Vücut Geliştirme Beslenme Programları

tarafından
257
Vücut Geliştirme Beslenme Programları

Vücut geliştirme sporlarında beslenme, tahmin edilenden daha fazla öneme sahiptir. Makalemizin içerisinde yer alan özel vücut geliştirme diyeti ile kısa sürede ideal bir yapıya kavuşabileceksiniz. Bu diyet ile hem yeni başlayanlar, hem de orta seviye vücut geliştirme çalışması yapanlar içindir. Çok fazla ayrıntıya girmeden genel hatlarıyla bu program üzerinde duruyor olacağız.

Vücut Geliştirme Beslenme Programları 1

Öncelikle şunu ifade etmemiz gerekiyor. Kas ve vücut gelişimi için yapılacak olan antremanların önemi çok fazladır. Bunun yanında beslenme düzeni de bir o kadar önem arz etmektedir. Profesyonel anlamda vücut geliştirme sporu yapanların vücut geliştirme ilaçları da kullandıklarını biliyoruz.

Bitkisel içerikli bu ilaçlar sağlık açısından zararsızdır. Ancak, doğal yollardan vücut geliştirmek en doğrusudur diyebiliriz. İyi ve doğru beslenmek bu süreçte çok önemlidir. Bunun yerine getirilmemesi durumunda yapılacak olan antremanlar etkili sonuç vermekten çok uzak kalacaktır.

[reklam id=1]

Bu bağlamda da sporcu beslenmesi ayrı bir uzmanlık alanına girmektedir. Beslenmeye dikkat edilmeden yapılan çalışmalarda kas oluşumu beklenmemelidir. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta şudur. En güvenilir spor hocalarının ya da dergilerin sunmuş olduğu vücut geliştirme beslenme programlarını koşulsuz kabul etmek ve uygulamak doğru olmayacaktır. Bunun yerine size ve vücudunuza uygun olan bir beslenme düzeni oluşturmak gerekmektedir.

Vücut Geliştirme Beslenme Programları 2

Kas ve vücut geliştirme sporunda kas demek protein demektir. Bunun yanında protein ve et yine kas oluşumuna destek vermektir. Bu detaylar kapsamında Vücut Geliştirme Beslenme programını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Program 1 günlüktür ve her gün tekrarlanmalıdır. Detaylar aşağıdaki gibidir.

  • Sabah Kahvaltısı: Sabah 07:00 ile 09:00 arasında yapılmalıdır. Programın ilk haftasında günde 2 haşlanmış yumurta tüketin. Daha sonraki haftalarda 3-4 yumurta yemelisiniz. Yarım dilim beyaz peynir, 1 kase süt, 30 gram yulaf, 3 dilim tam buğday ekmeği, 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi ve 5-6 adet zeytin yemelisiniz.
  • Ara Öğün: Saat 11:00 civarında mevsim meyvelerinden 1 adet tüketmelisiniz.
  • Öğle Yemeği: Öğle yemeğini 13:00 civarında yemeniz gerekmektedir. 1 porsiyon ızgara tavuk ya da et, bol limonlu, az zeytinyağlı salata, 1 tabak pilav ya da makarna, 1 kase yoğurt ve 2 dilim ekmek tüketmelisiniz.
  • Ara Öğün: Saat 15:00 gibi 15 tane fındık ya da badem yemelisiniz.
  • Akşam Yemeği: Saat 17:00 gibi akşam yemeğini yemeniz gerekiyor. 1 Porsiyon ızgara et ya da tavuk, 1 tabak bulgur pilavı ve bol salata tüketebilirsiniz.
  • Spor Zamanı: Günün antremanını saat 19:00 civarında 1 saat olmak üzere gerçekleştirmelisiniz. Spor sonrasında 1 ölçek protein tozu alabilirsiniz.
  • Akşam Yemeği 2: Orta ve ileri seviyede çalışanlar ve de kilo almak isteyenler saat 20:30-21:00 arasında ikinci kez akşam yemeği yiyebilirler. Bu öğünde de 1 porsiyon tavuk göğsü, ızgara balık, tavuk ya da et, 1 porsiyon baklagil ve ayran içebilirler.
  • Yatmadan Önce: Son olarak saat 22:00-22:30 arasında 1 kase yoğurt, 2 adet ceviz, 6-7 adet kuru üzüm ve 2 madet kuru kayısı tüketebilirsiniz.

Vücut Geliştirme Beslenme Programları 3

Protein Ağırlıklı Beslenme

Protein ağırlıklı beslenme, kas ve vücut gelişimi için olmazsa olmaz bir gereksinim durumundadır. Protein demek, kas demektir. Bunun unutulmaması gerekmektedir. Bunun dışında bir beslenme programı hazırlamak kesinlikle hata olacaktır.

Az proteinli hazırlanan beslenme programı ile ne kadar çalışırsanız çalışın, etkili sonuç almanız mümkün olmayacaktır. Her zaman için sporcu beslenme programı içerisinde olması gereken en önemli besin, proteini bol miktarda olan besinlerdir.