Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

tarafından
234
Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Tüp bebekte hamilelik belirtileri, tüp bebek işleminde transferden yaklaşık 12 gün sonra kanda B-HCG değerine göre, yani kanda gebelik testi neticesine göre hamileliğin başlayıp başlamadığına bakılır. Gebelik testi yapılana kadar da herhangi bir hamilelik belirtisi olmaz; zira bebekle ilgili hormonlar anne kanına henüz sirayet etmemiştir.

Tüp bebekte gebelik belirtileri en erken gebelik testi yapıldıktan sonraki hafta, yani başka deyişle transfer tarihinden 15-20 gün sonra başlar. Bu sebeple belirtilere değil gebelik testi sonucuna bakılır. Bu da tüp bebekte hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun yanıtı olabilir.

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Tüp bebekte gebelik belirtileri normal yolla oluşan gebelikten farklı değildir. Tüp bebek tuttuğunun belirtileri normal gebelik belirtileri ile aynıdır. Bulantı ve kusma, halsizlik, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissi, bazı yiyeceklerden tiksinme, aşerme gibi belirtiler sayılabilir.

[reklam id=1]

Ama her kadında hamilelik belirtisi görülmeyebilir. Ama bu durum kadında hamile olmadığına dair endişe oluşturmamalıdır. Bu tamamen anne adayının fizyolojik durumu ile alakalıdır.

Tüp bebekte ikiz gebelik belirtileri de aynı tekiz gebeliklerde olduğu gibidir. Ancak bulantı ve kusma daha fazla hissedilir.

Tüp bebek tutma belirtisi nedir kısmına gelecek olursak, bunu öğrenmenin en başarılı yolu embriyo yerleştirmenin ardından 2 hafta sonra yapılacak kan gebelik testidir. Gebelik testi en kesin sonucu vermektedir. Bu sebeple hekimin belirlediği günde kan testi yaptırarak embriyonu rahme tutunup tutunmadığı anlaşılabilir.

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri 1

Ama kan testinde gebelik çıkması gebeliğin mutlaka devam edeceğinin garantisi olmamaktadır. Bu sebeple uzmanlar özellikle ilk 3 ay içinde düşük riskinin hem tüp bebekte hem de doğal hamileliklerde yüksek olması nedeniyle anne adaylarına dikkatli olmalarını tavsiye ediyor.

Eğer kan testi sonucunda gebelik elde edilemezse tedavi aşamalarına yeniden başlamak gerekiyor ve tedavi yineleniyor.