Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

tarafından
1488
Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

Yeşil çay, son yıllarda hemen herkes tarafından büyük bir keyif ile tüketilen bir bitki çayıdır. Lezzetli olmasının yanı sıra birbirinden faydalı içeriklere sahip olması sebebi ile de oldukça büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir. İçerisinde oldukça güçlü antioksidanların bulunması ve kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan görevi görmesi, yeşil çayın doktorlar tarafından tavsiye edilmesini de sağlamaktadır.

Son zamanlarda oldukça fazla sayıda kişi tarafından tüketilen bu çay, birbirinden farklı faydalara da sahiptir. Bu gibi sebeplerden dolayı da henüz yeşil çay ile tanışmamış olan kişiler tarafından, yeşil çay nedir? Sorusu, sıklıkla yöneltilmeye de devam etmektedir. Yeşil çay, baş ağrısı gibi hafif hastalıklarda olduğu gibi kanser, damar tıkanıklığı, kalp ve diğer ciddi hastalıklarda da oldukça etkili bir koruyucu görevi görmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından yeşil çay tüketilmektedir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay, adından da anlaşılacağı gibi çay olarak tüketilmektedir. Siyah çay ile benzerlik gösterse de, aralarında farklılıklar da bulunmaktadır. Aynı bitki türünden elde edilen siyah çay oksijen ile tepkimeye girse de, yeşil çay elde edilirken bu tepkimeye izin verilmeden toplanır. Oldukça yüksek bir antioksidan etkisine sahip olan yeşil çay, oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir. Yeşil çay nasıl yapılır? Sorusuna karşılık olarak, bir çay kaşığı yeşil çayın elde edilmesi yeterli olmaktadır. Kaynayan bir bardak su, 4-5 dakika bekletilir. İçerisine bir çay kaşığı yeşil çay ilave edilir ve çayın demlenmesi sağlanır. Yaklaşık 5 dakika demlenen yeşil çay, bir süzgeç yardımı ile süzülür ve ılık olarak tüketilir.

[reklam id=1]

Yeşil çayın günlük olarak tüketilmesi halinde, etkileri kısa sürede görülebilmektedir. Doktorlar tarafından bu faydalı çayın gün içerisinde 2 bardak olacak şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Son derece faydalı bir bitki çayı olmasına karşılık, birtakım yan etkilere de sahiptir. Bu gibi sebeplerden dolayı da yüksek tansiyon, kalp, böbrek ve karaciğer gibi ciddi hastalıklara sahip olan kişilerin yeşil çayı tüketmemeleri ya da tüketmeden önce muhakkak doktorlarına danışmaları da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır? 1

Fazla kiloya sahip olan kişiler, düzenli olarak yeşil çay tüketerek metabolizmalarını hızlandırabilmektedir. Böylelikle daha fazla kalori yakabilen kişiler, daha kısa sürede kilo verebilme imkânına da sahip olabilmektedir. Kötü kolesterol olarak da bilinen LDL’nin birikmesi gibi problemleri de engelleyen yeşil çay, damar tıkanıklığı ve kanın normalin dışında pıhtılaşması gibi problemleri de etkili bir şekilde engellemektedir. Bütün bunların yanı sıra depresyon, cilt hastalıkları ve diğer hastalıklarda da oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Gün geçtikçe çok daha büyük bir popülariteye sahip olan yeşil çay, Çin ve Japon yeşil çayı gibi çeşitlere de sahiptir. Ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir hız ile tüketilmeye devam edilen yeşil çay, alternatif tıp dünyasında da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok marka tarafından poşet çay olarak kişilere sunulsa da, aktarlarda yaprak halinde de bulunmaktadır. Kişilerin isteklerine göre farklı aromalar ile tatlandırabilecekleri yeşil çayın, gün içerisinde düzenli bir şekilde kullanılması da oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Günde 2 fincandan fazlasının içilmemesine ve düzenli olarak ilaç kullananların da doktorlarına başvurmadan tüketmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde uyku problemi, sinirlilik hali, baş ağrısı, zihinde karışıklık ve odaklanamama gibi birbirinden farklı olumsuz etkilere de sebep olabilmektedir.