Tırnak Batması Evde Tedavisi

tarafından
2659
Tırnak Batması Evde Tedavisi

Yanlış, çok kısa, derin ve yuvarlak tarzda kesilen tırnaklar; özellikle de ayak baş parmak tırnakları parmak etine doğru ilerleyip ve daha da ileri safhada iltihaplanarak tırnak batması problemini gündeme getirebilir. Tırnak batması son derece ağrı verici bir rahatsızlıktır ve zaman içinde kişinin yürümesini dahi engelleyebilir. Tedavi edilmeyen tırnak batması ve iltihaplanma problemi, parmağın kaybedilmesine bile sebep olabilir. Bu sebeple tırnak batması problemi evde tedavi edilebilecek düzeyi aşmışsa, acilen profesyonel yardım almak gerekecektir.

Batık tırnak tedavisi henüz başlangıç seyrinde olan tırnak batması sorununu evde de halledebilmeyi sağlayacak basit ama etkili çözümler içerir. Herhangi bir doğal yağla tırnak batması olan bölgeye masaj yapabilirsiniz. Bu işlem, tırnak etinin masajdan sonra yumuşamasını ve gömüldüğü bölgeden daha çabuk ayrılmasını sağlar. Bu işlemi yaparken çay ağacı yağı kullanılabilir. Çay ağacı yağı ile tırnak batmasının olduğu noktaya masaj yapılır ve yaklaşık 2 saat bekletilir. Çay ağacı yağı bulamıyorum diyorsanız, aynı işlemi zeytinyağı veya bebek yağı ile de yapabilirsiniz. Sık aralıklarla, problemli bölgeye bu yağları kullanarak masaj yapabilirsiniz.

Bunun dışında tırnak batması nasıl tedavi edilir derseniz bir formül daha verelim.

Bir leğenin içine dayanabileceğiniz derecede sıcak su doldurun. Su ayağınızı yakmamalı. İçine de 2 çay kaşığı tuz ilave edin ve karıştırın. Problemli tırnağın olduğu  ayağı yaklaşık yarım saat boyunca bu suyun içinde bekletin ve ayağınızı sudan çıkarıp bir miktar doğal yağ ile ayak tırnaklarınıza masaj yapın. Bu uygulamayı günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz. Bu işlem, batık tırnağın verdiği acıyı bir miktar hafifletir ve mikrop oluşumunu önler.

[reklam id=1]

Batık tırnak tedavisi olarak tırnak batması teli de alternatif çözüm olarak önerilebilir. Eczanelerden temin edebileceğiniz tırnak batması teli ile de batık tırnağın, battığı noktadan  ayrılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu işlem için ambalajından çıkarttığınız tırnak batması telini ağrıyan taraftan yavaş hareketlerle tırnağın altından geçirin. Lastiği biraz gerin ve diğer ucu da tırnağın diğer kenarına geçirin. İşlem bu kadar kolay gerçekleşir.

Tırnak Batması Evde Tedavisi 1

Tırnak Batması İltihabı Nasıl Geçer

Son derece ızdırap verici bir problem olan tırnak batması; tırnak etinde gözle görülür ölçüde şişme, iltihap, kanama gibi şikayetlerin yaşanmasına sebep oluyorsa daha fazla vakit geçirmeden bir hekime görünmek gerekir. Tırnak batması problemi asla hafife alınmamalı ve tedavisi mutlaka yapılmalı veya yaptırılmalıdır. Hekim gerekli görürse mantar ilaçları ve antibiyotik tedavisi önerebilir. Eğer tırnak batması problemini ilk aşamada dikkate alarak tedavi etmediyseniz, problem zaman içinde daha da ilerler, derinleşir ve cerrahi müdahale gerektirir. Tırnak batması sorununun, tedavi edildikten sonra da nüksetme olasılığı hayli yüksek olduğundan  son derece dikkatli olmak ve bu problemi tetikleyen faktörlerden olabildiğince korunmak gerekir.

Eczanelerde satılan tırnak batması ve iltihaplanması için özel hazırlanmış krem ve merhemler de hekime danışılarak kullanılabilir.