Uhu Lekesi Nasıl Çıkar

tarafından
11461
Uhu Lekesi Nasıl Çıkar

Uhu Lekesi Nasıl Çıkar

Yırtılan, kopan, çatlayan eşyayı, öteberiyi, kağıdı yapıştırmak için kullandığımız uhular, akışkan olma özellikleri sebebiyle kolaylıkla ve istem dışı biçimde kıyafetlere, mobilyalara, koltuklara, halılara, velhasıl bulaşmamaları gereken yerlere bulaşır. Her leke gibi uhu lekesi de tedirgin eder ve çözüm aratır. Ama şunu bilmelisiniz ki uhu bulaşan bölgeyi hemen temizlemeye kalkışmamanız gerekir. Uhunun kurumasını bekleyin ve müdahaleyi  ondan sonra yapın.

Giysideki Uhu Lekesi Nasıl Çıkar

Giysiye bulaşan uhu henüz tazeyse bekleyin kurusun. Yoksa, uhuyu çıkarmak için kullandığınız madde, hele de kağıt havlu cinsinden bir şeyse uhuya yapışarak daha zorlu bir duruma yol açabilir. Uhunun kuruması için 1-2 saat bekleyin. Daha fazla beklemeyin zira bu sefer de uhu iyice sertleşecek ve kumaştan çıkması hayli zorlaşacaktır.

Kumaş üzerine bulaşan uhu kuruyunca üstte kalan fazlalık kısmı sert plastik bir kart, yahut küt ağızlı tereyağ bıçağı yardımıyla kazıyıp çıkarın.

Geriye kalan uhuyu çıkarmak için 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı ağartıcı içermeyen toz deterjan ekleyin ve bu karışımı beyaz bir havluya emdirip, havluyu da uhu lekesinin üzerine tamponlayarak bastırın. Bu işlemden sonra  kumaşın o bölgesini durulayın. Kumaşı kendi haline bırakarak kurumasını sağlayın. Kurutucu kullanımı önerilmez çünkü kurutucunun ısısı, uhu lekesinin yerleşmesine sebep olabilir.

Uhu-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

Mobilyadan Uhu Lekesi Nasıl Çıkar

Mobilyaya yapışan yapıştırıcı bali tarzı bir maddeyse ve hemen o an temizlenirse leke bırakmaz. Ama eğer yapıştırıcı madde çok miktarda dökülmüşse elinize naylon bir boya eldiveni yahut poşet geçirip yapışkan maddenin fazla kısmını alabilirsiniz. Bu işlemi yapışkanın az olduğu kısımdan çok olduğu kısma doğru yapın ki bali daha fazla yayılmasın. Kalan balinin kuruması için bekleyin. Üzerine gazete, kağıt, kağıt peçete gibi maddeler yapıştırmayın. Yapışkan kuruyunca buharlı bir alet yardımıyla yapışkan maddenin yüzeyden tamamen kalkmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin ütünün buharını püskürtebilirsiniz. Bu işlemin ardından da hafifçe ovalayarak temizleme işlemini tamamlayın.

Uhu lekesi eğer mobilyanın kırık bölümlerinde ise, üzerine biraz buz parçası sürün ve buz erimeye başlar başlamaz bölgeye ütü buharı tutun. Buz eriyip bittiğinde uhu lekesi de kaybolacaktır.

[reklam id=1]

Mobilyaya dökülen madde Japon yapıştırıcısı ise, üzerine bir miktar aseton dökün ve yumuşamasını bekleyin.  Daha sonra jilet, fırça, zımpara benzeri bir malzemeyle uhuyu mobilyadan kazıyın.

Mobilya üzerindeki sticker ve çıkartmalardan kalan yapışkanlı izleri çıkartmak içinse saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Sıcak fön rüzgarı lekeyi yumuşatıp çözecektir. Kalıntıyı bir bezle silerek alabilirsiniz.

Mobilya üzerindeki bant yapışkanları içinse en iyi çare gaz yağıdır. Temiz bir bez üzerine  bir miktar gaz yağı damlatın ve yapışkanın üzerinden geçip temizleyin.

Koltuktaki Uhu Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaşa dökülen uhu lekesi aşağı yukarı aynı yöntemlerle çıkarılır. Koltuk döşemesine dökülen uhu lekesi de yine giysiye dökülen uhu lekesigibi müdahale ister. Uhu lekesi kuruduktan sonra sert bir kart yahut küt ağızlı bıçakla kazıyın ve kalan kısma buhar uygulayın.

Uhu-Lekesi-Nasıl-Çıkar

Halıdan Uhu Lekesi Nasıl Çıkar

Birden fazla elyaf içeren ve özel boyalar kullanılan halılardaki lekeleri çıkarmak biraz risklidir. Ama ilk müdahaleyi yapmak istiyorsanız ve profesyonel yardım alamayacağınız bir zaman ve mekandaysanız iş başa düşmüş demektir.

Halınızdaki uhu lekesi için biraz bekleyin. Bu süre 1-2 saat olmalıdır. Daha uzun süre beklerseniz uhu sertleşir ve halının elyafını yakabilir. Uhu lekesi kuruyunca fazla yapıştırıcıyı yine kredi kartı veya küt ağızlı bıçakla hafifçe kazıyın.

Daha sonra 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı deterjan karıştırın ve karışımı temiz bir beze emdirip halıdaki uhu lekesi üzerine tamponlayarak bastırın.

Az bir miktar su ile halıdaki uhu lekesi olan bölgeyi durulayın.

En son işlem olarak da halıdaki nemi kuru bir bezle alın.

Uhu Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar

Uhu lekesi olan kuşan ipek gibi hassas ve narin bir kumaş çeşidiyse eğer, kıyafeti hiç riske atmadan bir kuru temizleme şirketine vermek en doğru tercih olacaktır.

Daha dayanıklı kumaşlardan uhu lekesini çıkarmak için 1-2 saat kadar uhunun kuruyarak donmasını beklemek ve kuruyan uhuyu ince uçlu bir maddeyle  kazıyarak çıkarmak gerekir. Sonrasında ise deterjanlı suya batırılan bir bezle tamponlayarak silmek ve durulamak yeterlidir.

Bu işlemlere rağmen kumaştaki uhu lekesi çıkmazsa 2 çorba kaşığı amonyak içerikli temizleyiciyi 1 bardak ılık suyla karıştırın ve her zamanki gibi temiz bir bezle leke üzerine  tamponlayın. Ardından durulama işlemi yapın ve kurutma makinesi kullanmadan kurumaya bırakın.