Yeşil Kahve Faydaları

tarafından
2115
Yeşil Kahve Faydaları

Yeşil Kahve Faydaları 

Yeşil kahve her zaman kullandığımız klasik normal kahvenin kavrulmamış ham halidir. Yeşil çay ile siyah çayın aynı bitkiden meydana gelmesi gibi, yeşil kahve ile normal kahve de aynı çekirdekten öğütülüyor; ancak kahve çekirdeğinin gördüğü işlem kahvenin hem rengini hem de çeşidini belirliyor. Sadece bu değil farklı olan. Yeşil kahvenin hazırlanması ve tüketimi de klasik kahveden biraz farklı. Daha önceleri yeşil kahveyi bulmak epey zorken, şimdilerde hemen hemen her aktarda yeşil kahve bulmak mümkün.

Kilosu ortalama 20 ila 25 TL olan yeşil kahvedeki antioksidan oranı normal kahveye göre daha fazla. Aminoasit ve vitamin anlamında klasik kahveden daha zengin olan yeşil kahve,

 • Yüksek ısıya maruz kalarak kavrulmadığı için klorojenik asit içeriyor. Klorojenik asidin yağ yakıcı özelliğini taşıyan yeşil kahvenin bu sebeple kilo verdiren bir etkisi olduğunu da söylemek mümkün. Yeşil kahve, normal kahveye göre daha az kavrulduğundan ve kavrulma işlemi uzadıkça kafein oranı da arttığından, yeşil kahvedeki kafein miktarı daha azdır.
 • Yeşil kahve çekirdeğinin kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olduğu ve böylelikle diyabet olasılığını da azaltabileceği belirtiliyor.
 • Muhteviyatındaki klorojenik asit ve kafein sayesinde vücutta belli oranda yağ yakımı sağladığı söylenmektedir.
 • Yeşil kahve ne işe yarar? Yeşil kahvenin metabolizma hızı üzerinde de olumlu tesirler yaparak kilo verme ve mevcut kiloyu koruma konusunda faydalı olduğu belirtiliyor.

[reklam id=1]

 • İçeriğindeki yüksek antioksidan, hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Yine bu antioksidanlar iyi huylu kolesterolü yükseltip, kötü huylu kolesterolü düşürmeye destek olur ve kan basıncını azaltır.
 • Bağışıklık sistemini destekler
 • Beyni ve sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır.
 • Kalp damar sağlığını korur
 • Serbest radikallerin vücutta yapacağı olumsuz tesirleri önler
 • Canlandıran ve enerjiyi artıran bir etkisi vardır.
 • Yeşil kahve kullananlar vücutlarında zindelik hissettiklerini belirtiyor.

yesil kahve faydalari

Yeşil Kahve Zayıflatır mı       

Yeşil kahve ile zayıflama konusu çok tartışılan ve konuşulan bir konu. Yeşil kahvenin, uygun bir diyet ve egzersiz programı ile desteklendiğinde kilo kaybına destek olduğu belirtiliyor. Yeşil kahve kavrulmadan tüketildiğinden içeriğindeki bir grup antioksidanın faydalı etkileri muhafaza edilmektedir. Bu melanoidlerin metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunur ve metabolizma hızlandıkça vücutta kalori yakma hızı artar. Bu da kilo vermeyi hızlandırır. Aynı zamanda fazladan alınan kalorilerin de depolanmasını önleyerek mevcut kilonun korunmasını da sağlar.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki yeşil kahvenin zayıflatıcı etkisi bünyeden bünyeye farklılık göstermektedir. Vaat edilen sürelerde ve miktarlarda kilo kaybı herkeste aynı değildir; zira yeşil kahvenin zayıflatıcı özelliği metabolizma ile bağlantılıdır ve bu hız da her kişide farklıdır.

Sadece yeşil kahve tüketerek kilo vermeyi beklemek, yahut her türlü kalorili yiyeceği yedikten sonra üzerine yeşil kahve içerek kilo vermeyi ummak yanlıştır. Yeşil kahve kilo verme hususunda sadece bir destektir.  Yeşil kahve çok fazla tüketildiğinde vücudun yağ yakma süresi uzar ve yağ yakamayan vücut ödem yapmaya başlar. Günde 2 fincandan fazla içilmesi çok da makbul değildir.

Yesil Kahve Zayiflatir mi

Yeşil Kahve Nasıl Yapılır

Yeşil kahve yapmak için önce öğütülmesi gerekir. Hazırlama süreci oldukça kolaydır.

Yeşil kahve tıpkı Türk kahvesi gibi hazırlanır. Cezveye yeterli miktarda yeşil kahve ve su koyup, karıştırıp tıpkı Türk kahvesi yapar gibi pişirin. Sabah ve akşam olacak şekilde günde 2 fincan içebilirsiniz. Tadı bitki çayını andıran yeşil kahve düzenli ve dozunda tüketildiğinde metabolizmanız üzerinde olumlu tesirler bırakabilir. 

Yeşil Kahve Nasıl İçilir    

Türk kahvesi gibi hazırlanan yeşil kahve çayı günde 2 fincan, eğer kafeine karşı duyarlılık gibi bir durum yoksa 3 fincana kadar tüketilebilir.

Yeşil Kahve Nasıl Kullanılır

Yeşil kahve tadı bitki çayını andıran ama Türk kahvesi gibi pişirilip hazırlanan bir kahvedir. Yeşil kahve çekirdeklerini aldıktan sonra kahve öğütücüsünde öğüterek Türk kahvesi gibi pişirerek servis yapabilirsiniz.

Yeşil kahve renk ve koku olarak siyah kahveden farklı olduğu için daha kolay tüketebilmek için içmeden önce yeşil kahvenize bir miktar şeker yahut bal ilave edebilirsiniz.

Yeşil kahvedeki kafein oranı yüksek olduğundan fazla tüketimi kalp çarpıntısı ve tansiyon problemlerine sebep olabilmektedir.

Yesil Kahve Nasil Kullanilir

Yeşil Kahve Zararları

Yeşil kahvenin etken maddesini klorojenik asit oluşturur ve metabolizmanın yağ yakabilmesi için bu asite ihtiyaç duyuluyor. Klorojenik asidin etkisini gösterebilmesi için de günde neredeyse 7 fincan yeşil kahve tüketilmesi gerekiyor. Bu sefer de alınan yüksek kafein sebebiyle sinirlilik, yorgunluk, yüksek tansiyon, kansızlık, çarpıntı, böbrek yetmezliği ve kemik erimesi sorunlarıyla karşı karşıya kalma olasılığı yüksek.

Doğal bir madde olan yeşil kahvenin bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak yeşil kahve tüketimi sürerken yanı sıra bol miktarda da sıvı tüketmek gerekir. Yeşil kahvenin faydaları ve zararları bilindiği takdirde kullanımı daha güvenli ve kolay olacaktır.

 Yeşil Kahve Kullanıcı Yorumları

Yeşil kahvenin metabolizmayı çalıştırıp yağ yaktırdığı söyleniyor. Ancak şu da bir gerçek ki yeşil kahve her bünyede farklı etkiler gösteriyor. Yeşil kahveyle zayıflayanlar olduğu gibi, hiç kilo kaybı yaşamadığını ya da beklediğinden daha az kilo kaybı yaşadığını söyleyen kullanıcılar da var. Bu sebeple yeşil kahvenin etkisi her bünyede farklı şekilde ortaya çıkıyor sonucuna ulaşılıyor..

Yeşil Kahve Fiyatı : Yeşil kahvenin fiyatı ortalama 20-25 TL civarındadır.