Tüp Bebek Aşamaları

tarafından
180
Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek aşamaları, tüp bebek en kısa ve anlaşılır açıklamayla kadının yumurtalıklarından alınan yumurtaların, erkeğin spermi ile vücut dışında laboratuvar ortamında birleştirilmesi yöntemidir. Yani döllenme işlemi kadının rahminde değil de dışarıda laboratuvar ortamında gerçekleşir. Daha sonra döllenen embriyo anne rahmine yerleştirilerek gebeliğin devamı normal bir süreç gibi devam eder.

Tüp Bebek Aşamaları 1

Tüp bebek aşamaları nelerdir sorusu cevabı çok merak edilen bir soru ve bu soru normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler tarafından çok sık soruluyor.

Tüp bebek aşamaları biraz yorucu ve sıkıntılı bir süreç olarak algılanabilir. Zira sürekli olarak hastaneye gidiş gelişler, kontroller, tetkikler ve çok daha önemlisi “Acaba tutacak mı?” endişesi çiftleri zihinsel açıdan oldukça yorar. Bakalım bu tüp bebek tedavi aşamaları nelerdir ve çiftleri bu zorlu yolda neler bekliyor?

Tüp bebek tedavi aşamaları genel olarak 5 kısma ayrılır.

[reklam id=1]

Birinci aşamada; ilk muayene yapılır ve çift değerlendirmeye alınır. Çiftin varsa geçmişte gördüğü tedaviler, gebelik, varsa düşük gibi hikayeler dinlenir. Eskiden yapılmış tahliller ve bunların sonuçları değerlendirilir. Bu sonuçlara göre de tedavi planlanır ve gün belirlenir.

İkinci aşamada; yumurtalıklar uyarılır ve yumurta oluşturulur. Bunun için de iğne tedavisinden bahsedilir. Çok sayıda yumurta oluşturulur ki bunların içinden en iyi embriyolar seçilsin ve rahme yerleştirilsin.

Üçüncü aşama: Yumurta toplama işlemidir. Bu aşamada gelişen yumurtalar toplanır ve laboratuvarda döllenme için muhafaza edilir. Bu aşamada erkek de sperm verir. Sperm veremeyen erkeklerden farklı yöntemlerle sperm alınır.

Dördüncü aşama; Bu aşamada da toplanan yumurtalar ve spermlerle döllenme işlemi gerçekleştirilir. Döllenen yumurtalar laboratuvarda saklanır.

Tüp Bebek Aşamaları 2

Beşinci aşama; Bu aşamada ise laboratuvarda saklanan embriyo, yani döllenmiş yumurtalar rahim içine transfer edilir. Bu transfer işlemi yaklaşık 5-10 dakika süren ağrısız bir işlemdir. Döllenme sonrasında yumurtalar 2-3 gün kadar laboratuvarda bekletildikten sonra transfer edilir. Transfer işlemimden yaklaşık 12 gün sonra da hamilelik testi yapılarak netice alınıp alınmadığına bakılır.

Tüp bebek tedavisi aşamalarında erkeğin sadece birinci ve dördüncü aşamalarda tüp bebek merkezinde bulunması yeterli olacaktır. Oysa kadının her aşamada merkezde bulunması gerekir. Tüp bebek tedavi aşamalarında hastaneye yatış gerekmez. Tedavi süreci hep ayakta yapılır. Tüm tedavi baştan sona yaklaşık 1 ay sürer.

Tüp bebek tedavi aşamaları en yalın ve kolay anlatımıyla bu şekildedir. Ama daha detaylı anlatım ve uygulamaları ilgili hekim aktaracaktır.