Yavru Kedi Bakımı

tarafından
262
Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi bakımı, kediler insanlara en yakın ve onlarla bir arada yaşamaya en müsait evcil hayvanlardır. Kediler oyuncu ve neşeli tavırlarıyla ve bakımlarının çok zahmetli olmaması nedeniyle ev içinde yaşamaya da son derece uygundurlar. Eğer niyetiniz evinizi bu sevimli canlılarla paylaşmaksa, en uygunu yeni doğmuş yahut birkaç haftalık bir kedi sahiplenerek onu kendinize ve ev ortamınıza alıştırmak olacaktır.

Yavru Kedi Bakımı 1

Yavru kedi almak istiyorsanız en az 1 aylık olmasına dikkat etmek gerekir; zira yeni doğmuş bir bebek kedinin annesi tarafından emzirilmesi, tüylerinin yalanması ve temizlenmesi, çişi ve kakasını yapabilmesi için annesi tarafından teşvik edilmesi gerekir. Yeni doğmuş yavru kedi bakımı çok fazla ihtimam ister. Yahut annesi yanında olan bir kediyi annesinden koparıp almak da hem anne kedinin psikolojisini bozar, hem de bebek kedinin en temel gereksinimlerden uzak kalmasına sebep olur.

Eğer hayatınızda minicik bir kediye yer açmak istiyorsanız yavru kedi bakımı nasıl yapılır ve annesiz yavru kedi bakımı nasıl olur sorularının yanıtlarını aramanız muhtemeldir. İşte size yeni doğmuş yavru kedi bakımı ile ilgili önemli ipuçları…

[reklam id=1]

Annesi tarafından terk edilmiş, yahut annesini herhangi bir sebeple kaybetmiş bir kedi bulursanız neler yapmanız gerektiği konusunda soru işaretleriniz olması normaldir. Öncelikle yavru kedinin terk edilmiş ve öksüz olduğundan emin olmalısınız. Yavru kediyi almadan önce annesinin olup olmadığını iyi teşhis etmeniz gerekecek. Zira yeni doğmuş bir kedi yavrusuna annesinin vereceği bakımın yerini hiçbir bakım tutamaz.

Bu sebeple yavruyu alacağınız yerde civarlarda bir anne kedi görünmüyorsa, yiyecek arama ve buna benzer sebeplerden ötürü geçici olarak yavrularının yanından ayrılıp ayrılmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer yavru kediler sessiz ve birbirlerine sokularak yatıyorlarsa ve karınları da şişse büyük ihtimalle anneleri vardır ve geri dönecektir.

Yavru Kedi Bakımı 2

Yavrular bakımsız ve pisse, sürekli miyavlıyorlarsa ve karınları şiş değilse büyük olasılıkla öksüzdürler. Yaptığınız çevre kontrolünde yavruların annesi 3 saatten uzun bir süredir gelmediyse, yahut yavrular pis ve bakımsızsa, sürekli miyavlıyorlarsa ve karınlarında bir şişlik yoksa, yavruların öksüz olma ihtimali yüksek olabilir. Yavrular 4 haftalıktan küçüklerse, bakımları son derece büyük mesuliyet ve özveri ister. Bu tür bir sorumluluğu kaldıramayacağınızı hissediyorsanız, en başından böyle bir yola adım atmamalısınız.

Diyelim ki tüm şartlar uygun ve siz yavru kediyi sahiplenmeye karar verdiniz ve onu kanatlarınızın altına aldınız. Annesiz yavru kedi bakımı nasıl olmalıdır, yeni doğmuş yavru kedi bakımı nasıl yapılır sorularının yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

Yeni doğmuş bir bebek kediyi sahiplendiyseniz ilk iş olarak onun vücut sıcaklığını yükseltmelisiniz. Özellikle 3 haftalıktan daha küçük olan yavru kedilerde vücut ısısını normal seviyede tutan sistemler henüz tam randımanlı çalışmadığından vücut ısıları kısa sürede düşmeye meyillidir. İlk önce kediyi sıcak tutacak bir battaniye içine hafifçe sarın.

Yavru Kedi Bakımı 3

Battaniyenin altına da varsa sıcak su torbası, yoksa içi sıcak su dolu pet şişe koyabilirsiniz. Eğer yavru kedi oldukça bitkinse kan şekerini yükseltmek için onu beslemelisiniz. İlk olarak yavru kedinin ağzına birkaç damla şekerli su damlatabilirsiniz. 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı yahut yarım tatlı kaşığı bal karıştırıp verebilirsiniz. Eğer yavru kedi suyu içemeyecek kadar halsizken balı parmağınızla kedinin dudak kenarlarına sürebilirsiniz.

Bebeğe kartondan bir yatak hazırlayabilir, yahut hazır satılan kedi yataklarından alabilirsiniz. Yatağın içine, sıcak tutması açısından battaniye yerleştirin. Yavru kediyi sıcaklığı 18 ila 21 derece olan ve çok da ışık almayan bir odada bu şekilde en az 4 haftalık olana kadar korumaya alabilirsiniz.

Yavru kedi-köpekler için üretilen süt tozlarından mama olarak istifade edebilirsiniz. Bu ürünü veterinerlerden yahut pet shoplardan satın alabilirsiniz. İnek sütü bebek kedilerde ishale neden olabileceğinden kullanılması pek salık verilmez. Kedi köpek yavruları için satılan biberonlardan da satın almanız iyi olacaktır. Kedi köpek süt tozu bulamazsınız keçi sütü de yavru kediler için idealdir.

Yavru Kedi Bakımı 4

1 haftalığa kadar olan yavru kediler her 2-3 saatte bir; 2 haftalık kediler 4-6 saatte bir, 3 haftalık ve daha yukarısı ise 6-8 saatte bir beslenmelidir. Eğer yavru kedi normal bir hızda gelişmiyorsa ilave öğünler de verebilirsiniz. Bebeğin karnı çok şişerse bu ona fazla mama vermemeniz gerektiğinin sinyalini verir.

Kediniz 4-5 haftalık olduktan sonra artık sütle beslemeye gerek kalmaz, çeşitli markaların konserve mamalarından kullanabilirsiniz.  2 aylık yavru kedi bakımı da  tüm bu anlattıklarımızı kapsar.

Normalde anne kediler, yavrularının idrar ve dışkı yapabilme isteklerini tetiklemek amacıyla yavrularının arka bölümünü yalarlar. Ama öksüz kedilerde bu işlemi onu sahiplenen kişi olarak siz yapmalısınız. Bunun için de ıslak bir mendille yavru kedinin arka bölgesini yavaş hareketlerle silebilirsiniz. Bebek, her mamasını yedikten sonra bebekler için hazırlanmış alkolsüz ıslak mendillerle idrar ve dışkı yaptığı bölgeyi silin. Bu işlemden sonra muhtemelen çişini ve kakasını yapacaktır.

4 haftalıktan büyük yavrular artık tuvaletlerini kuma yapabilirler. Kediyi kumun üzerine koyarak orada biraz zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. 8 haftalık olmasına rağmen kediniz hala tuvaletini kuma yapmayı öğrenemediyse, başka bir yere çişini yaptığında bir kağıt mendili yahut bir parça tuvalet kağıdını çişin üzerine bastırın ve çişli kağıdı kedinin kumunun üzerine bırakın.

Yavru Kedi Bakımı 5

Kediyi de kumun üzerine götürerek koklamasını sağlayın. Kendi çişinin kokusunu alan kedi, bir dahaki sefere de ve ondan sonra sürekli olarak çişini kuma yapmaya başlayacaktır.

Dışarıdan aldığınız yavru kedi çok kirli olsa bile birkaç gün yıkamamalısınız. Bebek ıslak mendilleri ile onu temizleyebilirsiniz. Bebek biraz büyüdüğünde esinti olmayan bir odada onu hızlıca yıkayarak kurutabilirsiniz.

Eğer yavru kedinizde pire varsa veteriner hekimle görüşerek uygun pire giderici ilaçlarla kedinizdeki pireleri yok edebilirsiniz.

Kedinizle bol bol oynayın. Bu hem onun vücut kondisyonunu hem de mental açıdan becerisini arttıracaktır.

Yavru kedi bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtından yola çıkarak minik dostunuza en iyi bakımı verebilirsiniz.