Un Helvası Tarifi

tarafından
388
Un Helvası Tarifi

Un Helvası İçin Gerekli Malzemeler

 •  500 gram sarı un
 •  250 gram margarin ya da tereyağ
 •  yarım litre süt
 •  600 gram kadar toz şeker
 •  50 gram beyaz fıstık
 •  yarım litre su

[reklam id=1]

Un Helvası Yapılışı

 1. Öncelikle un helvası hazırlanmak için şerbetini hazırlamak daha kolay olacaktır. Şerbeti için toz şeker ve su bir tencereye konularak altı kısık olacak şekilde erimeye bırakılır. Geniş olan bir çelik tencereye sıvı yağ ve un konulur. Bu şekilde unun kokusu çıkana kadar kısık ateşte sürekli karıştırarak kavurulur.
 2. Tenceredeki unun kokusu çıkmaya başladığı zaman ocağın altı iyice kısık konuma getirilir ve bu kısık ateşte unun rengi koyulaşıncaya kadar kavrulmaya devam edilir. Unun kıvamı ve rengi istenilen forma ulaşana kadar kavrulmaya devam edilir ve belli bir renge ulaştığı zaman ocaktan alınan şerbet bu kavrulmuş olan bu unun üzerine ilave edilir.
 3. Bunun üzerine şerbet dökülürken bu işi de dikkat edilmesi gerekir. Una ilave edilen şerbette topaklanmaların olmaması için ve unun şerbeti hızlıca çekebilmesi için çabuk bir şekilde karıştırılır. Birkaç defa karıştırdıktan sonra un helvası kıvamını alarak hazır bir hale gelir.
 4. Un helvasına şekil verebilmek için çorba kaşığının içerisinde iyice bastırılır ve daha sonra kaşık ters çevrilerek helva ayrılıp servis tabağına sıra ile dizilir. Ancak bu konuda önemli bir nokta bulunuyor. Un helvası istenilen şeklin verilebilmesi için öncelikle ocaktan alınan un helvasının biraz ılımış olması gerekiyor.
 5. Servis tabaklarına dizilen un helvasının üzerine daha sonra damak zevkine göre hindistan cevizi, ceviz içi ve tarçın dökülebilir. Un helvasına şekil verilirken kaşık kullanıldığı gibi silikon kalıplardan da yardım alınabilir.