Tokluk Hissini Arttıran Yiyecekler Neler?

tarafından
434
Tokluk Hissini Arttıran Yiyecekler Neler?

Kilo kontrolü söz konusu olunca şüphesiz ki en büyük sorun hem psikolojik hem de fiziksel sebeplerle hissedilen açlık duygusudur. Bastırılamayan iştah ve açlık hissi kişileri daha fazla yemeye, hatta bilhassa karbonhidrat içeriği yüksek hamurlu ve şekerli yiyeceklere daha çok yönelmelerine sebep olmaktadır.

Bunun sebebi, bilinenin aksine, hamurlu ve yüksek kalorili yiyeceklerin doyurucu değil aksine kısa vadede acıktırıcı besinler olmasıdır.

Tokluk Hissini Arttıran Yiyecekler Neler?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, karbonhidrat içeriği yüksek ve şekerli besinlerin enerji seviyesini hızla yükselttiğini ancak aynı hızla da düşürdüğünü dolayısıyla daha çabuk acıkmaya sebep olduğunu göstermektedir.

Bunun sebebi unlu ve şekerli, basit karbonhidratlardan oluşan gıdaların kan şekerini aniden yükseltmesi ve yine ani bir şekilde de düşürmesidir. Peki bunun önüne geçebilmek için hangi besinleri tercih edilmelidir? Tokluk hissini arttıran yiyecekler neler?

[reklam id=1]

Sağlıklı Besinler Tercih Edilmeli

Her şeyden önce sık sık acıkmamak ve sağlıklı beslenmek için sabah kahvaltısı atlanmamalıdır. Yumurta, taze mevsim sebzeleri, ananas, kivi, hindistan cevizi gibi diyete uygun meyveler ve en önemlisi yeterli düzeyde alınan hayvansal proteinler tokluk hissini arttıran besinlerdir.

Tokluk Hissini Arttıran Yiyecekler Neler? 2

Avokado, kuzu veya dana eti, somon balığı, kavrulmamış kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler ve zeytinyağı, doğal tereyağı gibi sağlıklı yağlar kan şekerini dengede tutacak, bir sonraki öğüne kadar kişiye gerekli olan enerjiyi sağlayacaktır. Bu gıdalar sindirim sisteminde uzun süre kalarak basit karbonhidratlar gibi hızla sindirilip atılmadığından kişinin tokluk hissi de daha uzun süreli olacaktır.

Paketlenmiş market ürünlerinden, un ve şekerden uzak bir beslenme sistemi oluşturarak kan şekerini dengede tutmak, bu sayede sıklıkla mustarip olunan açlık krizlerinden kurtulmak mümkündür. Ayrıca gün boyunca içilen çay ve kahveye şeker eklememek de kişiyi açlık krizlerinden koruyacaktır. Sade içilen Türk kahvesi de iştahı kontrol altında tutmayı sağlayacaktır.