Varis Belirtileri

tarafından
3567
Varis Belirtileri

Varis Nedir?
Yüzeysel toplardamarların genişlemesi olarak tanımlar hekimler varis hastalığını. Bir damar bozukluğu rahatsızlığı olan varis hastalığı, hem fiziksel olarak ıstırap veren, hem de görüntü olarak rahatsızlık veren bir damar deformasyonu. Özellikle bacaklarda yoğun olarak görülen varis hastalığı; şişmiş ve kabarmış damarlar, yer yer siyaha çalan morumsu ve yeşilimsi renk düzensizliği  ile hastanın psikolojisini de olumsuz etkiler.

Varis Neden Olur?
Bacaklardaki toplardamarlar, kirli kanı, temizlemesi için, yerçekiminin aksi yönde akciğer ve kalbe doğru taşırlar. B toplardamarların içinde, kanın yukarı doğru akışını kolaylaştıran ve de kanın aşağı doğru hücum ederek toplanmasını engelleyen kapaklar vardır ki bu kapaklar yukarı doğru tek yön halinde ilerler. İşte bu kapaklar zaman içinde, kalıtıma, uzun saatler ayakta  durmayı gerektirecek işlerde çalışmaya, fazla kilo gibi sebeplere bağlı olarak tıkanır, bozulur, görevini yapamaz hale gelir. Kan akışı, aşağı yönde basınç oluşturur ve tüm ağrısı, sızısı, bacaklarda çabuk yorulma ve ağırlık hissiyle varis belirtileri oluşmuş ,varis hastalığı artık başlamıştır.Varis-neden-olur


Varis Belirtileri

Varisin en belirgin belirtisi kırmızı-mor-siyah renk alan kılcal damarlardır. Ancak varis kılcal damarlardan toplardamara geçtiğinde daha bariz ve rahatsızlık veren belirtilerle ilerlemeye başlar. Bacaklarda ağrı hissi, ödem, kramplar, sıcaklık hissi gibi belirtiler başlar. Varis denildiğinde ilk akla gelen organlar bacaklar olsa da varis, yemek borusunda da görülebilir. Bu tip varis, karaciğer sirozu ve portal hipertansiyonu olan kişilerde, sindirim sisteminin üst bölümlerinde kanamalara bile neden olabilirler. Bir diğer varis tipi ise, yaygın ismiyle basur olarak adlandırılan hemoroiddir. Son derece rahatsızlık veren, oturmayı ve hareketi güçleştiren, ağrılı ve kanamalı bir süreç olan hemoroid, varis rahatsızlığının en ıstıraplı çeşididir.

Varise Ne İyi Gelir?

Varis ıstıraplı bir rahatsızlık olsa da birbirinden farklı  tedavilerle iyi edilmesi mümkün. Lazer tedavisi, kılcal damar tedavisi, özel varis kremleri,varis çorabı ve varis ameliyatı en çok başvurulan yöntemler olarak bilinmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin de varis tedavisinde ve hiç başlamadan önlenmesindeki payı büyüktür.

varise-ne-iyi-gelir

Profesör Doktor Ahmet Maranki varis için çözümleri ve varise iyi gelen formülleriyle varisle mücadele etmek mümkündür.

  • 1 litre ispirtoya 4 adet kafirun ekleyin. Bu karışımı gece yatmadan önce varisli bölgelerinize sürün ve streç filmle sarıp yatın. Sabah yeniden tekrarlayın.
  • Kekik, at kuyruğu otu, at kestanesi kabuğu ve çoban çantası otu çay biçiminde demlenerek günde 2 fincan içildiğinde fayda sağlar.
  • Asma yaprağı ve fındık yaprağı ile hazırlanan bitki çayları varise son derece iyi gelir.
  • 1 bardak sıcak hatta kaynar suyun içine 4 gram rezene ilave edin ve 1o dakika bekletin. Bu çayı günde 2-3 bardak içebilirsiniz.
  • Çobançantasını doğrayın ve bir kaba koyarak üzerine sirke ekleyin. 10 gün güneşte beklettiğiniz karışımı varisli bölgelere her gün aşağıdan yukarıya doğru ovarak sürün.
  • 40 derece ısıtılmış 1 kova dolusu suya, yarım fincan ezilmiş şap ve 1 fincan karbonat koyup eritin. Haftada 3 gün bacaklarınızı dizkapaklarına kadar 15 dakika boyunca bu karışımın içinde bekletin. Eğer varisler üst bacaklarda da mevcut ise aynı işlemi küvette yapabilirsiniz.
  • Ceviz ağacı kabuğuyla fındık ağacı kabuğunu kaynatın ve bu suyla varislere pansuman yapın.

[reklam id=1]

İbrahim saraçoğlu varis tedavisi için tıklayın..

Varis Nasıl Geçer?
Bilhassa ilerlemiş varisin tedavisinde en yaygın yöntem ameliyattır. Fakat varis başlangıç evresinde yakalanırsa daha kolay yöntemler de var elbet. Bunlardan birisi damara lazer sokup yakarak damarı devre dışı bırakmak –ki bu yöntem son derece kolay, ayaküstü yapılan ve yatış gerektirmeyen bir yol. Diğer yöntem ise “köpük” olarak adlandırılan, iğneyle damarın içine girip, ilaç yardımıyla damarı yakma işlemidir. Damara zerk edilen kimyasal sıvı yakıcı olduğu için damarı yakıyor ve damara girmeden evvel hava ile karışınca deterjan misali köpürüyor. Sklerozan olarak da adlandırılan bu yöntemde ağrı hissedilmiyor, son derece kısa sürüyor (10 dakika) ve işlem uygulandıktan sonra hastada işgücü kaybı olmuyor, hasta gündelik yaşamına devam ediyor.

İbrahim-Saraçoğlu-Varis-Kürü

Varis çorabı, varis ameliyatı, lazer, iğne ve bitkisel reçetelerle tedavi edilebilen varis hastalığı ile yollarınızın hiç kesişmemesini istiyorsanız, çok sık yüksek topuklu ayakkabı giymemeli, hareketli bir yaşa sürmeli, ideal kilonun üzerine çıkmamaya gayret göstermeli, güneşli ve hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlarda fazla bulunmamalı, gece yatarken ayakların baş seviyesinden yukarda tutulması gerekmektedir.