Uykusuzluk Nedenleri

tarafından
1147
Uykusuzluk Nedenleri

Uykusuzluğun Nedenleri Nelerdir

Hayatta kimi durumlar var ki, onlara verilmesi gerekenden çok daha fazla değer verdiğimiz zamanlar olmaktadır. Her ne kadar verilen değerin çoğu zaman yanlış olduğu bilinmesine rağmen insanoğlu bu durumu bile bile yapmaktadır, mesela uyku.

Bazı bilim adamları çok uyumamak gerektiğini savunmaktadır. Gereğinden fazla uykunun insanı aptal ettiğini düşünmektedirler. Hatta rakamsal olarak 4 saat olduğunu savunmaktadırlar. Zaten bakıldığı zaman da ideal uyku süresi 8 saat değildir. Bazı yazarlar yazdıkları kitaplarda şu sağlamayı yapmaktadırlar: Bir insanın yaklaşık olarak 60 sene boyunca yaşadığını düşünülürse, bu insan gününün 8 saatini uyuyarak geçiyor ise; insan ömrünün 20 senesi çöp olmuş demektir. Oysaki bir insana 4 saatlik uyku 8 saat gibi de gelebilmektedir. Kimi durumlarda kendinizi çok uykusuz hissediyor olabilirsiniz. Peki uykusuzluk neden olur hep beraber inceleyelim.

Uykusuzluk Nedenleri

Uykusuzluğun Nedenleri

Uykusuzluk çoğu zaman iyi uyumamış olmamızdan kaynaklanırken kimi zaman da farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Pekala uykusuzluk nasıl ortaya çıkar veya neden bu kadar rahatsız verici bir çizgi çeker hayatımıza? Uykusuzluk bahsettiğimiz gibi farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Yoğun ve Stresli Hayat: Özellikle de çok yoğun bir hayatınız mevcut ise, o gün gerçekten koşturmuş ve oldukça yorulmuş iseniz; uykusuzluğa merhaba diyebilirsiniz. Eğer düzenli olarak bir spor hayatınız var ise; diğer insanlara göre uyku sizin için problem olmayacaktır.

[reklam id=1]

Düzenli Beslenme: Elbette beslenme, günlük hayatımızda ki hareketten çok daha fazla etki edecektir uyku düzenimize.
Şeker Tüketimi: Şekerli gıdalar insülin hormonu salgıladığı için, sıkıntılı bir uyku düzenini hazırlayabilir sizlere. Bu yüzden gerek sağlık açısından olsun gerek ise uyku bakımından olsun şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekecektir.
Sosyal Medya: Her ne kadar çoğu insan bu yargıyı biraz yadırgıyor olsalar bile, insanlar onlara doğru geldiği için bu kadar yoğun tepki gösteriyorlar. Çünkü haksız bir konu karşısında ses her zaman bir tık daha yüksek çıkar. Bir diğer uyku probleminden bir tanesi kesinlikle sosyal medyadır. Özellikle geceleri çok fazla vakit geçirdiğimiz sosyal medya bizim uykumuzda, daha doğrusu uykusuzluğumuz da büyük bir pay sahibidir.

uyku bozuklugu belirtileri

Uyku Bozukluğu Belirtileri Nelerdir

 • Kilo veremediğinizi hissediyor ve bunun doğru olduğunu düşünüyor olmanız.
 • Sosyal ortamlarda sürekli uyukluyor olmanız.
 • Sabahları, tahmin ettiğinizden çok daha erken uyanıyor olmanız.
 • Özellikle araç kullanım aşamasında sürekli uyukluyor olmanız.
 • Kendinizi üzgün ve aynı zamanda kederli hissedişiniz.
 • Uyandığınız andan itibaren oluşan boğaz kuruluğu.
 • Her gün olmasa bile, haftanın belirli günlerinde uyku sorunu yaşamanız.
 • Sabahları ağızda acı tat ile uyanmış olma durumunuz.
 • Gündüzleri uyanık olmakta belirli bir zorluk yaşıyorsanız.
 • Özellikle gergin olma durumu var ise ve bu uykudan dolayı oluşuyorsa.
 • Uyurgezerlik durumu başlamış ise veya sıklaşmış ise.
 • Uyurken yataktan düşme hissediyor iseniz;

uyku bozuklukları sorununuz başlamış demektir ve bu yüzden tedavi olmanız en doğru seçenek olacaktır.

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir

Sağlıklı bir uyku için yapılması gerekenler şeklinde bir liste çıkartmak gerekir ise; birazdan anlatacaklarımız yer alacaktır. Ne zaman ayran içsek uykumuzun geldiğini anımsayabilirsiniz, bu bakımdan dolayı yatmadan önce bir kase yoğurt yemeniz uykusuzluğa iyi gelecektir. Bunun dışında ada çayı veya papatya çayı da etki eden yöntemlerden olacaktır. Bunların dışında uykusuzluk nasıl giderilir diyecek olursanız bazı faktörleri de bulunmaktadır. Yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyi muhakkak kesmelisiniz. Gün içinde uyumak yanlış bir davranış olacaktır bu yüzden uyumamayı tercih edin. Her akşam uyumasanız bile aynı saatte yatağa girmelisiniz, uyumasanız bile yatakta olun.