kaslarınızın güçlenmesi şarttır. Bu nedenle bir harekete haftalar boyunca çalışmanız gerekmektedir.

Jimnastik hareketlerinin en sevilenlerinden bir tanesi elbette köprü duruşudur. Köprü duruşu jimnastik için önemli bir duruştur. Ellerinizi ve ayaklarınızı kullanarak tüm bedeninizi hissetmeniz gereken bu duruş göründüğü kadar kolay değildir. Mükemmel bir denge ister. Başınızın ağırlığını hiçe sayıp kollarınızdan ve ayaklarınızdan destek alarak rahat bir şekilde kalmanız gerekmektedir. Çok rahat bir kalkış için aylarca çalışmanız gerekebilir. Bu hareket ile tüm vücudunuz çalışacaktır.

Temel Jimnastik Duruşları 1

Temel jimnastik hareketlerini pek çok fotoğraftan inceleyebilirsiniz. Ancak jimnastik hareketleri videolardan daha kolay anlaşılır. Fotoğraflardan çok kolay görünen bu hareketlerin aslında ne denli zor olduğu ve hangi kasları çalıştığını videolardan çok daha rahat öğrenebilirsiniz. Sporun yaşı yoktur. Elbette, jimnastikçe küçük yaşta bu spora yönelmek önemlidir.

Ancak kendine inanan pek çok kişi otuzlu yaşlarında bile jimnastiği öğrenmeye başlayabilir. Bu sporda önemli olan şey sabırdır. Tek bir hareket üzerine aylarca uğraştıkça mükemmel olabilirsiniz. Ancak herkes bu hareketleri çalışarak öğrenmiştir. Çalışan kimse eli boş değildir.