Yayla Çorbası Yapılışı

tarafından
1144
Yayla Çorbası Yapılışı

Yayla çorbası yaz kış içilebilen hafif bir çorbadır. Sıcak bir tas yayla çorbası güzel görünümüyle de misafirlere ikram için uygundur. Nanenin hoş kokusuyla yayla çorbası adına yakışan bir lezzet bırakır. İşte pratik bir yayla çorbası tarifi:

Yayla Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 fincan yıkanmış ve ayıklanmış pirinç
  • 500 gr. süzme yoğurt veya yoğurt
  • Nane, pul biber, tuz
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ veya 1 dolu çorba kaşığı tereyağı
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 büyük diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı un

Yayla Çorbası Tarifi

Derin bir kaba unu, yumurta sarısını, süzme yoğurdu veya bazı yayla çorbası tarifi içerisinde verildiği gibi yoğurdu koyun. Yayla çorbası süzme yoğurtan daha güzel olur. Yayla çorbası süzme ile yapılıyorsa 1 su bardağı su da kaba eklenir. İyi bir yayla çorbası için bu karışım iyice karıştırılır.

Yayla için bir tencereye üzerini örtecek kadar suyla pirinç iyice pişmeye bırakılır. Yayla çorba için pirinçlerin iyice pişmesi önemlidir.

[reklam id=1]

Oktay Usta Çorba Tarifleri Yayla Çorbası

Yayla çorbasının tarifi iyice pişen pirinçlere önceden hazırlanan karışımın yavaş yavaş ve karıştırarak ilave edilmesi ile devam eder. Yayla çorbası tarifi Oktay usta reçetelerinde bu aşamada et suyu ilave edilir ama yayla çorba tarifleri için genelde normal su kullanılır.

Yarım litre su ilavesi Oktay usta yoğurt çorbası için yeterlidir. Oktay Usta yayla çorbası tarifi gereğince orta ateşte kaynayıncaya kadar karıştırılır.

Oktay Usta Çorba Tarifleri Yayla Çorbası

Yayla lezzet mutfağı sırrı ise tuzun kaynadıktan sonra ilave edilmesidir. Bu yoğurt çorbası tarifi bitmek üzere. En güzel yayla çorbası tarifi için üstüne terbiyesi önemlidir. Yayla çorbasının yapılışı bir tavaya yağla sarımsak, pul biber ve nanenin yakmadan pişirilmesi ile devam eder.

En güzel çorbalar tarifi Oktay usta tavadaki karışımı çorbanın üzerine ilavesiyle son bulur. Dumanı tüten bir yayla çorbası hazır. Oktay usta yemek tarifleri çorbalar içerisinde en güzellerinden biri olan yayla çorbasının yapılışı bu kadar basit. Yaylaların kokusundan çıkan çorba tarifleri yayla çorbası afiyet olsun.