Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

tarafından
219
Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete kelime olarak kaygı, endişe anlamına gelir. Kaygı, günlük yaşamda aslında her insanın karşılaştığı normal bir ruh halidir. Yaşamı tehdit eden bir etken ya da durumla karşılaştığımızda vücudumuzun kaygı sürecindeki verdiği tepkiler tamamen koruma amaçlı ve yardımcıdır. Ancak anksiyete bozukluğunda kişi belirli yer ve duruma bağlı olmadan sürekli olarak kaygı belirtilerini yaşar.

Anksiyete kişinin sürekli ve anlamlandıramadığı bir şekilde günlük aktivitelerini aksatacak hale getirmeye başlar ve tedavi edilmedikçe yaşamı olumsuz yönde etkiler.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Uzun süren anlamlandırılamayan endişe Kas gerginliği Diş sıkma, diş gıcırdatma Tetikte ve huzursuz olma Uyku problemleri, uykuya dalamama Nefes darlığı, iç sıkıntısı Sinirlilik, tahammülsüzlük Unutkanlık, odaklanamama Kontrolünü kaybedeceği korkusu Sürekli kötü bir haber alacağı korkusu Sık yaşanan gerilim tipi baş ağrıları Çarpıntı, kalp sıkışması Ağız kuruluğu, yutma güçlüğü, boğazda yumru hissi Bunaltı, terleme Yaygın Anksiyete Bozukluğu Kimlerde Görülür? Aşırı kontrolcü kişilik özelliği 20 yaş üzeri ve daha çok doğum yapmış kadınlar Aşırı sigara ve alkol tüketenler İşsiz yada gelir durumu düşük bireyler Aile içi sorunları olan bireyler Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Nedir? Tedavide amaç kişinin kaygı duygusunu tamamen ortadan kaldırmak değil, anlamlı ve faydalı olmayan kaygıyı azaltmaktır.

[reklam id=1]

Bu anlamda bilişsel davranışçı terapi kullanılır. Psikoterapi ile kişinin olumsuz düşünce yapısını değiştirmesi amaçlanır. Bilişsel davranışçı terapinin yanı sıra gevşeme egzersizleri ve nefes alma teknikleri ile rahatlama sağlanır.

Davranış terapisinde iki amaç vardır; birincisi ratahlatıcı , hoşa giden etkinliklere daha çok katılmayı sağlamak, ikincisi aşırı ve gereksiz kaygıyı azaltmaktır. Psikoterapinin yanı sıra antideprasanlar ile ilaç tedavisi başlanır. Psikoterapi ve ilaç tedavisi birlikte uygulandığında tedavi %90 başarılıdır. Antideprasanlar sadece doktor gözetiminde kullanılması gereken ilaçlardır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir? 2

İlacın etki süresi için 2-4 hafta kadar düzenli kullanılması gerekir. Tedaviye yine doktorunuzun önerisine göre 6-9 ay devam edilmelidir. Antidepresanlar bağımlılık yapan ilaçlar değildir. Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi mümkün ama tanı koyulması güç bir hastalıktır. Çünkü bireyler hastalığın bedensel belirtileri nedeniyle öncelikle dahiliye, kardiyoloji uzmanlarına yönlenirler. Bu sebeple tanı almaları oldukça gecikir.