Turşu Nasıl Kurulur?

tarafından
243
Turşu Nasıl Kurulur?

Turşu oluşturmak keyfine doyulmaz yaz sebze ve meyvelerini kış aylarına saklamak için geliştirilen yöntemdir. Turşu çeşitli sebze ve meyvelerin sirke ve salamura denilen tuzlu su içinde laktik asit fermantasyonu tekniği ile dayanıklı hale getirilmesidir.

Turşu Nasıl Kurulur? 2

Türk mutfağının geleneksel tatlarından önde gelen turşu özellikle kuru fasulye ve bakliyat yemeklerinin eğer eğer olmazsa olmazıdır. Turşu iştah açıcı özelliği, C vitamini açısından varlıklı olması, yararlı bakteriler barındırması ve kolesterolü düşürücü özelliğiyle çok sağlıklı bir gıdadır.

Her sonbahar kış aylarında yiyecek için turşu oluşturmak Türk kültüründe olmazsa olmaz bir alışkanlıktır. Peki, kış aylarında keyifle tüketilen karışık turşu nasıl kurulur?

[reklam id=1]

  • 5-6 su bardağı dinlenmiş su
  • 4-5 tatlı kaşığı kadar turşuluk özel iri tuz ya da kaya tuzu
  • 2-3 tatlı kaşığı toz şeker ya da 4 adet küp şeker
  • 1 çorba kaşığı nohut
  • Yarım tatlı kaşığı limon tuzu
  • Yarım su bardağı sirke
  • 4 büyük diş sarımsak

Büyük boy kâsenin içerisine öncelikle kaya tuzu ya da turşuluk özel iri tuz alınır ve iyice eriyene kadar karıştırılır. Bu tuzlu su içerisine limon tuzu, sirke ve şeker de eklenerek, yine bütün malzemeler homojen bir şekilde eriyene kadar karıştırılmaya devam edilir.

Turşu Nasıl Kurulur? 1

Hazırlanan turşu bidonunun içerisine bu su karışımı ilave edilir ve en son olarak da nohutlar da ilave edilir. Nohutlar, kişilerin isteklerine göre turşu kavanozunun ortasına ya da dibine koyulabileceği gibi bu şekilde tuzlu su karışımı ile de ilave edilebilmektedir. Bu kapsamda sirkesiz turşu nasıl kurulur? Sorusu da oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmeye devam etmektedir.

Kaliteli ve uzun süreler boyunca dayanıklı bir turşu kurabilmek için, kullanılacak olan meyve ya da sebzelerin kaliteli olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu gibi besinlerin kabuklarının iri, parlak ve herhangi bir şekilde ezilmemiş olmasına dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Turşu yaparken ne olursa olsun iri taneli kaya tuzu kullanılmalıdır. İyi bir turşu yapmak için tuz oranı çok önemlidir. Turşu içerisine ilave edilecek tuz miktarının yenilebilir ayarda olabilmesi için tuzu suda eritip tadına bakabileceğiniz gibi, yumurta ile ölçebilirsiniz. Tuzlu suya atılan taze yumurta suyun üstüne çıkarsa tuz miktarı turşu için kâfi anlamına gelir.

Turşu Nasıl Kurulur? 3

Turşu yaparken kaynatılıp soğutulmuş içme suyu kullanılmalıdır. Turşunun daha çabuk olmasını isterseniz fermantasyonu hızlandırmak için kavanozun altına bir avuç nohut eklenmiş olur. Tuzlu suyu sebzelerin üzerine dökerken hava kabarcığı kalmamasına dikkat edilir.

Kapağını kapamadan bir miktar daha tuzlu su ilave edilir. Hemen herkesin turşu kurmak için kullandığı yöntemler birbirinden farklı olsa da, genel olarak dikkat edilmesi gereken birkaç ipucu sayesinde son derece lezzetli ve bir o kadar da dayanıklı turşular elde edebilmek mümkün olabilmektedir. Karışık turşu nasıl kurulur Oktay usta tarafından da farklı tarifler ile belirtilmektedir. Böylelikle kişiler bu tariflerden de faydalanabilmektedir.

Turşuya teklenecek tane karabiber ve defneyaprağı hoş bir aroma ve lezzet verir. Turşunun içine kereviz yaprakları konulabilir.

Turşu Nasıl Kurulur? 4

Turşuyu mutlaka cam kavanozlarda kurun, kullanılmış pet kavanozlardan uzak durun. Hem ağırlık yapar bununla birlikte lezzet verir. 110-15 gün gibi bir sürede turşu hazırdır. Turşu kavanozlarına elinizi sokarken ne olursa olsun eldiven kullanılmalı, turşu maşa ile çıkarılmalıdır. Turşu kavanozları açıldıktan ondan sonrasında buzdolabında saklanmalıdır. Turşu içerisine koyulacak olan aromatik yapraklar ya da farklı lezzetler, kişilerin tamamen damak tadı ile ilgili olmakta olup bu kapsamda büyük değişiklikler söz konusu olabilmektedir.