Windows 7 Format Atma

tarafından
939
Windows 7 Format Atma

Windows 7’ye nasıl format atılır? Sorusuna karşılık olarak,

1- Windows 7 CD’ si ya da DVD’ sine ihtiyacımız olacak.

2- İkinci olarak Windows 7′ yi kuracağımız bilgisayarın donanımsal olarak Windows 7′ yi desteklemesi gerekiyor. Kullanmakta olduğunuz bilgisayarınızın, Windows 7ye uyum gösterip göstermeyeceğini de kontrol etmeniz gerekiyor.

Windows 7 Format Atma

3- Son adımda ise BIOS’ tan CD/DVD-ROM sürücüsünün Boot edilmesini sağlamamız gerekiyor.

Win 7 format atma işlemi sonrasında Bilgisayarımızın Del F2 F12 vs. Tuşlarından birine basıp Bios Setup menüsüne giriyoruz.(Bios Setup girmek normalde del tuşu ile yapılır. (Ama bu da değişkendir.) Girme amacımız bilgisayarımıza takacağımız Windows kurulum cd sinin Boot olmasına olanak tanımaktır.

[reklam id=1]

Bios Setup menüsüne girdiğimiz de çıkan menülerden Boot yazanı bulun İçindeki 1.Device olan kısmı cd rom olarak + – tuşları ile değiştirin. Sonrasında F10 tuşuna ve Y tuşuna basarak re-start işlemini başlatabilirsiniz.

Windows 7 Format Atma 1

Windows 7 Kurulum CD/DVD’ si yerleştirip DVD-Room boot ettiğinizde resimde görüldüğü şeklinde “Press any key to boot from CD or DVD” yazısını görmüş olduğunuzda Enter tuşuna basın. Kısa bir süre ondan sonra Windows 7 kurulum ilk yükleme ayarı Dilinizin ve öteki tercihlerin yapıldığı ekran karşımıza geliyor burada Windows 7 olduğundan bir kaç dilde çıktığı için Dil Ayarı English olarak gelecektir. Hepimiz bunu Türkçe olarak değiştirmemiz gerekiyor.

Windows 7 Format Atma 2

İkinci olarak da Klavye ayarı gerekiyor Klavyeyi de Türkçe ve Q olarak değiştiriyoruz. Burada Windows öteki işletim sistemlerini kullanıp bu işletim sistemlerini güncellemek istiyorsanız Upgrade seçiyorsunuz. Farklı bir sürücüye ikinci işletim sistemi olarak oluşturmak istiyorsanız Custom (advanced) seçmeniz gerekiyor.

Drive options ( advanced ) tıkladığınızda Delete, format, New gibi farklı kısımlar meydana geliyor ve bu oluşturulan kısımlar ile diskinizi bölümlendirebilir ya da mevcut bölümleri silip biçimlendirebilirsiniz.

Windows 7 Format Atma 3

Bu işlemlerden hemen sonra Windows 7 kurulması istediğiniz disk kısmını seçerek Next diyerek kurulumu başlatın. Kurulum tamamlandığından bilgisayarımız otomatik olarak yine başlayacak. Bir dahaki adımda sizden Windows7 için serial doğrusu etkinleştirme numarasını isteyecek eğer var ise bunu giriniz yoksa bu adımı atlayınız. Bundan daha sonra Güvenlik Duvarları ayarlarını ve Saat ayarlarını yapmanızı isteyen ekranlarla karşılaşacaksınız bunları keyfinize nazaran geçebilirsiniz.

Bu adımlardan sonrada ağ türü seçmeniz istenecek onu da ağınızın özelliğine göre seçiyorsunuz ve Windows 7 kurulum işlemi bilgisayarın yeniden başlatılması ile birlikte tamamlanmış oluyor. Windows 7 format atma resimli anlatım ile birlikte siz de oldukça kolay bir şekilde bilgisayarınıza format atabilme imkanına sahip olabilirsiniz.