Tulum Peyniri Kaç Kalori

tarafından
550
Tulum Peyniri Kaç Kalori

Tulum peyniri kaç kalori, çoğunlukla keçi sütünden elde edilen ve hayvan postu içinde bekletilen ülkemizin çeşitli yörelerine has bir peynir çeşidi olan tulum peyniri, son derece lezzetli bir peynir çeşidi olup, kahvaltılarda, salatalara çeşni olarak, mezelerde ve bazı yemeklerde kullanılmaktadır.

Tulum Peyniri Kaç Kalori

Kıl keçisinin tulumlarına basılan tulum peyniri nemlilik oranı neredeyse %80’lere erişen mağaralarda yaklaşık 2-3 ay bekletilir. Tulum peyniri Türkiye’nin çoğu yöresinde, o yöreye has bir üslupla hazırlanır. Tulum peyniri denildiğinde Erzincan, Elazığ, Bingöl, Konya, Tunceli ve Bergama ilk akla gelen şehirlerdir.

Tulum peyniri B2, kalsiyum ve protein yönünden oldukça zengindir. 100 gram tulum peynirindeki protein 250 gram kırmızı etteki protein değerine neredeyse eşittir. Tulum peynirinin hazmı da kolaydır. Dişlere de oldukça fayda sağlayan tulum peyniri yemeklerden sonra yenildiğinde dişleri korur. Uzmanlar, her yemek sonrası ufak bir parça tulum peyniri yemenin dişler ve dişetleri üzerinde faydalı olduğunu söyler.

[reklam id=1]

Kemik erimesi sorununda kalsiyum eksikliği önemli bir paya sahiptir. Bu sebeple kemik erimesi olan hastaların tulum peyniri yemeleri oldukça faydalıdır.

Tulum peyniri mikrobik enfeksiyonlara karşı vücutta koruma sağlar, ishali tedavi eder, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, sindirim sistemini düzene koyar, beyne enerji verir ve ülsere iyi gelir, diş çürümelerine engel teşkile eder, kronik bronşiti önler, kan basıncını düşürür, kanseri önleyici etkisi vardır, protein ve kalsiyum oranı yüksektir, B12 ve fosfor açısından zengindir, içindeki kalsiyum süte yakındır.

Tulum Peyniri Kaç Kalori 2

Dolayısıyla süt içmekten hoşlanmayanlar için iyi bir kalsiyum kaynağı alternatifidir, hücrelerin çalışmasına yardımcı olur, kemikler ve dişlerin gelişmesini, sinir sisteminin iyi çalışması sağlar, kasların kasılmasında ve kanın pıhtılaşmasında önemli rolü vardır.

Peki bu faydalı mı faydalı peynir kaç kalori dersiniz? Tulu peynirinin 100 gramında ortalama 340 kalori bulunur.

[ebKacKaloriYedim id=”2059″]