Yasemin Yağının Faydaları

tarafından
9471
Yasemin Yağının Faydaları

Yasemin Yağının Faydaları 

Narin ve beyaz bir çiçek olan yasemin, aynı zamanda baygın ve hoş kokusu ile de bilinir. Beyaz dışında nadir olarak sarı ve pembe renklerde de açan yasemin bitkisinin doğum yerinin Himalaya dağları ve Çin’in batı bölgeleri olduğu söylenir; ancak Kuzey Amerika dışında hemen her kıtada yabani olarak yetişir. Bu zarif çiçeğin bahsinin eski Mısır ve Çin ansiklopedilerinde bile geçmesi, kullanımının çok eskilere dayandığını göstermektedir. Çağlar boyunca Arap ve Çin ülkeleri arasında ipek yolu vasıtasıyla mekik dokuyan yasemin çiçeğinin yağı, pek çok rahatsızlığın doğal tedavisinde ve başlamadan önlenmesinde fayda sağlamıştır. Baygın ve hoş kokusu sebebiyle parfüm üretiminde de sıklıkla kullanılan yasemin, evlerin bahçelerinde de sevilerek yetiştirilmektedir.

İşte yasemin yağı da, bu güzel kokulu çiçekten elde edilen ve özellikle cilde olan faydalarından dolayı çok tercih edilen yağlardan biridir. Çoğunlukla kadınlar tarafından cilt bakımında kullanılan yasemin yağı, olumlu tesirlerinden dolayı bazı kremlerin yapımında da kullanılmaktadır. Yasemin yağının içeriğinde bulunan potasyum, magnezyum, demir ve fosfat gibi mineraller ve vitaminler antioksidan etki oluşturarak cilt yaşlanmasını geciktirmektedir. Yasemin bitkisinin tadının hafif şekerlidir. Bu sebeple bazı diyetisyenler, danışanlarına tatlandırıcı olarak yasemin öneriyor.

yasemin yagi

Yasemin yağı faydaları ve kullanımı çok geniş bir alana yayılmaktadır. Yasemin yağı, kanser türleri oluşmadan evvel harekete geçer ve bağışıklığa destek olur. Oluşan kanser hücrelerini de yok ettiği bilinen yasemin yağı vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Bakalım yasemin yağı ne işe yarar, sağlık ve güzelliğe ne gibi katkılar yapar..

 • Yasemin yağı özellikle orta yaştan sonra oluşan kalp rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Kötü kolesterolün oluşumunu engeller.
 • Bir kap içindeki sıcak suya damlatılacak birkaç damla yasemin yağının sakinleştirici etkisi vardır. Bilhassa uyku sorunu yaşayan ve stres problemi olan kişilerin çok istifade edebileceği bir yağdır.
 • Açılmış ve genişlemiş cilt gözenekleri üzerinde sıkılaştırıcı etkisi vardır.
 • Yüzdeki ağrıları dindirir.
 • Yasemin yağının boğazı yumuşatan ve balgam söktüren bir özelliği de vardır.

yasemin yagi ne ise yarar

 

 • Bel çevresinde oluşan selülitlerin yok edilmesinde de etkisi büyük olan yasemin yağı bu sebeple daha çok kadınların rağbet ettiği bir bitki ve şifalı yapıdır.
 • Aromaterapide kullanılan yağların içinde en popüler olanı belki de yasemin yağıdır.
 • Kramplar veya kas zorlamaları sebebiyle meydana gelen ağrılara son derece iyi gelen yasemin yağı bu kas gevşetici özelliği ile ağrılı bölgeye masaj yapılarak uygulandığında yumuşama, gevşeme ve rahatlama sağlar.
 • Romatizmadan kaynaklanan eklem ağrılarını giderir.
 • Yatak odanıza, yastık kılıflarına ve çarşaflarınıza damlatacağınız bir-iki damla yasemin yağı cinsel olarak uyarılmanızı sağlar.
 • Antiseptik, arındırıcı ve gözenek sıkılaştırıcı etkileri sebebiyle yasemin yağını bir parça pamuk üzerine damlatarak cilt toniği olarak kullanabilirsiniz.
 • Uçucu yağ, alkolit ve rezin içeren yasemin yağı banyo suyuna karıştırıldığında dinlendirici etki sağlar.

[reklam id=1]

Yasemin Yağı Nasıl Kullanılır

Yasemin yağı çoğunlukla haricen, cilde masaj yapılarak uygulanmaktadır. Ancak cildi tahriş etmemesi için taşıyıcı yağlarla karıştırılarak kullanılması önerilir. Sözgelimi 10 ml zeytinyağına 5 damla yasemin yağı damlatmalısınız.

Yasemin yağından, maddelerin soluma yoluyla vücuda alınması, yani inhalasyon yoluyla da istifade etmek mümkün. Evinizin içinde koku lambalarının, koku taşlarının üzerine 3-4 damla yasemin yağı damlatarak dinlendiren, sakinleştiren, huzur veren; kış aylarında ise soğuk algınlığından koruyan ortamlar oluşturabilirsiniz.

yasemin yagi nasil kullanilir

Yasemin yağı banyo suyuna da karıştırılabilir. Kasları gevşetir, dinginlik ve sakinlik verir. Ilık su ile doldurulmuş küvete 8-10 damla yasemin yağı damlatarak bu suda 20 dakika kadar kalmak tüm yorgunluğunuzu alacaktır.

Yasemin yağının küçük bebeklerde kullanılmasının sakıncalı olduğu belirtilmese de kullanırken dikkatli olunmasında fayda vardır.

Hamilelik döneminde yasemin yağı kullanımında dikkatli olmak ve yağın cilde doğrudan temasından kaçınmak gerekir.

Her zaman kullandığınız şampuanınıza bir miktar yasemin yağı ilave etmek saça hacim verir, saçları yumuşatır, nemlendirir ve ipeksi bir ışıltı katar.

Yasemin Yağının Saça Faydaları

Cilt ve sağlık için bu kadar faydaları olan yasemin yağı saça sürülür mü? Yasemin yağı saç güzelliği için birebir denecek müthiş bir yağdır.

Güzelim yasemin çiçeklerinden elde edilen yasemin yağı saçlara uygulandığında yalnızca koku vermekle kalmaz, saçlara ve saç derisine masaj yaparak kan dolaşımını uyarır ve saçlarda hızlı uzama sağlar.

Eşit miktarlarda yasemin yağı ve hindistancevizi yağını karıştırıp saçlara uygulamak da saç uzamasında, saçların  parlaklık ve ışıltı kazanmasında son derece etkilidir.

yasemin yagi saca surulur mu

 • Yasemin yağı kurutma makinesi, maşa ve saç düzleştiricilerin ısısıyla kuruyan ve cansızlaşan saçları onarır ve yumuşatır.
 • Saçın doğal renginin korunmasına yardımcı olur.
 • Antiseptik özelliği ile saç derisindeki mikropları arındırır.
 • Saçlarda bit ve sirke üremesini engeller.
 • Saç köklerini ve derisini güçlendirir
 • Yasemin yağı kuru ve kıvırcık saçları yumuşatarak söz dinler hale getirir.
 • Doğal bir nemlendirici olan yasemin yağı saçların yumuşacık ve nemli olmasını sağlar.

Yasemin Yağı Fiyatı

Yasemin yağı aktar ve eczanelerden ortalama 20-25 TL civarında bir fiyatla temin edilebilmektedir.