Yeşil Çay Zayıflatırmı

tarafından
5232
Yeşil Çay Zayıflatırmı

Yeşil çayın faydaları nelerdir?
Yeşil çay eski dönemlerden beri depresyon ve baş ağrısı için kullanılıyor. Son yıllarda zayıflamak için tercih edilmeye de başlandı. Yeşil çayın yararları saymakla bitmez. Yeşil çay prostat kanseri riskini azaltıyor. Tümörü küçültücü etkiye sahip. Kolestrolü düşürür. Kan şekerini ayarlama etkisi vardır. Gribe karşı etkilidir. Antioksidan etkisi vardır. Tansiyona düzen verir. Dolaşım sistemini olumlu etkiler. Hastalıklardan korur.

Yeşil çay nasıl demlenir?
Ben genellikle bitki çaylarını hazırlanırken direk kaynayan suyun içine atmıyorum. Zaten bu şekilde yapılması da önerilmez. Yeşil çayı da kaynayan suya atmayın. Ben suyu kaynattıktan sonra 4-5 dakika soğumasını bekliyorum. Ardından 1 bardak için 1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı atıyorum. Bu şekilde 3 dakika demlenmesini bekliyorum. Bu süreyi uzatırsanız çayın tadı acı olacaktır.

yesil_cay_nasil_demlenir

Yeşil çayın zararı var mıdır?
Yeşil çayın içerisinde kafein olduğu için uykusuzluk sorunu yaratabilir. Alerjisi olan kişilerin yeşil çayı tüketmeden önce doktoruna danışarak içmesi gerekir. Emziren annelerin yeşil çay içmesi önerilmez. İçindeki yüksek kafein bebeğinizde uyku sorununa yol açabilir. Kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, böbrek rahatsızlığı, hipertroid rahatsızlığınız varsa doktor kontrolünde yeşil çay içmelisiniz.

Yeşil çay zayıflatırmı ?
Evet yeşil çay ile zayıflamanız mümkün. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardım eder. Ancak tek başına hiçbir bitki zayıflamanızı sağlamaz. Sadece yardım eder. Yeşil çay içerken yanında diyet ve egzersiz yaparsanız daha düzenli ve sağlıklı kilo verebilirsiniz. Yeşil çay sayesinde yağlanma ve kilo alımı daha az olur. Özellikle sabahları içilmesi tavsiye edilir.  Yeşil çay ile kilo ve yağ oranınızı kontrol edebilirsiniz. İştaha bir etkisi yoktur.

[reklam id=1]

yesil-cayin-faydalari1

Hamilelikte yeşil çay içilebilir mi?
Söz konusu bebeğimiz olunca herşeyi daha çok irdeler, yediğimiz içtiğimiz her şeye daha dikkat ederiz. Eskiden günde 1 ya da 2 fincan yeşil çay içerken hamile kaldığım zaman yeşil çay tüketmedim. Doktorum da içmemem gerektiğini söyledi. Şöyle ki yeşil çay içilmesi folik asit seviyesini olumsuz etkileyebilir. Folik asit hamilelikte alınması gereken bir besindir. Bu nedenle yeşil çay tavsiye edilmez. Araştırmalar hamile kalma döneminde çok sayıda yeşil çay içen kadınların bebeklerinde nöral tüp defektleri yaşanabileceğini ortaya çıkardı. İçerisinde bulunan kafein de hamileler için zararlıdır. Bu kanıtlara göre bence hamilelik döneminde yeşil çaydan kaçının.

Yeşil çay ne zaman içilmeli?
Yeşil çaydan en etkili sonucu almak istiyorsanız yemeklerden önce tüketmeniz yararlı olabilir. Zayıflama amaçlı yeşil çay içiyorsanız sabahın erken saatlerinde kahvaltınızı yapmadan önce bir fincan yeşil çay içmelisiniz.