Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

tarafından
23509
Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi
Tuvalet eğitimi anneler ve bebekler için en zor dönemlerden biridir. Hele ki ilk çocuksa, annede, tuvalet eğitiminin ne zaman başlaması ve nasıl davranılması gerektiği konularında kaygılar yaşanır. Her bebeğe göre değişse de tuvalet eğitimi için en uygun aralık 2-3 yaş arasıdır. Daha erken dönemde başlamak ve bebeğe baskı kurarak tuvalet yapmasını istemek, onu hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan zorlamak demek olacağından Tuvalet eğitimi annelerin adeta kabusudur.

Ne zaman başlaması gerektiği, nasıl davranılması gerektiği konusunda kargaşa yaşanır. Tuvalet eğitimi için en uygun dönem 24-36 aylar arasıdır. Daha erken dönemde başlamak ve aşırı baskı kurarak bir an önce çocuğun temiz kalmasını sağlamaya çalışmak, hem fizyolojik olarak yapamayacağı bir şeyi yapmasını istemek hem de ilerde gelişebilecek bazı ruhsal sorunların başlamasına neden olmak demektir. Benzer şekilde hiç eğitim vermemeye çalışmak, zamanı gelince kendi söyler diye bırakmak da hem çocuğuntuvalet eğitiminin gecikmesine hem de ruhsal açıdan sorunlara neden olur.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken her şeyden önce sakin olmalısınız. Çocuğu zorlamak çoğu konuda ters teper.  Ona, üzerinde sevdiği çizgi film kahramanları olan alt çamaşırlarından alın. Kirletmek istemeyecektir.  Çocuğunuza, tuvalet eğitimi almış, tuvaletini lazımlığa yapan bir arkadaşını örnek göstermeniz de işe yarar. Tuvalet eğitimi verdiğiniz ilk günlerde kısa aralıklarla onu tuvalete götürün. Lazımlığa oturmaya alışması bile bir başlangıçtır. Lazımlığının mutlaka banyoda olmasına da gerek yok. Çizgi film izlerken yahut kendi odasında elinde oyuncağıyla da lazımlık üzerinde oturabilir.

Tuvalet alışkanlığını oturtmaya çalışırken, altında bez yerine çamaşırının olması da bebeğe, artık tuvaletini bezine yapmaması konusunda bir nevi uyarıcı olacaktır.

Lazımlığına, onun sevdiği bir ismi koyabilirsiniz. Ve ona sık sık bezine yapmaktansa, lazımlığına yapmasının ne kadar güzel olacağını anlatabilirsiniz.

2 Yaş Dönemi Özellikleri
Çocuklarda genellikle 2-3 yaş arasında başlayan tuvalet eğitimi, yine 2 yaş sendromu olarak adlandırılan ve çocuklarda “Hayır” kelimesinin çok sık kullanıldığı döneme denk gelir. Hırçın ve aksi tavırların tavan yaptığı bu dönemde çocuğa bir de yeni bir alışkanlık kazandırmaya çalışmak oldukça zordur. 2 yaş döneminin zorlukları için de bir de çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışmak annelerin kabusudur.

Tuvaletini lazımlığa yapan çocuğu abartılı sevinç gösterileri, alkışlar ve çığlıklarla kutlamak; evin diğer bireylerini telefonla arayıp haber vermek, tuvalet eğitiminde hem gerilemeye, hem de çocuğun, anne ve babayı mutlu eden bu yaklaşımını, kendi isteklerini yaptırmak için kullanmasına yol açabilir. Çocuk bu durumu, anne babaya karşı silah olarak kullanabilir. Tuvalet alışkanlığını kazanmış  çocuğu içten bir teşekkür ve bir öpücükle kutlamak yeterli olacaktır.

Tuvalet-Eğitimi-Nasıl-Verilir-2-yas-sendromu

Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
Gece yatmadan önce çocuğa sıvı vermeyi kesin. Her 2 saatte bir kaldırarak tuvalete götürün. Tuvalete götürürken çocuğun uyanık olmasına dikkat edin. Uyanık yani bilincinin açık halde olması, kas kontrolünü sağlaması açısından mühimdir.

Çocuğunuzun gece altına yapması ve yatağını kirletmesinden kaygılanmanız doğaldır. Böyle bir durum için çocuğunuzun yatağının altına naylon, muşamba gibi geçirgen olmayan bir malzeme serebilirsiniz.

Ancak şunu da unutmamalısınız ki, çocuğunuz tuvalet alışkanlığını kazanana kadar bazı zamanlarda altına da yapabilir. Zamanla aşılacak bir problemdir.

[reklam id=1]

Tuvalet Eğitiminde Anne-Babanın Rolü
Çocuklarda tuvalet eğitimi, genel eğitimin sadece bir parçasıdır. Bu sebeple sabırlı olmak gerekir. Anne babanın bu süreçteki rolü çocuğa destek olmak ve onu cesaretlendirmektir. Yani çocuğun karşısında değil, yanında olmalısınız. Eğer çocuğunuz tuvaletini yapmayı reddediyor ve aşırı tepkiler veriyorsa, tuvalet eğitimine bir süreliğine ara vermek, ısrarcı davranarak çocuğu bu süreçten iyice uzaklaştırmaktan kaçınmak gerekir.

Çocuğunuzun tuvaletinin geldiğini anlayabilmek için, böyle zamanlarda verdiği tepkileri dikkatle inceleyin. Örneğin, ani olarak duraklamak, yüz şeklinin değişmesi ve bunun gibi değişimleri tespit edip, bu değişimler üzerinden yol almak tuvalet eğitimi sürecinde işinize yarayabilir.

Böyle bir durumda onu hemen tuvalete götürmeniz gerekecektir; zira tuvalet eğitimini almış olan çocuklar, kas kontrolleri yeni yeni gelişmeye başladığı için tuvaletlerinin geldiğini söyledikten kısa bir süre sonra tuvaletlerini yaparlar.

Lazımlığı, çocuğun da kolay erişebileceği bir yerde durmalı.

Çocuğun evde sifonla oynamasına, banyoya gitmesine çok fazla tepkiler vermemek gerekir. Zira çocuk, tuvaleti pis ve gidilmemesi gereken bir yer olarak görebilir ve kendince bir korku ve soğuma geliştirebilir.

Çocuğunuza, özellikle de tuvalet eğitimine  alıştırma sürecinde, kendi kendine kolayca çıkarabileceği kıyafetler giydirin ki, tuvaleti geldiğinde, bu ihtiyacını kendi başına da giderebilsin.