Tüp Mide Ameliyatı

tarafından
958
Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, “uzunlamasına gastrektomi” olarak da geçer. Midenin büyük kenarı kesilip çıkartılır ve yaklaşık %85 oranında küçültülmüş bir mide tüpü oluşturulur. Tüp mide ameliyatlarında iki şekilde kilo kaybı yaşanır.

  • Birincisi mide hacminin küçültülmesi ile oluşturulan bir sınırlandırma
  • İkincisi mide hareketlerinin azaltılması ile yaşanan kilo kaybı

Tüp Mide Ameliyatı

Ghrelin isimli maddeyi üreten mide dokusu çıkarıldığında hormonal bir değişim yaşanır ve bu değişim neticesinde kilo verilir. Bu madde son derece güçlü bir iştah arttırıcıdır. İşte tüp mide ameliyatında midenin “ghrelin” üreten fundus bölgesi çıkarılır ve kişinin iştahı da bu şekilde azalmış olur. Kilo kaybı da buna bağlı olarak gerçekleşir. Tüp mide ameliyatında da laparoskopik denilen kapalı yöntem uygulanır.

Tüp mide ameliyatı sonrası kişinin hayatında ne gibi değişiklikler meydana gelir, neler yaşanır burası da en az ameliyat öncesi süreç kadar mühimdir. En büyük ve aslında beklenen değişikliklerden birisi kilo kaybıdır. Hem de en hızlısından.

[reklam id=1]

Tüp mide ameliyatı olanlar bağışıklık sistemlerinin zayıfladığını hissederler. Bu da kişiyi enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı açık ve zayıf hale getirir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kanama ve dikişlerin açılması da hastanın karşı karşıya kaldığı olumsuzluklardan ikisidir.

Akciğer embolisi de tüp mide ameliyatı sonrası gelişmesi muhtemel komplikasyonlardan birisidir. Bu sebeple hastalara ameliyata girmeden evvel kan sulandırıcı ilaçlar verilir ve yine ameliyat öncesinde yüksek basınçlı diz üstü varis çorapları giydirilir.

Tüp Mide Ameliyatı1

Eğer ameliyat sonrası hastada aniden ortaya çıkan göğüs ağrısı görülürse akciğer embolisinden şüphelenilmelidir.

Akciğerin bir kısmının sönmesi, lokal yahut tam bağırsak tıkanıklığı da yine tüp mide ameliyatı sonrası gelişebilen komplikasyonlardandır. Hasta gaz ve dışkı çıkarmada zorlanır.

Tüp mide ameliyatı olanlar reflüye de yatkın hale gelebilirler.

Tüp mide ameliyatı olanların yorumları da son derece olumludur. Tüp mide ameliyatı olanlar hayallerinin gerçek olduğunu, ayakkabılarını bile giymekte zorlanırlarken istedikleri kıyafetleri giyebildiklerini, yaşam kalitelerinin yükseldiğini belirtiyor. Bazı hastalar mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, saçlarda dökülme, halsizlik gibi şikayetler  yaşadıklarını belirtse de genel yorumlar oldukça olumlu.

Tüp Mide Ameliyatı 4

Tüp mide ameliyatı fiyatı da son derece merak edilen bir konu. Ama bu konuda net bir rakam telaffuz etmek hem kolay değil hem de etik değil. Tüp mide ameliyatı fiyatı hekimle hasta arasında kararlaştırılacak bir konu ve ameliyatın yapılacağı şehir ve hastane ile hastanın kişisel hikayesi de bu konuda etken.

Tüp Mide Ameliyatı Olan Ünlüler

Tüp mide ameliyatı olan pek çok ünlü var ve son halleri gerçekten de pek çok kişiyi tüp mide ameliyatına teşvik ediyor.  Tüp mide ameliyatı olan ünlüler arasında Hamdi Alkan, Işın Karaca, Fatih Ürek, Kaan Kural, Okan Karacan, Aslı Zen, Hakan Aysev, Pelin Öztekin gibi isimler sayılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı 2