Testosteron Nedir?

tarafından
511
Testosteron Nedir?

Testosteron nedir? Erkekler için çok önemli bir hormon olan testosteron erkeklik hormonu olarak bilinir ve erkeklerin testislerinde üretilir. Testosteron hormonu erkeğin cinsel istek, ses kalınlaşması, sperm üretimi, vücut kıllanması gibi tüm erkeklik özelliklerinin gelişmesini sağlamasının yanı sıra kemik ve kas kütlelerinin yapımında da önemli bir rol üstlenir.

Testosteron hormonu nedir sorusunun en doğru cevabı, erkeklere erkeklik özelliklerini veren hormondur şeklinde verilebilir.

Kadın yumurtalıkları tarafından da üretilen testosteron hormonu bu nedenle kadınlarda da bulunur ancak erkeklerde kadınlara nazaran 10 kat daha fazla salgılanır. 20 yaşlarındaki erkeklerde hormonun seviyesi en üst düzeyde bulunur ve ilerleyen yaşlarda hormon miktarı gittikçe azalır.

Bulunulan yaşa göre gerekli testosteron hormonu olmaz ise kas ve kemik kayıplarına, diyabete, depresyona, ereksiyon sorununa, cinsel isteksizliğe, saç kaybına, göğüs büyümesine, enerji düşüklüğüne yol açabilmektedir. Bu durumlarda doktor muayenesi ile testosteron takviyesi yapılabilmektedir.

[reklam id=1]

Ancak doktor kontrolü olmadan kesinlikle ilaç alımı yapılmamalıdır. Çünkü bu durum daha vahim sonuçlar doğurabilmektedir.

Testosteron eksikliği halinde ortaya çıkacak belirtileri tekrar ele almak gerekirse, cinsel isteksizlik, kemik erimesi, iktidarsızlık, yorgunluk, uykusuzluk, depresyon, kalp hastalığı, kilo alımı, kas kaybı ve fiziksel performansın düşmesi gibi belirtiler görülebilmektedir. Normal yetişkin bir erkekte testosteron hormonu 270 – 1070 ( ng / dl ) seviyesinde olmalıdır.

Testosteron Nedir?

Kadınlarda bu oran ise 15 – 70 ( ng / dl ) olarak görülmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki özellikle 30 yaşından sonra bu değer her yıl % 1 oranında azalmaktadır. Yani testosteron hormonu seviyesinin normal değeri yaşa göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada total testosteron nedir sorusuna verilecek cevap ile bu değer öğrenilmektedir.

Doktorunuz tarafından yapılacak olan total testosteron testi ile o anki hormon miktarınız öğrenilmekte ve yaşınıza uygun değerlerde olup olmadığı tespit edilmektedir. Eğer testosteron hormonu değeriniz düşük çıkarsa doktorunuz tarafından ilaç önerisi yapılarak dengelenmesi sağlanacaktır.

Testosteron seviyesinin düşük olması sonucu ortaya çıkabilecek durumlardan bahsetmiştik. Testosteron hormonu eksikliğine karşı doktor tavsiyesi olmadan kendi başınıza ilaç alımı yapılmamalıdır. Çünkü bu şekilde aşırı testosteron alınması prostat kanserine ve kalp hastalıklarına yol açabilmektedir.

Testosteron Nedir? 1

Ayrıca alınan haplar vücudun kendi testosteron hormonu salgılamasını da baskılayacağı için üreme fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle düşük testosteron hormonu olduğundan şüphelenenlerin doktor kontörlü olmadan ilaç kullanmaması gerekmektedir.

Testosteron hormonu eksikliği farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu nedenler arasında, beyindeki hormon denetimini yapan hipofiz kaynaklı bazı sorunların hormon üretimini bastırması, doğuştan kaynaklı problemler, yaş ilerlemesi, kronik ve ağır stres, sigara ve alkol kullanımı, uykusuzluk gibi nedenler yer almaktadır.

Testosteron fazlalığı erkeklerde saç dökülmesi gibi en belirgin sonucu doğurabilir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla olması nedeniyle erkeklerin saçlarındaki fazla dökülmelerin nedeni olarak görülmektedir. Kadınlarda ise testosteron hormonu fazlalığı sivilceli bir cilt, adet düzensizliği, erkek tipi tüylerin ortaya çıkması, saçlarda dökülmelerin olması, seste kalınlaşma, cildin yağlı olması, göbek çevresinde yağlanma ve kalın bel, sinir hali gibi belirtiler göstermektedir.

Testosteron Nedir? 3

Testosteron eksikliğini önlemek ve eksik hormon seviyesini artırmak için doktor tavsiyesi ile kullanılacak ilaçların dışında ilaç kullanımına gerek kalmadan, sağlıklı yağlar ile beslenerek, yeteri kadar karbonhidrat alarak, şekerden uzak durarak, düzenli ve yeterli uyuyarak, ağırlıkla yapılan spor faaliyetleri yaparak, fazla kilolardan kurtularak, D vitamini, çinko, magnezyum alımına özen göstererek, stresi azaltarak, alkol ve sigaradan uzak durarak gerçekleştirebilirsiniz.