Varikosel Ameliyatı

tarafından
113
Varikosel Ameliyatı

Varikosel Nedenleri
Varikosel, erkeklerde testislerdeki kanı tahliye eden toplardamarların, çeşitli nedenlere bağlı olarak genişlemesi ve varisleşmesidir. Varikoselergenlik çağlarında belirmeye başlar ve zaman içinde ilerler. “Adolesan” diye adlandırılan çocukluktan sonra gelen dönemde ve erkeğin seksüel açıdan aktif olduğu dönemlerde ilk belirtileri gösteren bu rahatsızlıkta genetik harita ve ayakta fazla durma durumu etkendir. Varikosel, testiste, kısırlığa yol açabilecek ısı artışına sebep olur. Bu ısı artışı ve toplardamarlardaki kanın testislere geri akması mikro dolaşım, sperm üretimi ve kalitesi etkilenir, dölleme kapasitesi düşer. Varikosel, %85 oranında sol testiste; %15 oranındaysa her iki testiste de meydana gelebilir. Eğervarikosel sadece sağ testisteyse, kapsamlı tetkik gerektirebilir. Varikoselin sol testiste daha sık görülmesinin sebebi, damarın kirli kanı taşırken daha uzun bir mesafe kat etmesi gerekliliğidir.

Erkeklerde en sık rastlanılan kısırlık sebeplerinden bir olan varikosel; genel olarak erkeklerin  %15’inde; kısırlık sorunu ile hekime başvuranlar erkeklerin ise yaklaşık %40’ında rastlanılan bir durumdur ve mikrocerrahi ameliyatı ile oldukça başarılı sonuçlar verir.

Varikosel, katı gıdalarla beslenenlerde, kronik kabızlık sorunu yaşayanlarda; ayakta fazla durmayı gerektirecek öğretmenlik, müfettişlik, mühendislik gibi mesleklere mensup olanlarda daha sık görülür. Genetik faktörünü de, varikosel rahatsızlığının sebepleri arasında sayabiliriz.

Varikosel Nasıl Anlaşılır?
Varikosel, çoğu hastada belirti vermez. Başka bir hastalık tetkiki yapılırken tesadüfen teşhis edilir. Kimi hastalarda ise ağrı ile belirti verebilmektedir. Testis bölgesinde çekilme ve gerilme hissi oluşabilir. Ayakta durur pozisyonda ve sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda damarların ele gelir oluşundan da anlaşılabilir. Büyük varikoseller gözle görülebilecek düzeydedir, yahut elle muayene esnasında hissedilebilir. Küçük varikoseller ise valsalva manevrası ile hissedilebilir.  Hekime başvurulduğunda, hekim tarafından elle yapılan muayenede de rahatlıkla anlaşılabilir. Kimi hastalarda doppler ultrasonografi çekilebilir. Bu yöntem, en yaygın tanı yöntemidir. Tetkikler sırasında 3 gün sürecek cinsel perhiz sonrası sperm tahlili yapılarak, sperm sayısı, şekli ve hareketliliği araştırılır. Tetkik sonucunda hastalarda spermde azalma yahut şekil bozukluğu belirlenebilir. Kimi hastalarda kısırlık da belirlenebilir.  Kısırlık, ağrı ve testislerde küçülme olan hastalara genelde cerrahi müdahale yapılır.

Varikosel Ağrısı Nasıl Geçer?
Varikosel ağrısı çok şiddetli bir ağrı olmamakla birlikte yine de yaşam kalitesini düşürebilir.  Varikosel ağrının önlenmesi için bazı hususlara dikkat etmek yerinde olacaktır. Ayakta uzun süre durmamak, gün içinde istirahat süreleri belirlemek ve istirahat sırasında ayakları yükseğe kaldırarak uzanmak rahatlatıcı yöntemlerdir. Ağrının olduğu bölgeye soğuk kompress yapılabilir. Testis torbasındaki kan boşaltımını önleyecek hareketlerden kaçınmak, testislerin rahat hareket etmesini önleyen, testisleri sıkıştıran dar pantolon ve iç çamaşırı kullanımından kaçınmak, ağır sportif faaliyetlerden, zorlayıcı egzersizlerden ve yük kaldırmaktan kaçınmak da yine varikosel ağrısı şikayetlerini azaltacak hatta geçirecek önlemler olabilir. Ama ağrı tüm bu müdahalelere rağmen devam ediyorsa, hekimin önereceği bir ağrı kesici kullanılabilir. Tüm bu sayılan yöntemler ağrıyı geçici olarak ortadan kaldıran yöntemlerdir. Asıl ve kalıcı tedavi cerrahi müdahaledir. Ameliyat sonrası varikosel ağrısı ortadan kalkacaktır.

Varikosel Ameliyatı
Ağrı yapan, testislerde küçülmeye ve kısırlığa (infertilite) sebep olan varikosellerde cerrahi tedavi gereklidir. En etkili yöntem, mikrocerrahi yöntem ileinternal ve eksternal spermatik venlerin bağlanmasıdır. Varikosel ameliyatı üroloji uzmanları tarafından yapılır. Varikosel ameliyatından sonra, başarı oranı hemen anlaşılmaz, belli bir süre geçmesi gerekir. Sperm hücresinin üretilmesiyle, olgunlaşması ve depo edilmesi arasında yaklaşık 75 ila 90 gün olması gerektiğinden, cerrahi müdahaleden ortalama 3 ay sonra sperm hücrelerine ait bozukluklar düzelmeye başlayacaktır. 3 ay sonra kontrol amaçlı yapılacak spermiogram, sperm sayısı ve rengi analizi ile, cerrahi operasyonun yansımaları ve neticesi tam anlamıyla gözlemlenebilecektir. Yapılan araştırmalara göre varikosel ameliyatı sonrası sperm durumundaki düzelme oranı %60-70 dolaylarındadır.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Varikosel ameliyatı sonrası erkekler tarafından en çok merak ve endişe edilen hususlardan birisi cinsel hayatın eskisi gibi sağlıklı olup olmayacağıdır. Bu endişe yersizdir. Varikosel ameliyatından sonra cinsel ilişkide herhangi bir sorun yaşanmaz. Ayrıca varikosel ameliyatı sonrası, hastanın ilişkiye girmesi için beklemesine gerek yoktur; zira varikosel operasyon erkeklik uzvunun cinsel işlevleriyle alakalı değildir. Eğer varikoselameliyat göbek bölgesinden yahut lazerle yapılmamışsa, kasık bölgesinden yapılmışsa, bu bölgenin zorlanmaması adına, cinsel ilişki için1-2 gün beklenmesi tavsiye edilmektedir.

Varikosel ameliyatından sonra, ağrı hissi yaşanmaması için ayakta çok fazla kalmamak ve ağır yük kaldırmamak gerekir.

Varikosel ameliyatı sonrası az da olsa bazı komplikasyonlar yaşanabilir. Bilhassa şişkinlik ve testislerde ağrı hissi varsa, hastanın acilen operasyonu gerçekleştiren hekime başvurması gerekebilir. Ameliyat sonrası gelişen bu komplikasyonlar, testiste normal dışı bazı durumlar olduğunun habercisi olabilir. Bu sebeple, kişinin doktor kontrolünden geçmesi gereklidir. Hasta, varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki için acele eder ve kendini zorlarsa, bu da ağrıya sebebiyet verebilir.

Varikosel ameliyatı sonrası, bir erkeğin testislerindeki, hastalığa bağlı şikayetler ve ağrı tamamen yok edilebilmektedir. Varikosel ameliyatı sonrası, hastanın cinsel hayat, yürüyüş, spor aktiviteleri gibi alışkanlıklarına ara vermesine yahut son vermesine lüzum yoktur.

Varikosel ameliyatı fiyatı konusunda endişeye gerek yoktur; zira ameliyat bedeli SGK tarafından karşılanmaktadır.