Uykusuzluğun Nedenleri

tarafından
297
Uykusuzluğun Nedenleri

Uykusuzluğun nedenleri bu satırlara sığdırılamayacak kadar sayısızdır. Uykusuzluğa etki eden birçok sebep vardır. Genel anlamda uykusuzluk, sinir sisteminin doğru çalışmamasından dolayı ortaya çıkar. Hatta bazı hormonsal bozukluk ve eksikliklerin de uykusuzluğa etkisi vardır.

Uykusuzluğun Nedenleri 2

Uykusuzluğun Sebepleri

Uykusuzluğun sebepleri hayatınızla ilgilidir. Hem sizin psikolojik ve nörolojik durumunuza bağlıdır. Çok az olarak ilaçların yan etkisi uykusuzluk oluşturur. Uykusuzluktan kurtulmak için kendinizi iyi tartmalı ve hayatınızda kötü giden şeylerin üstüne gitmelisiniz. Uyku bozuklukları, beden kimyasında doğru çalışmayan unsurların habercisidir.

Psikiyatrisiler uykusuzluk için yeşil reçeteli, Nervium gibi ilaçları ve Seroquel ve Largactil gibi tesirli ilaçları kullanmanızı söyleyecektir. Genel anlamda en yaygın olarak doktorların yazdığı ilaçlar bunlardır.  İsim değiştirseler de yapı taşları ve ham maddeleri aynıdır.

[reklam id=1]

Uykusuzluktan Kurtulmak

Uykusuzluktan kurtulmak için önce kendinizi iyi tanımanız gerekecek. Hayatınızı ve sizin ruhsal durumunuza etki eden şeyleri ya kabullenmeli ya da çözmelisiniz. Genel olarak uykusuzluk çekenler başını yastığa koyduklarında birçok düşünce ve hayalin kafalarını meşgul etmesinden kurtulamazlar. Bu nedenle yatağa girdikten sonra, aşırı düşünce ve zihin faaliyeti uykusuz kalmaya neden olur.

Çözümsüz şeyleri sürekli düşünmenin anlamı yoktur. Kafada yapılan hesap kitaplar netice alınamayacak türdense kendinizi bu işten alıkoyunuz. Hayatı oluruna bırakmak ve biraz gamsız olmak gerekir.

Uykusuzluğun Nedenleri 1

Uykusuzluğa neden olan içeceklerin etkisi bırakıldıklarında geçer. Biz burada kalıcı uykusuzluktan bahsediyoruz. Uyumadan önce sıkıntılı ortamlardan ve problemlerden uzak durun. Bilgisayarınız ya da telefonunuzda oyun oynayın. Kendinizi eğlenceli işlere kaptırın.

Uykusuzluktan kurtulmanın en kolay yolları arasında, uyumadan 1 saat önce bir bardak su içmek, bir kâse yoğurt yemek ya da ılık su ile duş almak gibi şeyler sayılabilir. Uykusuzluk için alkol almak çözüm değildir. Alkol problemleri çözmez, size ve etrafınızdakilere zarar verir. Sizi, tanımadığınız bir kişiye dönüştürür. Bazen âşık olmak ve aşırı duygulanım ve başımıza gelen travmatik olaylar ve duyduğumuz kötü haberler de bizi uykusuz bırakabilir. Aynı meyanda çözümler olsa bile bunu yatağa uzandığımızda geride bırakmak gerekir.

Kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, hayatınızı yoluna koymak için düşünmek değil çözüm üretmektir. Bunu uyandıktan sonra yapmalısınız, yatağa uzandığınızda değil.