Tüp Bebek Tedavisi

tarafından
256
Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi, normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme tekniklerinden birisi olup, pek çok çifti özlemini duydukları bebeğe kavuşturan yöntem olarak da bilinir. Günümüzde yıllarca denemelerine rağmen bebek sahibi olamayan pek çok çift, tüp bebek yöntemiyle bu hayallerine kavuşabilmektedir. Her geçen gün yenilenen teknikler sayesinde tüp bebekte başarı oranı hayli yükselmiştir.

Tüp bebek tedavisi nedir sorusunun en kısa ve öz yanıtı şudur: kadından alınan yumurta örnekleri ile erkekten alınan spermlerin, cinsel ilişki olmaksızın, vücut dışında laboratuvar ortamında döllenmesi ve döllenen embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi işlemi tüp bebek tedavisinin özünü oluşturur.

Fiziksel koşulları tüp bebek tedavisi için uygun olan çiftler tüp bebek tedavisine alınır ve belirli aşamalardan sonra ve her şey yolunda gittiğinde gebelik meydana gelir. Konuyla ilgili bilgi edinmek isteyenler tüp bebek tedavisi nasıl yapılmaktadır ve tüp bebek tedavisi aşamaları nelerdir sorularının yanıtlarını makalemizin devamında bulabilirler.

[reklam id=1]

Adım Adım Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi görmek isteyen bir çift hangi yollardan geçecek, neler yaşayacak, tüp bebek tedavisi aşamaları nelerdir adım adım gidelim dilerseniz.

Birinci aşama: Tüp bebek koordinatörünün, tedavi görecek çiftle görüştüğü bu ilk aşamada, çifte işlemler hakkında bilgi verilir, tüp bebek tedavisi planının nasıl ilerleyeceğinden bahsedilir, hastanın ilaçları kendi kendine nasıl alacağı öğretilir ve işlemle ilgili gerekli onay formları imzalatılır.

İkinci aşama: Tüp bebek tedavisinde temel husus, kadının yumurtalıklarının tamamen kontrol altına alınmasıdır. Bunu gerçekleştirmek için de bazı ilaç tedavileri uygulanır. Bu ilaçlarla kadının istenilen zamandan evvel yumurtlaması önlenir. Bu ilaçlar burun spreyi şeklinde yahut cilt altına uygulanan enjeksiyon şeklindedir. Bu ilaçları kendi kendine uygulayabilmesi için ilgili koordinatör tarafından hastaya eğitim verilir.

Tüp Bebek Tedavisi

Üçüncü aşama: Bu aşamada yumurtalıklar uyarılır ve yumurta gelişiminin takibi yapılır. Kadın yumurtalıklarında ne kadar çok sayıda yumurta üretilirse, tüp bebek tedavisindeki başarı oranı da o denli artar. Bu yüzden ilaçlarla kontrol altına alınan yumurtalıklar yumurta gelişimini tetikleyen ilaçlar yardımıyla uyarılır. Bu ilaçlar kas içine yahut cilt altına yapılan iğnelerdir.

Yumurtalıklar bu ilaçlar vasıtasıyla yaklaşık 10 gün boyunca uyarılır. Bu süreç içinde yumurta gelişiminin  takip edilmesi için hasta birkaç kez kontrol edilir. Bu kontrollerde ultrasonografi yapılır ve kandaki hormon düzeylerine bakılarak ilaçlarda doz ayarlaması yapılır.

Dördüncü aşama: Yumurtaların gelişimi takip edilirken yeterli sayıda yumurtanın olgunlaştığı tespit edilirse hcg enjeksiyonu yapılır. Yumurtaların toplanması ilaç enjeksiyonundan sonraki 36. saate programlanır. Bu işlem genel anestezi altında yapılacağı gibi, hastaya sakinleştirici bir ilaç verilerek de yapılabilir. İşlem tıpkı vajinal ultrasonografi gibi yapılır.

Tüp Bebek Tedavisi 2

Vajinal ultrasonografi aletine bağlı bir iğne vajinadan geçirilerek yumurtalıkların içindeki yumurtaları toplar.  İşlem ortalama 30 dakika sürer. Yumurtaların toplandığı gün sperm hücreleri ile dölleme işlemi de gerçekleştirilir. Yumurta toplama işlemi de bittikten sonra 2-3 saatlik dinlenmenin ardından hasta taburcu edilir. Bu aşamanın ardından çifte kullanmaları gereken ilaçlar ve nasıl kullanacakları hakkında bilgi verilir.

Beşinci aşama: Bu aşama laboratuvar aşamasıdır. Yumurtalar toplandıktan 1 gün sonra kaç tanesinin normal biçimde döllendiği hususunda çift bilgilendirilir. Normal şekilde döllenen yumurtalar laboratuvar ortamında 2 ila 5 gün arasında gözlemlenir, en uygun zamanda da en kaliteli olanları belli sayıda seçilerek anne rahmine yerleştirilir.

Altıncı ve son aşama: Bu aşamada embriyo transferi yapılır. Transfer işlemi öncesinde çifte transferi yapılacak embriyo sayısı ve kalitesi hususunda bilgi verilir. Bu işlem tıpkı bir muayene işlemi gibidir. Anestezi de gerektirmez.

Tüp Bebek Tedavisi 3

Transfer işlemi ultrasonografik gözlem altında yapılacağı için, transfer öncesinde anne adayından su içerek idrar torbasını doldurması istenir. Transfer işleminde embriyolar bir katatere yüklenerek vajina ve rahim ağzından geçirilerek rahim içine yerleştirilir. İşlem sonrasında geride kalitesi yüksek embriyolar kaldıysa çiftlerin de onayı alınarak bu embriyolar ileride kullanılmak üzere dondurulabilir.

Transferden sonra hastanede istirahate alınan hasta evine gönderilir ve o günü dinlenerek geçirmesi tavsiye edilir. Embriyo transferinden sonra gebeliğin gelişimine yardımcı olmak için östrojen, progesteron yahut HCG takviyesine başlanabilir. Tüp bebek tedavisinin neticesi transfer işleminden 14 gün sonra yapılan gebelik testi ile öğrenilebilir. Sonuç pozitif çıkarsa bebeğin kalp atışlarını hissetmek için ultrasonografi randevusu verilir.

Tüp Bebek Tedavisi 4

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisine başlamadan evvel erkeklerin son üç ay kaplıca, sauna, hamam gibi sıcak ortam ve mekanlardan uzak durmaları gerekir; zira sıcak ortamlar erkekte sperm kalitesini bozmaktadır.

Erkek, tedaviden önceki 2 ay içinde ateşli bir hastalık atlatmışsa, mutlaka hekime bilgi vermelidir. Ateşli hastalıklar erkeklerde sperm kalitesini azaltır ve bu da tedavinin başarı oranını etkiler.

 • Erkeklik organında iltihabik bir durum varsa hekime bu konuyla ilgili mutlaka bilgi verilmelidir.
 • Başka bir rahatsızlığa bağlı olarak kullanılan ilaçlar varsa bu ilaçlardan hekim haberdar edilmelidir.
 • Uçuk hastalıkları ile ilgili bir problem söz konusuysa hekim bu durumdan haberdar edilmelidir.
 • Erkeğin iç çamaşırları dar değil bol olmalı, sıkı iç çamaşırlarından kaşınılmalıdır.
 • Eğer spor yapılıyorsa tedaviden 3 ay evvel bırakılmalıdır.
 • Son 3 ay alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 • Tedaviden önceki son 3 gün cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Şimdi de gelelim tedaviden evvel kadınların dikkat etmesi gereken hususlara…
 • Tüp bebek tedavisi görecek kadınlar, daha evvel cinsel bölgeleri ile alakalı bir rahatsızlık geçirdilerse, yahut tedaviye karar verdikleri zaman içinde rahatsızlıkları hala sürüyorsa mutlaka hekimlerini bu durumdan haberdar etmeliler.
 • Kadınlar göbek bölgesini inceltmeye yönelik egzersiz hareketleri uyguluyorlarsa bunlara ara vermeliler.
 • Başka bir rahatsızlıkla alakalı kullanılan ilaçlar hakkında hekime malumat verilmelidir.
 • Tüp bebek tedavisine başlamadan evvel son 3 ay içinde alkol ve sigara tüketilmemelidir.
 • Kadınların da tedaviden 3 ay öncesinde hamam, sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmamaları gerekir.
 • Günde 2 kutudan fazla asitli içecek içilmemeli, hatta mümkünse hiç asitli içecek içilmemelidir.
 • Tedavi süresince hekimin gerekli görmediği hiçbir ilaç alınmamalıdır.
 • Tedaviden evvel kilo verme amaçlı uygulanan diyet varsa tedaviyle birlikte diyetin sonlandırılması gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi 5

Anne adayları tedavi öncesinde beslenmelerine dikkat etmeli ve kaliteli beslenmelidirler. Yeterli miktarda taze meyve ve sebze, taze sıkılmış meyve suları, kavrulmamış kuru yemiş ve kuru meyvelerin tüketimine önem ve ağırlık verilmelidir.

Peki bu yola baş koyan çiftler mutlu sona takribi kaç gün sonra ulaşır, tüp bebek tedavisi kaç gün sürer kısmı da oldukça önemli ve merak edilen bir husustur. Tüp bebek tedavisi aşamaları ortalama olarak 30 gün sürer. Sonuç alınırsa gebelik başlar, alınamazsa tedavi yeni baştan denenir.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Tüp bebek tedavisi görmek isteyen bir çift ne kadarlık bir bütçe ayırmalıdır, tüp bebek tedaisi pahalı bir tedavi midir? Ülkemizde tüp bebek tedavisi fiyatları, tedavinin yapılacağı hastane ve tüp bebek merkezlerinin hizmet kalitesine, fiyat politikasına, semt ve şehrine göre bile değişkenlik gösterir. Ama tedavi öncesi ve sonrasında çıkabilecek ekstra harcamalar da göz önünde bulundurulduğunda en az 5 bin TL’lik bir bütçe gözden çıkarılmalıdır.