Tüp Bebek

tarafından
393
Tüp Bebek

Tüp bebek, kadından elde edilen yumurtaların erkekten alınan spermlerle vücut dışında laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesi işlemine verilen addır. Döllenen yumurtalar bölünme aşamasına geldiğinde laboratuvar ortamına alınır ve embriyo, kadının rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisi ile oluşan gebeliklerin, doğal yolla oluşan gebeliklerden farkı yoktur. Tek fark döllenmenin laboratuvar ortamında yapılması ve oradan anne rahmine yerleştirilmesidir. Tüp bebek nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra şimdi işin tüp bebek tedavisi ve tüp bebek nasıl olur kısmına geçelim.

 Tüp Bebek 2

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi 5 aşamadan oluşur. Hemen hemen her merkezde bu 5 aşama uygulanarak tedavi gerçekleşir.

Çiftin tüp bebek yöntemi ile tedaviye uygun oldukları belirlendikten sonra kısırlık sorunu tespit edilir ve izlenecek yol ile ilaç programı belirlenir. Bu aşama oldukça mühimdir. Tedavi süreci çiftin özelliklerine ve kısırlık sorununa uygun olarak belirlenir.

[reklam id=1]

Anne adayının tedaviye uygun olduğu belirlenirse adet döneminin ikinci yahut üçüncü gününde tedaviye başlanır. Tüp bebek yöntemi ile Türkiye’de 3 milyonun üzerinde bebek doğumu gerçekleşmiştir. Bu bebeklerin yarısı mikroenjeksiyon denilen yöntemle dünyaya gelmiştir.

Mikroenjeksiyon camdan elde edilen bir mikropipetle hücre duvarından mikroskobik boyutta madde ekleme yöntemine verilen addır. Diğer tekniklere göre biraz daha zahmetlidir. Fakat yine de gen aktarımı için oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlerle ilk etapta bir değerlendirme görüşmesi yapılır. Bu görüşmede hem daha evvel yapılmış uygulamalar değerlendirilir, hem de gerekli incelemeler planlanır. Daha sonra tetkiklerin neticelerine göre çifte uygun bir tedavi yöntemi planlanır.

Tüp Bebek

Ardından yapılan kapsamlı jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kadının yumurta kapasitesi ve rahim yapısı değerlendirilir. Adetin üçüncü günü hormon tetkikleri yapılarak ne dozda ilaç verileceği ve yumurtalıkların uyarılacağına karar verilir. AIDS ve sarılık (hepatit) gibi bulaşıcı hastalıkların varlığını saptamak için geniş kapsamlı tarama yapılır. Çiftlerin tüp bebek yöntemi ile ilgili merak ettikleri sorulara cevap verilir ve bilgi verme aşaması tamamlanmış olur. Elde edilen veriler ve netice sonrasında çiftin tüp bebek tedavisi için uygun olduğu tespit edilir ve tedavi süreci de başlamış olur.

Tüp bebek aşamalarına gelecek olursak;

Görüşme aşaması: tüp bebek tedavisi uygulanacak olan çiftlerle görüşülerek tedavinin aşamaları, bu aşamalarda neler yaşanacağı ve hangi süreçlerden geçileceği konusunda çiftlere ayrıntılı bilgi verilir. Sorular cevaplanır, merak giderilir.

Yumurtaların geliştirilmesi: yumurtalıkların uyarılması için iğne formlu hormon ilaçları kullanılır ve çok sayıda yumurtanın olgunlaşması desteklenmiş olur.

Yumurtaların toplanması: anne adayına ultrasonografi ile görüntülenerek hafif bir genel anestezi uygulanır istenilen olgunluğa ulaşmış yumurtalar toplanır.

Tüp Bebek 3

Yumurtaların döllenmesi: elde edilen yumurtalar ve erkekten alınan sperm hücreleri laboratuvar şartlarında embriyologlar tarafından özel bir yerde bir araya getirilir ve suni döllenme ortamı sağlanmış olur.

Embriyo transferi: döllenen embriyonun anne rahmine transfer dilme işlemi embriyo transferi olarak bilinir. Oluşan embriyolar uzman hekim tarafından genel anestezi altında katater yardımıyla anne adayının rahmine yerleştirilir. Embriyo transferi aşaması da bu şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Bu son aşama da geçirildikten sonra gebeliğin oluşumu beklenir. Embriyo transferi yapıldıktan 15 gün sonra uygulanan gebelik testi ile netice öğrenilir. Eğer gebelik oluşmamışsa sebepler değerlendirilerek yeniden tedaviye başlanır.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi normal yolla bebek sahibi olamayan kişilere uygulanan bir tedavidir. Ama her bebek sahibi olamayan çift tüp bebek tedavisi için uygun mudur, kimlere tüp bebek tedavisi uygulanır kimlere uygulanamaz  hususuna da değinelim dilerseniz.

Tüp Bebek 4

 • Tanı konulamayan ve açıklanamayan kısırlık durumlarında
 • Her iki tüpün de tıkalı olması durumunda
 • İleri derecede polikistik over sendromu ve yumurtlama bozukluklarında
 • Endometriozis hastalığı ve çikolata kisti oluşumu durumlarında
 • Azospermi, yani sperm kalitesinin düşük olduğu durumlarda
 • Servikal etkenler tespit edildiğinde
 • İmmunolojik etkenlerin varlığında tüp bebek tedavisi uygulanır.
 • Tüp bebek transfer sonrası dikkat edilmesi gereken noktalara gelirsek, transferden sonraki üç gün evde dinlenilerek geçirilmelidir. Bu süre içinde gündelik işler de halledilebilir.
 • Öksürmenin, hapşırmanın, uyurken sağa sola dönmenin, merdiven inip çıkmanın herhangi bir sakıncası yoktur.
 • Gebelik oluşana kadar ağır egzersizlerden ve ağır işlerden uzak durmak, ani hareketlerden kaçınmak gerekir.
 •  Transfer sonrasında 2-3 saatlik mesafeye yolculuk edilebilir. Daha uzun mesafelere ise 1 gün geçtikten sonra gidilmelidir.
 •  Tüp bebek transfer sonrası duş yapılabilir.
 •  Sigara ve alkolden uzak durulması gerekir.