Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme

tarafından
211
Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme

Tüp Bebekte cinsiyet belirleme, tıpta hiçbir işlem yüzde yüz garantili sonuç vermez. Ancak tüp bebekte cinsiyet belirleme işleminin yüzde yüze yakın garantili olduğu söylenebilir. Tüp bebekte cinsiyet seçimi işlemi genetik laboratuvarlarda preimplantasyon genetik tanı adı verilen yöntemle ve  embriyolardan birer hücre alınarak gerçekleştirilen bir işlemdir.

Bu analizle down sendromu ve turner sendromu da dahil en çok karşılaşılan 5 kromozomal rahatsızlık dikkatlice incelenmekte ve sağlıklı embriyoların anne rahmine transferi sağlanmaktadır. Anne babadan yumurta ve sperm alınması süreci tüp bebek işlemi gibi ilerler. Çiftler bu işleme tüp bebek işlemine hazırlanır gibi hazırlanırlar.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Bebekte cinsiyet belirleme işleminde erkek ya da kız çocuk cinsiyet seçimi yanı sıra genetik hastalıkların tanısının yapılmasında da etkili bir yöntem olan PGT yani preimplantasyon genetik tanı yöntemiyle ciddi genetik hastalıklar da önceden belirlenebiliyor. Böylece çiftler hem çocuklarının cinsiyetlerini öğrenebiliyor hem de genetik hastalıklardan yoksun bir bebek dünyaya getirebiliyorlar.

Türkiye’de tüp bebekte cinsiyet seçiminde evvela hekim ve genetik danışman tarafından PGT işleminin uygulanabileceğine karar verilir ve hastanın onayı alınır.

[reklam id=1]

  • Anne adayı tüp bebek uygulaması için hazırlanır
  • Hekim tarafından yumurtaların toplanması için en uygun zaman belirlenir.
  • Mikroenjeksiyon işlemle sperm ve yumurtalar laboratuvar ortamında bir araya getirilir ve döllenme sağlanır.
  • Laboratuvar şartlarında gelişen embriyolara biyopsi yapılır.
  • Biyopsisi alınan hücrelerin genetik taramaları yapılır.
  • Taramaları yapılan sağlıklı embriyolarla embriyo transferi işlemine geçilir. Fazla embriyolar saklanmak için dondurulur.

Tüp bebekle cinsiyet belirleyenler çoğunlukla özellikle kız yahut erkek bebek özlemi çekenler arasında yaygın olarak istenilen bir yöntem. Tüp bebekle cinsiyet belirleyenler bu işlemin yüzde yüze yakın başarı sağlamasından son derece memnun olduklarını belirtiyor.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme 1

Bugüne kadar dünyada yaklaşık 20 bin çiftin bu yöntemle çocuk sahibi olduğu belirtiliyor. Başarı oranı % 87 deniyor ve çiftlerin istediği netice elde edilmezse paraları iade ediliyor.

Tüp bebekte cinsiyet seçimi işlemi hangi ülkelerde yapılabilir?

Tüp bebekte cinsiyet seçimi dünya üzerinde 1997 yılından beri 20’yi aşkın ülkede yapılıyor. Türkiye’de de yaklaşık olarak 10 yıldır uygulanıyor ama fazla bilinmiyor. Bu yönteme göre cinsiyeti baba değil annenin durumu belirliyor.