Vücut Geliştirme Hareketleri

tarafından
212
Vücut Geliştirme Hareketleri

Vücut geliştirme hareketleri ile ilgili önemli detayları makalemizin içerisinde bulabileceksiniz. Bu anlamda özellikle kas yapma hareketleri üzerinde duruyor olacağız. Bu hareketleri uygulayarak spor salonlarına gitmeden ve alet yardımı olmaksızın kas yaptığınızı ve de vücudunuzu geliştirdiğinizi göreceksiniz. Spor salonlarına çok yüksek ücretler ödemenize gerek yoktur.

Vücut Geliştirme Hareketleri 3

Özellikle amatör ve profesyonel sporların temelini bu hareketlerle oluşturabilirsiniz. Bunun yanında orta ve uzun vadede kaslı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Vücut yapma ve kas geliştirme hareketlerinin temelinde doğru hareketi yapmak ve beslenmenize dikkat etmek vardır. Bu iki kavram üzerinde durulması ve uygulanması durumunda sonuç almak zor olmayacaktır.

Evde vücut geliştirmek isteyen ve bunun için para ödemek istemeyen herkes klasik mekik ve şınav gibi hareketlerle çalışmalara başlayabilirler. Bu hareketler için vücut geliştirme aletleri satın almanıza gerek yoktur. Normal bir zemin üzerinde hem şınav, hem de mekik hareketlerini uygulayabilirsiniz. Bu hareketler dirilik ve kondisyon kazandıracaktır.

[reklam id=1]

Vücut geliştirmek için en temel hareketlerdir. Sağlam bir zemin oluşturacak ve ileri seviyede yapılacak olan vücut geliştirme hareketleri için ısınma teşkil edecektir. Bu anlamda hem vücut geliştirme programları, hem de vücut geliştirme beslenme programları öncelikli konular olacaktır. Şınav ve mekik gibi basit egzersiz hareketleri kaslaırn gelişimi için iyi bir başlangıç olacaktır.

Vücut Geliştirme Hareketleri 4

Bunun yanında daha sağlıklı ve enerjik bir yaşam sürmak için hayat boyu yapılması gereken egzersizler olarak ifade edilebilmektedir. Ayrıca, mekik ve şınav gibi egzersizler dolaşım yolu sistemlerini de desteklemektedir. Hem kasların gelişimi, hem de organların sağlığı için olmazsa olmaz niteliktedir. Sözünü ettiğimiz ve aletsiz olarak evde yapılabilecek hareketlerden bazıları şu şekildedir.

 • Şınav
 • Mekik
 • Barfiks
 • Yüzme
 • Jogging
 • Squat
 • Kalf
 • Saldayle yardımı ile rowing ve dips
 • Sopa ile twist
 • Sırtüstü pozisyonunda silecek hareketi

Yukarıdaki hareketler basit ve evde yapılabilecek hareketlerdir. Bu hareketleri vücut geliştirme tv kanalları ile de yapabilirsiniz. Söz konusu kanallari izleyerek daha iyi bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Vücut Geliştirme Hareketleri 2

Vücut Geliştirme Antreman Programı

Vücut geliştirme antreman programı çerçevesinde belli bir standart söz konusu değildir. Bu hareketlerde pek çok farklılık bulunmaktadır. Nasıl bir vücuda sahip olduğunuz, hocanızın bakış açısı ve buna benzer pek çok faktöre bağlı olarak vücut geliştirme programları hazırlanabilmektedir.

Bunun için sayfamızda yer alan vücut geliştirme hareketleri resimli anlatımlar bölümüne göz atabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde olanlar ve vücut geliştirmeye yeni başlayanlar için örnek bir programı sizlerle paylaşıyoruz.

Pazartesi’den başlamak üzere Cuma gününe kadar devam edilmesi gerekmektedir. Haftada toplam 3 gündür. Cumartesi, Pazar ve haftaiçi 1 gün dinlenmeye ayrılmalıdır. Detaylar aşağıdaki gibidir.

 • Pazartesi: Göğüs ve kol
 • Salı: sırt ve ön kol
 • Çarşamba: Dinlenme
 • Perşembe: omuz
 • Cuma: bacak
 • Cumartesi ve Pazar: Dinlenme

Vücut Geliştirme Hareketleri

Bu programı haftalık olarak tekrarlayabilir ve uygulayabilirsiniz. Gerek antreman günlerindeki programa, gerekse de dinlenme günlerine uymanız çok önemlidir. Özellikle başlangıç seviyesinde olanların vücut geliştirme teknikleri üzerinde durmaları gerekiyor. Her antreman gününde ısınma ve esneme hareketleri yapılmalıdır. 5-10 dakika kardiyo gibi programlara itibar etmemelisiniz.

Antreman öncesinde en az yarım saat ısınma ve esneme hareketleri yapılmalıdıır. Aynı şekilde antreman bitiminde de benzer hareketleri ihmal etmemelisiniz. Aksi halde, arzuladığınız sonucu elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Bunun yanında bir takım sakatlıklarla karşılaşma riskiniz artacaktır. Tüm bu egzersiz hareketlerinin ve programın öneminin yanında, beslenmenin de çok büyük önemi bulunmaktadır. Tüm bu bileşenlere dikkat edilmesi durumunda kısa sürede sonuç elde edebileceksiniz.