Tırnak Sararması

tarafından
18375
Tırnak Sararması

Tırnak Sararması
El ve ayak bakımını tamamlayan unsur oje… ‘Ben ojesiz çıkmam’ diyenlerin en büyük sorunu ise tırnak sararması. Tırnak sararması başlangıç seviyesinde ise, bitkisel çözümlerle üstesinden gelmeniz mümkün. Fakat bu sorun ısrarla devam ediyorsa, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

4649c69dnail-care-home-remedies

Tırnak sararması nedenleri:

  • Sık sık oje markasını değiştiriyorsanız
  • Daha çok koyu renk veya kat kat oje kullanıyorsanız
  • Aşırı sigara tüketiyorsanız
  • Tırnaklarınızı vitaminsiz ve havasız bırakıyorsanız

Evet, bakımlı olmak önemlidir. Hele ki el ve tırnak bakımı her şeyden önce gelir. Birileri tırnak bakımı veya bakımlı el dediği zaman aklıma hep ilkokuldayken öğretmenlerimizin her sabah tırnak kontrolü yapması gelir. 🙂 Benimki çocukluk anısı belki ama tırnak bakımını önemine işaret ediyor…

[reklam id=1]

Sararan tırnaklar bazen mide bulandırıcı da olabiliyor. Bu kötü görüntüyle ilk kez karşılaştığımda (sanırım o dönemler bakımı biraz abartmış, yalnızca banyo yaparken ojelerimi çıkarır, banyo sonrasında da hemen yenisini sürerdim) duyduğum ilk yorum bu olmuştu. 🙂 Bu ifadeler beni o kadar üzmüştü ki kimseyle el sıkışamaz, sevgilimin karşısında yemek bile yiyemez olmuştum. Bu sorunun bir hastalık olduğunu unutup, psikolojik bir sorun haline getirmiştim. Bu sebeple size söyleyebileceğim en önemli şey; tırnaklarınızda sararmayı ilk fark ettiğinizde tırnak sararmasına doğal tedavi yöntemlerini uygulamanız olacak.

Bu süreçte ciddi araştırmalar yaptım ve tırnak sararmasına bitkisel çözümleri öğrendim. Bunları sizinle de paylaşmak istiyorum.

Tırnak sararması için;

Gerekli malzemeler:

  • Taze sıkılmış limon suyu veya limon
  • Süt
  • Maden suyu

tırnak-sararması-için-maske

Uygulanışı:

  • Tırnaklarınızı bir hafta boyunca limonla veya limon suyuyla ovmalısınız. Ardından da bir hafta boyunca yaklaşık 15’er dakika sütte bekletmelisiniz. Sütten çıkarınca maden suyuyla yıkayarak tırnak tedavinizi tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi tırnaklarınızdaki sararma kaybolup, normal rengine gelene kadar tekrar etmenizi tavsiye ediyorum.

Tırnak sararması aynı zamanda tırnakların vitaminsiz olduğunun da bir göstergesidir. Dolayısıyla, sararan tırnaklar çok çabuk kırılabilir. Bunu engellemek için de eczanelerde satılan tırnak vitamin cilaları ve tırnak diplerine sürülebilecek tedavi amaçlı merhemler satın alabilirsiniz.

tırnak-sararması-kırılması

Tırnak kırılmasına karşı da, menekşe yağını önerebilirim. 2 hafta boyunca gün aşırı bir pamuk yardımıyla (ben kulak çubuğu ile yapıyorum) tırnaklarınıza dipten uca uyguladığınızda tırnaklarınızın güçlenmesine destek olacaksınız. Menekşe yağını aynı zamanda tırnak sararmasına karşı da uygulayabilirsiniz.

Tırnak sararması aynı zamanda birtakım hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu sebeple beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Protein ağırlıklı beslenmeye başlarsanız -ki bu et ve süt ürünleri ağırlıklı demek oluyor- tırnak sararmasının azaldığını göreceksiniz.