Tenisçi Dirseği Rahatsızlığı Nedir?

tarafından
414
Tenisçi Dirseği Rahatsızlığı Nedir?

Tenisçi dirseği ya da tıbbi terimiyle epikondilitis, dirsek ekleminin dış tarafındaki kemik çıkıntının ağrı yaptığı bir durumu tanımlamak için kullanılan hastalık terimidir.

Tenisçi Dirseği Rahatsızlığı Nedir? 1

Tenisçi Dirseği Nedenleri

Ön koldaki el ve el bileğinin hareketlerini sağlayan kasların aşırı şekilde kullanılması tenisçi dirseği hastalığına neden olmaktadır. Kaslar aşırı çalıştığı zaman dış taraftaki kemik çıkıntısına çok yoğun bir zorlama gücü binmektedir ve buna bağlı tendonda iltihabı bir durum gelişmektedir.

Tekrarlayan küçük yırtılmalar ağrıların sıklaşmasına yol açmaktadır. Tenisçi dirseğini tetikleyen spor dalları başlıca tenis, masa tenisi gibi raket sporlarıdır. Yani diğer anlamda her gün dirseği zorlayarak yapılan işlerde dahi tenisçi dirseği rahatsızlığı riski bulunmaktadır.

[reklam id=1]

Tenisçi Dirseği Hastalığı Tedavisi

Tenisçi dirseği hastalığının tedavisinde ilk olarak ağrıyı baskılamak için 2-3 günlük bir süreçte soğuk uygulama veya buz masajı uygulanmaktadır. Ayrıca antienflamatuar ilaçlar da doktor kontrolünde kullanılmaktadır.

Doktorların hasta için özel önerdiği germe ve kuvvetlendirme egzersizleri de dikkatlice uygulanır. Ağrı geçmeye başladıktan sonra iyileşme dönemiyle birlikte dirsek eklemini aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınmak tavsiye edilmektedir.

Tenisçi Dirseği Rahatsızlığı Nedir? 2

Tüm bu yöntemlere rağmen ağrı eşiğinde bir azalma olmaması durumunda sıcak uygulama tedavisi ve elektroterapi tedavisi içeren fizyoterapi tedavileri uygulanmaktadır. Doktor muayenesi ve kararı ile dirsekte gelişen iltihabi durumu baskılamak amacı ile kemik çıkıntısının çevresine steroid enjeksiyonu da yapılmaktadır. Çok ilerlemiş bir hastalık sürecinde ise operasyon uygulanabilmektedir.