Vakumlu Kürtaj

tarafından
469
Vakumlu Kürtaj

Kürtajın tam olarak karşılığının istenmeyen bir gebelik üzerine cerrahi operasyon gerçekleştirilmesidir. Kürtaj genel bir anlamda istenmeyen gebeliğin sonucu olarak ortaya çıkar.

Vakumlu Kürtaj

Kürtaj olmak isteyenler belirli durumlara göre hareket etmesi gerekmektedir. Şartların tam olarak yerine getirilmesine bağlı olarak kürtaj rahat bir şekilde olacaktır. Bunlar;

Gebelik süresinin tam olarak 10.haftadan fazla olmaması gerekmektedir. 10.haftayı geçmiş olan bir durum yasal olarak geçmeyecektir. Yasal bir şekilde olacak durum gebelik haftasının 10 olarak belirlenmesinden geçmektedir. Uzmanlar genel olarak kürtaj durumu söz konusu ise 5 ile 6.gebelik haftalarında kürtaj yaptırılması daha sağlıklı bir durum yaratacağını belirtmektedir.

[reklam id=1]

Bu durum daha sonraki haftalara göre daha sağlıklı bir durum yaratmaktadır. Kürtajın yasal bir şekilde gerçekleşmesi için gebelik haftasının hesaplanmasından sonra karar verilmektedir.

Karar aşamasında başlıca kadının izni çok önemli bir rol oynamaktadır. Kadınların isteksiz olması gibi bir durumda baba tarafından onay çıksa dahi kürtaj işlemi gerçekleştirilemez. Bu durumlara bağlı olarak evli bir durumda 2 tarafında onayı geçmektedir.

Vakumlu Kürtaj 2

18 yaş altı bir durum söz konusu olduğunda yine kadının onayına bırakılmakla beraber, velisinin de onayı olması söz konusudur.

Evli olmamakla beraber, 18 yaşından büyük birinin ise tek başına karar vermesi gerekmektedir. Bu durumlar ülkemiz tarafından gebelik adına bir haktır. Her zaman bu işlemler son derece gizli kalmaya devam edecektir.

Kürtaj bazı durumlarda ne kadına ne de erkeğe sorulmadan yapılmaktadır. Bu şartlar;

Acil kanamalı olarak hastaneye başvuran bir kadının hayati bir durumu söz konusu ile kürtaj yapılmaktadır.

10.gebelik haftasını geçen bir durumda ise çocuğun kadına zarar vermesine yönelik bir durum söz konusu ya da çocuğun sakat olmasına bağlı bir durumda kürtaj olabilir. Bu durumlarda 10.gebelik haftası da geçebilmektedir.

Vakumlu Kürtaj 3

Vakumlu kürtaj nasıl yapılır aşamalı bir şekilde sizlere anlatacağız. Hastane de gerçekleştirilmek üzere muayene ve bilgilendirilmeler bittikten sonra müdahale masasına kürtaj yapılacak kişi yatırılmaktadır. Kürtaja bağlı bir durum olduğu için uyutulması gerekilmektedir. Uyutulma aşaması geçtikten sonra spekulum adı verilen bir cihaz vajina kısmına yerleştirilmektedir.

Bundan sonra rahim ağzına tam olarak gebelik haftasına göre değişmekte olan karman kanülü adı olarak bilinen bir plastik boru şeklinde yerleştirme aşaması gerçekleştirilir. Karman kanülü olarak bu boru, vakum aletinin arkasına yerleştirilmek aşaması ile gebelik kesesinin boşaltılması sağlanmaktadır.

Bu işlem süresinin gebelik haftasına göre değişiklikler gösterdiği bilinmektedir. Bazen 3 dakika gibi bir sürede biterken bazen 5 dakika gibi bir süreyi de bulmaktadır.

Daha sonra gebe kalma işlemlerinizin tam olarak zarar görmemesi adına vakum yöntemi en doğru seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vakumlu Kürtaj 4

Vakumlu kürtaj videosu ile bu kürtaj çeşidinin detaylı bir şekilde anlatıldığını öğreneceksiniz.

Kürtaj fiyatlarının tam olarak 600 TL civarında başlandığı ülkemizde daha kaliteli bir tedavi görmek isteyenlerden daha fazla bir ücret alınmaktadır. Vakumlu kürtaj fiyatları da 600 TL civarı bir fiyatlandırma ile başlamaktadır. Yine aynı şekilde ücretlendirmeler her yerde değişiklikler göstermektedir.

Vakumlu kürtaj sonrası genel olarak yaşamınıza rahat bir şekilde devam edebilirsiniz. Ancak uzmanlar çok az bir süre zarfında dinlenmeniz daha iyi olacağı görüşündedir. Dinlenme süresinin 3 gün olarak yeterli göründüğü bilinmektedir.

Çalışan bir kadının ise 4 ile 6 gün arası kadar dinlenmesi yeterli olacaktır. Bu durumlar her bünyeye göre değişiklik göstermekle beraber hiç dinlenme ihtiyacı duymayan insanlar da bulunmaktadır. Her zaman bir uzman görüşü olarak dinlenme durumları hakkında fikir alabilirsiniz.