Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

tarafından
11058
Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Kadınların en korkulu rüyalarından biri yağlı saçlarla etrafta görünmektir. Kim okulda, işte ya da gittiği bir davette yağlı saçlarla etrafa kötü görünmek ister ki? Hatta daha da kötüsü saçlarınız oluk oluk yağ tutmuşken acil olarak dışarı çıkmanız gerektiğinde, sizi kucaklamaya hazır bekleyen arkadaşlarınızla ve hatta hoşlandığınız çocukla karşılaştığınızı bir düşünsenize… Tam bir drama olurdu öyle değil mi?

Sizin için yazdığımız bu yazıyla yağlı saçlar artık bir drama olmaktan çıkıyor! ve acil durumlar için gereken sihirli dokunuşlar burada! Yağlı saçlar için bakım tekniklerini öğrenip, yağlı saçlar için şampuan seçimi yapabildikten sonra, yağlı saç gündelik bir bir sorun olmaktan çıkacak. Yeter ki yağlı saçlar için bakım konusunda nasıl bir müdahalede bulunmanız gerektiğini bilin… İşte en pratik ve etkili yöntemlerle yağlı saçlardan kurtulmanın yöntemleri ve püf noktaları…

Yağlı Saçlar için Şampuan Seçimi
Yağlı saçların sebebi fizyolojik etkenlerden kaynaklandığı gibi şampuan seçimiyle de çok alakalıdır. Sizinle yağlı saçlar için bakım konusunda birkaç püf noktası paylaşacağız. Bu doğrultuda yağlı saçlar için şampuan seçimi önemli…

Genellikle yağlı saçlara sahip olan kişiler, saçının yağdan kaynaklı olarak nemli olduğunu düşünerek, ekstradan nemlendirici krem, çeşitli bakım yağları vs. kullanmaması gerektiğini zanneder. En baştan söylemeliyiz ki bu düşünce kesinlikle yanlış! Bu tutum bir çözüm oluşturmaz. Tam tersine yıkanmış bir saçı daha çok yağlanmaya teşvik eder. Yağlı saçların sebebi nemlendirilmeye ihtiyaç duyan kuru saçlardır! İnsanın kafasında bulunan yağ bezlerinin, bu yağı salgılamaktaki amacı kuru olan saç derisini nemlendirmektir. Yağlı saçlar için bakım yapılmazsa sorunun önüne geçmek zordur. Saçı nemlendiren bitki özleri içeren şampuanlar kullanmak gerekir. Bal özü, argan yağı, çay ağacı yağı, zeytinyağı ve aloe vera yağı içeren şampuanlar saçınıza ihtiyacı olan nemi sağlayarak yağlı saçlara çözüm oluşturacaktır. Ekstradan saçı ağırlaştırmayan nemlendirici saç losyonları da saçın nemini korumasına yardımcı olur.

Yağlı-saçlar-için-bakım

Bunun yanı sıra saçı ısrarla yağlanan kişilerin, saçlarını haftada bir arındırıcı şampuan ile yıkamaları iyi olacaktır. Bu tür şampuanlar normale göre daha fazla temizleyici içerdiğinden saç ve saç derisindeki kalıntıları kökten temizleyecektir. Bu doğrultuda ısırgan otu, elma ve limon özü içeren şampuanlar tercih edilmelidir. Buna ek olarak yağlı saçlar için bakım konusunda doğal ve geleneksel bir yöntem daha var ki: Sirke! Evet, yanlış duymadınız… Sirke çok etkili ve doğal bir temizleyicidir. Yağlı saçlara çözüm olarak evinizde kolayca bulabileceğiniz elma veya üzüm sirkesinden yararlanabilirsiniz. Sirke, yağlı saçlar için hem doğal hem de güçlü bir arındırıcı olduğu gibi saçınıza da doğal bir parlaklık verecektir. Saçın çok fazla kurumaması için saçta ağırlık yaratmayacak bir nemlendiriciyi de bu işlemin ardından saç köklerinin 1-2 cm gerisinden başlayarak uygulayabilirsiniz. Bu şekilde saçınıza maksimum ölçüde bakım yapmış olacaksınız.

[reklam id=1]

Yağlı Saçları Şampuanlarken
Aşırı yağlanmış bir saç, şampuanlarken köpürmeyebilir. Bu durumda saçınızın temizlenmemiş olduğunu hissedersiniz. Yukarıda değindiğimiz gibi yağlı saçlar için haftada bir kere arındırıcı şampuan kullanarak bu sorunu giderebilirsiniz. Daha sonra normal şampuan rutininize dönebilirsiniz. Arındırıcı şampuanınız yoksa, köpürmeyen aşırı yağlı saç için iki kez yıkama yapabilirsiniz. Fakat gereğinden fazla şampuan kullanmak da saç dökülmesine sebep olabilir. Bu nedenle saçınız aşırı yağlı olmadığı sürece bir kez şampuanlamak yeterlidir. Saçınızı iki günde bir olmak üzere yıkamak en ideal yıkama sıklığıdır. Her gün saç yıkamak yağlı saçlara çözüm için yapılan yaygın yanlışlardan biridir. Aşırı sıklıkta saç yıkamak saçın fazla nem kaybetmesine ve böylece de nemi geri kazanmak için daha fazla yağlanmasına sebep olur. Yani çok sık olarak saç yıkamak yağlı saçlar için kalıcı bir çözüm değildir. Ayrıca saçınızı yıkarken saç derinize masaj yaparsanız, kılcal damarları harekete geçirmiş ve böylece saçlarınızın beslenmesine yardımcı olmuş olursunuz.

yağlı-saçları-şampualarken

Saçınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken bir husus da saçı şampuanladıktan sonra durularken saçta veya saç derisinde şampuan kalıntılarının kalmadığına emin olmaktır. Bu birikintiler tam olarak temizlenmediği zaman saçınızda kısa zamanda tekrar yağlanmaya yol açacaktır. Bu uygulama yağlı saçlar için bakım konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Yağı Almak İçin Hızlı Çözümyagli-saclar-icin-ne-yapmalı3-pudarBir arkadaşınız aradı ve sizi bir davete kavalye olarak çağırıyor ama saçınız yağlı… Gelemeyeceğinizi söylediniz ama ısrar ediyor. Kırmak istemiyorsunuz ama bu saçla da gidemezsiniz öyle değil mi? O yağlı saçlara çözüm bulmak da o an şart! İşte size saçınızdaki yağı almak için hızlı ve pratik bir çözüm: Saçınızı pudralayın! Evet, yanlış duymadınız durmayın pudralayın! Hani şu bebek pudraları var ya hemen bir tane edinin ve acil durumlarda kullanın. Nasıl mı? Pudrayı saç diplerimize serpiştiriyoruz ve elimizle masaj yapar gibi yayarak uyguluyoruz ve saç köklerini havalandırarak hafiften kabartıyoruz. Pudra saçtaki yağı emerek, yapışık saç tellerinin birbirinden ayrışmasına neden olacak ve böylece saçınızdaki yağlanma görüntüsünü büyük ölçüde azaltacaktır.

Yağı-Almak-İçin-Hızl- Çözüm