Tülden Ponpon Yapımı

tarafından
554
Tülden Ponpon Yapımı

Tülden ponpon yapımı ponponlar içerisinde en zor yapılanlarından biridir. Ancak yapımı tamamlandıktan sonra ki görünüşü çok güzel olmaktadır. Özellikle çocuklarınızın saçları için yapacağınız tülden ponponlar onların kalplerini kazanmanızı sağlayacak, aynı zamanda kıyafetleri ile uyumlu  ve şık bir taca sahip olacaklar.

Tülden Ponpon Yapımı

Ponpon yapımı özel bir yetenek ve malzeme istemeyen bir durumdur. Evinizde bulunan kullanmadığınız tül, ip, yün, kurdele ve benzeri ürünleri kullanarak rahatlıkla kendi kendinize ponpon yapabilirsiniz.

Evde tülden ponpon yapımı içinde ihtiyacınız olan sadece kullanmadığınız tül parçaları, bir parça karton ve bir adette makastır. Birkaç adımda rahatlıkla yapabileceğiniz tül ponponları ister taçlara takın, isterseniz çerçeveleri süsleyin, ister kıyafetlerle birleştirin veya sizin hayal gücünüze bağlı olarak bir çok eşya üzerinde süsleme aracı olarak kullanın.

[reklam id=1]

Şimdi anlatacağımız tül ponpon nasıl yapılır makalemizi okuduktan sonra hemen sizde ponpon yapmaya başlayabilirsiniz. Hatta okumaya başlamadan malzemeleri yanınıza almanızı öneririz. Çünkü aşağıda göreceğiniz resimler sizi cezbedecek ve hemen sizde yapmak isteyeceksiniz.

Evde tülden ponpon yapımı için öncelikle ihtiyacımız olan 2 adet halkadır. Bu halkaları da kartondan elde edeceğiz. Öncelikle ponponumuzun ne kadar büyük olmasını istediğimizi kafamızda canlandırıyoruz ve kartonumuzu ona göre yuvarlak bir şekilde kesiyoruz. Bu şekilde iki adet kartona ihtiyacımız olacak. Yuvarlak şekilde kestiğimiz kartonun için de yine yuvarlak bir şekilde kesiyoruz.

Tülden Ponpon Yapımı 1

Yani elimizde halka şeklinde bir karton olacak. Halkanın genişliğini isteğe göre ayarlayabilirsiniz ancak 1,5 – 2 cm olması idealdir. Daha sonra halkaları üst üste koyuyoruz ve herhangi bir yerinden 2 cm kadar parçayı kesip alıyoruz. Yani halkamızın iki ucu açık olması benzetmek gerekir ise bir hilale benzemesi gerekmektedir. Ancak bu hilalin uçları hem birbirine daha yakın olacak hem de uçları sivri değil düz olacak.

Daha sonra tüllerimizi şerit şeklinde kesiyoruz. Şeridin genişliği 5 – 6 cm olabilir. Üst üste koyduğumuz iki halkamızın arasına bir tül şeridi yerleştiriyoruz. Tülün uçları halkanın açık yerlerinden dışarı taşacak ve hafif uzun bırakılacaktır.

Daha sonra da diğer tül şeritlerini alarak halkaların etrafına sarıyoruz. Bu şekilde sarma işlemini ponponumuz istediğimiz kalınlığa gelene kadar devam ediyoruz. İster 2 kat ister 3 kat isterseniz de 4 kat sarabilirsiniz.

Tülden Ponpon Yapımı 3

Daha sonra kartonlar arasında bıraktığımız tülün iki ucunu bir birine düğümleyerek ponponu tutmasını sağlıyoruz. Ardından bir elinizde ponponu tutarken aynı zamanda parmağınızla ortasındaki tülü gerginleştirerek kesilen tüllerin dağılmamasını sağlıyoruz ve diğer elimize makası alarak iki halkanın arasından halkaların etrafını dönecek şekilde ponponun tüllerini kesiyoruz. Kesme işlemi bittikten sonrada ortadaki tülü sıkıca çekerek ponponun sağlamlaşmasını sağlıyoruz. Daha sonra isterseniz küçük makas darbeleri ile tüllerin uçlarını keserek ponpona şekil verebilirsiniz.

Bu şekilde rengârenk tüllerle farklı dekorasyonlarda üretebilirsiniz. Hazırlayacağınız tül ponponları taçlara veya saç bantlarına monte ederek aksesuar olmalarını sağlayabilirsiniz.

Tülden Ponpon Yapımı 2

Evde tülden ponpon yapımı için bir diğer alternatifte parmakları kullanmaktır. Daha küçük boyutlardaki ponponlar için bir elinizin 4 parmağının etrafına saracağınız tül parçalarını sarma işlemi bittikten sonra ortasından bir ip veya tül ile bağlamalısınız. Daha sonra bir makas ile her iki tarafından kesilen ponpon hafif el darbeleri ile yayılır ve ortaya minik ve şirin bir ponpon çıkmış olur.