Uçuk Nasıl Geçer

tarafından
10758
Uçuk Nasıl Geçer

Uçuk Nedir?
Tıp literatüründe “Herpes Simplex” diye bilinen, deride meydana gelen bir virüs enfeksiyonu olan ve halk arasında “uçuk” adıyla anılan sevimsiz ve rahatsızlık veren bu oluşum, hayatı zindan edebilir. Zira uçuk bir kez çıkınca vücuda yerleşir ve tedavisi güç bir hastalık halini alabilir.

Uçuk virisünün vücuda neden yerleştiği tam olarak saptanamamış; ancak yapılan araştırmalarla, uçuk virüsünün insan DNA’sındaki bir gen dizilimiyle kalıtsal biçimde taşındığı kanıtlanmış.

Görünüm olarak dudak kenarlarında, içi sıvı dolu kabarcıklar halinde görülen uçuk, nadir olarak ağız içinde, diş etinde ve damakta da görülebilir.Uçuk, çıkmadan 1-2 gün önceden dudak kenarlarında yanma, karıncalanma, kaşıntı gibi hislerle belirti verir. Ardından bu bölge kızarır, şişer ve içi sıvı dolu kabarcıklar görünmeye başlar. Belli bir sürede bu kabarcıklar patlar ve kabuklanır. Uçuğun belirti vermesi, ortaya çıkması ve kuruyup iyileşmesi ortalama olarak 1 hafta ila 10 gün içinde tamamlanır.Uçuk-Nasıl-Geçer2

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk neden olur? sorusu hep merak edilmiştir. Herpes simplex, yani bildiğimiz adıyla uçuk, daha evvel bu enfeksiyonu geçiren kişilerde pasif şekilde bulunur ve yorgunluk, vitamin eksikliği, yetersiz uyku, bağışıklığın zayıflaması, üzüntü, stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler, aşırı güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda yeniden aktif hale geçer. Uçuk-Nasıl-Geçer1

[reklam id=1]

Uçuk Nasıl Geçer?
Uçuk tedavisinde ilaç kullanmanın geçici bir çözüm sağladığını hemen belirtelim. İlaç kullanımı zamanla bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur. Uçuk da zayıflamış bağışıklık sistemini sevdiği için vakit kaybetmeden belirir. Bu durum böylelikle kısır döngüye girer. İlaç kullanımı da bir süre sonra etki sağlamaz olur. Bu sebeple uçuğu ilaçla tedavi etmek yerine daha doğal yollarla çözüm aramak doğru olacaktır.

Peki dudaktaki uçuk nasıl geçer?

  • Buz ile uçuk üzerine kompres yapmak ve bunu sıkça tekrar etmek de ağrıyı azaltır.
  • Doğal antibiyotik etkisiyle bilinen sarımsak da en etkili uçuk  iyileştirme yöntemlerindendir. Sarımsağı ezin, elinizle uçuğun üzerine yayın ve bir süre masaj yapın. Sarımsağın iyileştirici etkisini uçuk üzerinde de hissedeceksiniz.
  • Saf vanilya ekstresi de uçukta oldukça etkili bir doğal üründür. Kulak çubuğunu vanilya ektresine batırıp uçuğun üzerinde ve çevresinde fazla bastırmadan 1 dakika gezdirin.Vanilya ekstresini sürdükten sonra yıkamayın ve gün içinde 3-4 kez tekrarlayın.Uçuk-Nasıl-Geçer3
  • Uçuk nasıl tedavi edilir? sorusunun  cevaplarından birisi de lazerdir. Diş hekimliğinde kullanılan lazer sistemleri de uçuk tedavisinde son derece olumlu neticeler verir.
  • Ayrıca oje çıkarmak için kullanılan aseton da uçuk tedavisinde hayli etkili bir maddedir. Şaşırtıcı gelse de, kullanan kişiler tarafından uçuğa çok iyi geldiği söylenen asetonu bir parça pamuğun üzerine damlatarak uçuk üzerine bastırmak da iyi gelen bir yöntemdir.
  • Meyan kökü de uçuğu geçirmede etkilidir. Meyan kökünün içeriğindeki Glycyrrhizinic asit hem uçuğa sebep olan virüsün daha geniş bir alana yayılımını önler hem de mevcut uçuğun kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Uçuk Kremleri
Acyl krem, Aclovir krem, Hernovir krem, Provir krem, Silovir krem, Virosil krem, Zovirax krem gibi kremler uçuk tedavisinde doktor önerisiyle uygulanacak kremlerdir.

Uçuk-Nasıl-Geçer-Zovirax krem

Zovirax Uçuk Kremi

Uçuk-Nasıl-Geçer-Hernovir-Krem

Hernovir Uçuk Kremi

Uçuk-Nasıl-Geçer-Acyl-krem

Acyl Uçuk Kremi

Uçuk-Nasıl-GeçerAklovir-krem

Aclovir Uçuk Kremi