Tüp Bebekte Transfer

tarafından
267
Tüp Bebekte Transfer

Tüp bebekte transfer, tüp bebekte döllenme elde edildikten sonra belirli sayıdaki embriyo anne rahmine yerleştirilir. Buna embriyo transferi denilir. Transfer işleminden 12 gün sonra yapılacak hamilelik testi ile gebelik olup olmadığı kontrol edilir.

Tüp Bebekte Transfer 1

Embriyo transferi döllenme işleminden 2 ila 5 gün sonra, çoğunlukla da 3 gün sonra yapılır. Bu aşamada embriyo 4 ila 8 hücreli formdadır.

5.yahut 6. gün embriyo içi boş bir şekil alır ki buna blastokist denilir. Bazen bu günlerde de transfer yapılabilir. Buna da blastokist transferi denilir.

Embriyo transferi oldukça kısa sürer. 5-10 dakikalık bir işlemdir. Ağrı veren bir işlem olmadığı için anestezi gerektirmez. Bu yüzden işlem bitince 1-2 saatlik istirahat sonrası hastaneden ayrılmak mümkündür.

[reklam id=1]

Elde edilen kaliteli embriyolardan rahme transfer edilenler haricinde art kalanlar dondurulabilir ve daha sonraki tüp bebek tedavilerinde kullanılabilir. Bu sayede yeniden tüp bebek uygulaması gerektiğinde yumurta oluşturma ve yumurta toplama aşamalarının uygulanmasına gerek kalmaksızın doğrudan embriyo transferi yapılabilir.

Tüp Bebek Transfer Sonrası

Embriyo transferi sonrası az miktarda da olsa akıntı, kanama ve ağrı olabilir ve ağrı aynı gün kendiliğinden kesilir. Eğer kanama fazla olursa hekim durumdan mutlaka haberdar edilmelidir. Hafif derecede bel ve kasık ağrısı hissedilebilir. Hekime danışmadan ve mecbur kalınmadıkça asla ağrı kesici ilaç kullanılmamalıdır. Ağrılar 1-2 gün içinde geçecektir.

Tüp Bebekte Transfer 2

Cinsel ilişki hekim izin vermedikçe yasaktır. Ama transferden 12 gün sonra yapılacak gebelik testinde gebelik oluşmadığı ortaya çıkarsa cinsel ilişki serbesttir. Gebelik saptandığı takdirde hekim izin verene kadar ilişkiye girilmez. Eğer gebeliğin ilerlemesinde bir sorunla karşılaşılmazsa hekim genellikle gebelik 2-3 aylık olduğunda cinsel ilişki yasağını kaldırır. Hekim izni olmadan ilişkiye girilmemelidir.

Tüp bebek transfer sonrası 8. güne bakacak olursak; uzun bir dönem süren ilaç tedavileri, yumurta toplama işlemleri ve embriyo transferi , idrar ve kan testi ile neticelenir.

İdrar tahlili yapılacak zaman kadar geçen süreçte hamilelik belirtileri ortay çıkabilir. Transfer işlemleri hangi yöntemle yapılırsa yapılsın gebelik testi 8 yahut 12 gün sonra idrar testi ile yapılır. Anne rahmine transferi yapılan embriyo B-HCG hormonu salgılamaya başlar ve bu hormonun idrarda ve kanda belli olması 8 gün ila 12 gün aralığını bulur. 8 gün sonra uygulanacak idrar testi de yanıltabilir. Bu sebeple hekimle 12 gün beklenilmesini salık verirler ve 12 gün sonra idrar testi isterler. İdrar testi de netice vermezse kan testi yapılır.

Tüp Bebekte Transfer 3

Embriyo Transferi Sonrasında Hastaları Dikkat Etmesi Gerekenler 

  • Çok fazla yürümekten kaçınılmalıdır
  • Spor yapılmamalıdır
  • Tuvalet, banyo, yemek yemek gibi ufak tefek gündelik işlerin haricinde pek hareket edilmemelidir, yatakta istirahat edilmelidir.
  • Transfer işleminden sonra 2-3 gün boyunca duş almamalı, banyo yapmamalısınız.
  • Hekimin önerisi ve bilgisi olmadan herhangi bir ilaç kullanmamalısınız.
  • Eğer şehirlerarası yolculuk yapılacaksa bunun transferden 2-3 gün sonra yapılması gerekir. İlk 2-3 günün yatakta istirahat ederek geçirilmesi gerekir. Ama kısa süreli araba yolculukları yapılabilir.
  • Uçak yolculuğu yapılmasında ise herhangi bir sakınca yoktur.