Tırnak Kırılması ve Tırnak Uzatmak

tarafından
6611
Tırnak Kırılması ve Tırnak Uzatmak

Tırnak Kırılması ve Tırnak Uzatmak
Uzun ve bakımlı tırnaklar ellerin en güzel süsü. 80 ve 90’ların o çok uzun tırnakları, günümüzde yerini daha kısa törpülenmiş tırnaklara bıraksa da, tırnakların sağlıklı ve düzgün bir görünüm arz etmesi el güzelliğinin en önemli kısmıdır. Ancak bu güzellik zaman zaman tırnakların kırılmasıyla  bozulur. Son derece can sıkıcı bir durum olan tırnak kırılmasının, vitamin eksikliği başta olmak üzere pek çok sebebi olabilir.

Tırnak-Kırılması-ve-Tırnak-Uzatmak1

Tırnak Kırılması Neden Olur

Elleriniz sürekli suyun içinde kalıyorsa, tırnak yapınız yumuşak ve dirençsizse, D, A, B7, H vitaminleri ve kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve protein açısından zayıf bir beslenme şekliniz varsa, keratin sentezi azalacağı için tırnaklarınız kırılır.

Çok sık oje sürmek ve buna bağlı olarak çok fazla aseton kullanmak da tırnakların çabuk kırılmasına neden olur.

tırnak-sararması-kırılması

Bunun dışında kronik kalp-akciğer hastalıkları, tırnağa kadar yayılan sedef hastalığı, hipotiroidi, hipertiroidi, tırnak mantarı gibi enfeksiyon hastalıkları neticesinde de tırnaklar kırılabilir.

[reklam id=1]

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir

Tırnaklarınızın kırılmasını önlemek istiyorsanız, onları güçlendirmeye yönelik bir yol izlemeniz doğru olacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenme,tırnakların güçlü ve dirençli olması için en gerekli kriterlerden biridir. Çinko, magnezyum, kalsiyum mineralleri, protein ve A, D, H, B7 vitaminlerini içeren gıdaları yeterince tüketmeniz, tırnak kırılmalarının önüne geçmek için en önemli ve en büyük adım olacaktır.

Bunun haricinde evde hazırlayacağınız kolay ve doğal karışımlar, tırnak kırılmasının önüne geçmek için verilecek savaşta galip gelmenizi sağlayacaktır.

Bir tas ılık suyun içine 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı sirke koyun ve ellerinizi bu karışımın içinde bekletebildiğiniz kadar bekletin. Bu uygulamayı düzenli olarak her akşam yapmaya devam ettiğinizde tırnaklarınızdaki güçlenmenin ayırdına varacaksınız.

Tırnak-Kırılması-ve-Tırnak-Uzatmak2

Yanı sıra bu karışım sayesinde tırnaklarınızın daha hızlı uzadığına da tanık olabilirsiniz.

Tırnaklarınızı badem yağı ve limon suyu ile ovmak da gayet etkili bir seçenektir. Aynı karışımla ayak tırnaklarınızı da ovabilirsiniz.

Bu uygulamaları düzenli şekilde yaptığınız takdirde tırnaklarınızın doğal sertliğini ve parlaklığını korumuş olacaksınız.

Tırnak Kırılması Tedavisi

Tedavinin ilk aşaması, kırılmanın sebeplerini araştırmaktır. Belirlenen sebep yahut sebepler sonrası tedaviye başlamak gerekir. Protein yahut faydalı minerallerin dozu arttırılmalıdır. Guatr, kalp rahatsızlığı, sedef, tırnak mantarı gibi rahatsızlıklar varsa, bunların tedavisine paralel olarak,tırnaklar da eski sağlığına kavuşacaktır.

Biotin tedavisi de yüz güldüren sonuçlar verecektir. İhtiyaca göre  2mg veya 5 mg’lık tabletlerden günde 1 adet almak, hızlı sonuçlar sağlar. Biotin hem kırılmaların önüne geçecek hem de tırnaklarınızı uzatacaktır. Ek olarak biotinli tırnak kremlerinden de kullanabilirsiniz.

Tırnak-Kırılması-ve-Tırnak-Uzatmak3

Kırılan tırnağı nasıl onarırsınız?

Tırnak Uzaması İçin Yapılması Gerekenler
Tırnaklarınız sağlıklıysa, vitamin ve mineral alımı yeterliyse, başta limon olmak üzere sağlıklı yağlarla tırnaklarınıza masaj yapıyorsanız, belirtileri arasında tırnak kırılması sorunu da olan rahatsızlıklar yaşamıyorsanız, tırnaklarınız zaten tabii yollarla uzayacaktır.

Kolay kolay kırılmayan ve normal seyrinde uzayan tırnaklar, sağlıklı olunduğunun da işaretidir.