Trombosit Yüksekliği

tarafından
367
Trombosit Yüksekliği

Trombosit yüksekliğiTrombosit yüksekliği durumunda damar içindeki hücreler pıhtı oluşumuna sebep olarak damarda tıkanmaya sebep olur. Böyle bir durumda kan normal seyrinde akamaz ve pıhtının oluşma yerine göre kişide birtakım sağlık sorunlarına hatta ölüme dahi sebebiyet verebilir.

Trombosit Yüksekliği 1

Trombosit hücrelerinin ömrü 9 ila 10 gün arasıdır. Kanın içinde eski trombosit hücreleri dalak yardımıyla parçalandığında yenilerinin üretilmesi ile oluşur. Fakat bazen bir karışıklık oluşur ve eski trombosit hücreleri yok edilmeden yenileri üretilir. Bu durumda da trombosit hücrelerinin sayısında yükselme görülür.

Kanın içinde yüksek miktarda trombosit birikince pıhtı oluşumu gerçekleşir. Bu pıhtılar eğer beyne yakın yerlerde ve ana damarlarda oluşursa kişi beyin felci dahi geçirebilir. Bu küçük bir durum da olsa vücudun çalışma sistemini bozulduğunda ciddi ve hayati meseleler doğabilir.

[reklam id=1]

Trombosit seviyesini dengede tutan organ dalaktır. Dalak alındığında yahut rahatsızlandığında trombosit hücreleri azalır yahut çoğalır. Her insanda 150 ila 400 arası trombosit vardır. Bu sayı bebek ve çocuklarda biraz daha artar.

Trombosit Yüksekliği Belirtileri  

Kanda trombosit yükseldiğinde; halsizlik, güçsüzlük, bayılma, baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, geçici görme bozuklukları, ciltte morarma, el ve ayaklarda uyuşma, diş etinde ve burunda kanama, bulanık görüş, kalp spazmı, kalp kriz, felç, damarlarda kan pıhtısında artış, dışkıda kan ve dalakta büyüme görülür.

Trombosit Yüksekliği 2

Peki trombosit yüksekliği nelere yol açar bir bakalım. Kanda trombosit yüksek olduğunda kanın damarlarda pıhtılaşma süresi artar. Bu da kan dolaşımını etkileyeceğinden hayati tehlike oluşur.

Şeker hastalığı, tansiyon, kolesterol gibi sağlık problemlerinin sebep olduğu riskler artar.

Kanın pıhtılaşması, iç organların kanla beslenmesini önleyebilir. Bu da organların fonksiyonlarının bozulmasına yol açar.

Bebeklerde trombosit yüksekliği de ebeveynlerde endişe oluşturur. Bebeklerde trombosit yüksekliği, dalağın alınması, kronik lösemi, demir eksikliği, eklem iltihaplanmaları ve akut enfeksiyonlar sebebiyle gelişebilmektedir.

Trombosit Yüksekliği 3

Trombosit nasıl yükseltilir hususu da oldukça önemlidir. Trombosit seviyesini yükselten tahıl, yağsız protein, taze sebze ve meyve gibi yiyecekleri tüketmeye özen göstermek; düzenli ve doğru bir egzersiz programı benimsemek, yeteri kadar istirahat etmek düşük olan trombosit seviyesini yükseltmek için gereklidir.

Trombosit Yüksekliği Tedavisi

Trombosit yüksekliği tedavisi hastanın yaşına ve hastalığın şiddetine göre belirlenir. Trombosit yüksekliği primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır. Sekonder trombosit yükseklikte tedaviye gerek yoktur ve altta yatan sebep giderildiğinde sorunda ortadan kalkmış olur. Primer olanda ise minik dozlarda aspirin tedavisine başlanır. Gerektiğinde daha kuvvetli ilaçlar da kullanılabilir. Hastaların çoğu 10 gün içinde iyileşir ve üst düzey bir tedaviye de gereksinim duymazlar