Yoğurdun Faydaları

tarafından
1713
Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun Faydaları
Bazı yiyeceklerin yerini dolduracak başka bir gıda yoktur. Onlarsız bir yaşam, onların olmadığı bir sofra düşünülemez. Yoğurdun bir an için tarihe karıştığını düşünsenize… İskender’in, semizotu salatasının, ıspanağın, mantının, yoğurt çorbasının, cacığın nasıl da yavan kalacağını; ayran gibi besleyici ve serinletici bir içecekten mahrum kalınacağını ve açlık bastıran, doyurucu ve son derece faydalı bu yiyecek olmadan, beslenme ve sağlık anlamında pek çok şeyin değerini yitireceğini de düşünün. İşte  yoğurdun beslenmemizde ne kadar büyük ve eşsiz bir yeri olduğunu o zaman daha da iyi fark edebileceksiniz.

Yoğurt faydaları açısından bakıldığında ve analiz edildiğinde, hayati denebilecek vitamin ve mineral içeriğiyle, sofralarımızın ve sıhhatimizin tahtı sarsılmayacak en önemli üyelerinden birisidir. Bembeyaz, parlak ve kaygan dokusuyla hem gözümüze keyif, hem de sağlığımıza sağlık katan, üstelik de son derece lezzetli bir gıda olan yoğurt faydaları açısından bakıldığında da insanı kendisine resmen hayran bırakıyor.

Yoğurt faydaları dendiğinde herkesin aklına büyük ihtimalle kalsiyum açısından oldukça zengin bir gıda oluşu geliyor.

Yoğurt;

 • Sindirimi düzenleyen
 • Sağlıklı kilo kaybına sebep olan
 • Kan basıncını düzenleyen özellikleri yanında, virütik hastalıkların yaygın olduğu kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı vücut direncini arttırmasıyla da büyük faydalar sağlıyor.

Taze sağılmış süt kullanarak evde mayalanan yoğurtlar, katkı maddeleri içermediği ve işlem görmedikleri için daha organik ve çok daha sağlıklı bir içerikte oluyor. Yapabiliyorsanız yoğurdunuzu evde kendiniz mayalayın ve yoğurdun içerdiği zengin mineral ve vitaminlerden maksimum fayda sağlayın.Yogurdun-Faydalari1

Hem ekonomik hem de çok daha sağlıklı ve doğal yoğurtlar yemek istiyorsanız, evde yoğurt mayalama işlemi yapabilirsiniz. Süthanelerden yahut çiftliklerden alacağınız taze sağılmış sütü kaynatıp ve yine evde mayalanmış doğal yoğurttan alınacak maya ile yoğurt mayalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede yoğurdun bütün faydalı içeriğini katkısız olarak almış olursunuz.

Yoğurdu daima suyuyla birlikte yemek, yoğurdun besleyici içeriğinden daha fazla faydalanmak demektir. Yoğurdun dibinde biriken yeşilimsi ve hafif ekşimsi su, yoğun oranda başta B olmak üzere pek çok vitamin ve minerali içerir.  Süzme yoğurtta su olmadığı için, B vitamini yönünden de fakir olduğu söylenebilir.

[reklam id=1]

Yoğurdun Sağlığa Faydaları

 • Yoğurt faydaları arasında şeker hastaları için önemli bir besin oluşu da unutulmamalıdır. Şeker hastalarının yiyeceği yoğurdun kaymağı alınmış olmalı ve ekşimemiş olmasına dikkat edilmelidir. Yoğurt her yaş grubundaki insan için son derece uygun ve şifalı bir yiyecektir.
 • Sabah kahvaltılarının üzerine ve aralarda, hatta gece yatarken yenecek yoğurt sindirimin rahat, sorunsuz ve hızlı olmasını sağlar, bağırsakların çalışmasına yardım eder.
 • Hasta ve zayıf bünyeli kişiler için sütten daha besleyici ve daha rahat hazmedilen bir gıda olan yoğurt faydaları bununla da kalmayan, bağırsaklarda bulunan tehlikeli mikropların çoğalmalarına da engel olan bir gıda olarak takdiri hak eder. Bağırsaklarda bulunan bu zararlı mikropların yol açtığı tifo, ishal ve buna benzer rahatsızlıklarda, yoğurt adeta bir ilaç gibi gelir.
 • Tüberküloz hastaları için antibiyotik etkisi de gösteren yoğurt faydaları içinde çocuklarda görülen hepatit hastalığındaki destek tedavisi ile de bilinir.
 • Yoğurdun cilt üzerindeki önemli tesirlerini sanırız ki bilmeyen yoktur. Yoğurt hem dahili hem de harici kullanımda ciltte son derece iyileştirici ve muazzam etkilere sahiptir.  Yüzünüze ve boynunuza maske şeklinde süreceğiniz ve 15-20 dakika bekleteceğiniz yoğurt, cildinize ferahlık, nem, ışıltı ve gençlik verecektir.
 • Rahat ve derin bir uyku çekmenin çaresi de yine yoğurttur. Uykudan önce yiyeceğiniz küçük bir kase yağsız yoğurt size hem kaliteli bir uyku sağlayacak, hem de sindirim sisteminizi temizleyerek sizi ertesi sabaha dinç ve yenilenmiş olarak uyandıracaktır.

Yogurdun-Faydalari2

Yoğurt faydaları bakımından incelendiğinde saydıklarımızla sınırlı değil tabii ki. Bu mucizevi beyaz gıdanın içeriğinde daha neler var neler… İşte diğerleri:

 • Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, özellikle kadınlarda menopoz sonrası ortaya çıkan osteoporoz (kemik erimesi) sürecinin, başladıktan sonra tedavisi, başlamadan önce önlemesi anlamında çok büyük rol oynar. Sadece kadınlar için değil, herkes için gerekli olan kalsiyum, kemik sağlığını muhafaza etmek ve kemikle alakalı rahatsızlıkları bertaraf etmek için günde 1000 ila 1300 mg. civarında alınmalıdır. Bu kalsiyum miktarını yağsız yoğurttan, yağsız peynirlerden, hayvansal gıda tüketemiyorsanız, beyaz fasulye, brokoli ve  marul gibi sebzelerden alabilirsiniz.
 • Amerikan Kalp Derneği’nin uzun yıllar süren ve sonuçlanan araştırmasına göre, her gün düzenli biçimde  ortalama 100 gram yağsız yoğurt tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yüksek tansiyon hastası olma riski % 30 daha az.
 • Bağırsaklarda bulunan iyi bakteriler, tüketilen besinlerin sindirimi için kullanılır. Bu bakterilerin bağırsaklardaki sayısı azaldığında, kabızlık sorunu baş gösterir ve sindirim yavaşlar. Ana vazifesi gıdaları parçalamak olan iyi bakteriler, yoğurtta bolca bulunur ve varlığı ile kabızlığa karşı koruma sağlar. Eğer kabızlığınıza çare olması için yoğurt  tüketecekseniz, içinde bağırsak florası için faydalı mikroorganizmalar içeren probiyotik yoğurtlardan satın almalısınız. Faydalı bakteriler probiyotik yoğurtlarda daha fazla bulunur.
 • Bağırsak için bu kadar önemli olan yoğurt faydaları arasında kolon kanserine karşı koruma sağlama özelliğini de öne çıkarır. Kabızlığı önlediği için, bağırsak florasını bozan zararlı proteinlerin atılmasına destek sağlayan yoğurt, kabızlığa bağlı kolon kanserinin de bu şekilde önüne geçmiş oluyor.
 • Bağışıklık sistemi hastalığı olarak bilinen ülseratif kolit, kanlı ishal şeklinde belirt verebiliyor. Düzenli yoğurt tüketenlerde bu rahatsızlığa yakalanma riski de düşük oluyor.
 • Yoğurt, tüm enfeksiyonlara karşı beden direncini arttırarak, bilhassa kışın sık yaşanan grip vakalarını da önlüyor yahut çabuk iyileşme sağlıyor.
 • Yoğurt, diyabet hastaları için de oldukça yararlı bir yiyecektir.
 • Yoğurdun kilo vermedeki rolü de hep konuşulur. Peki gerçekten de yoğurt zayıflatır mı?
  Yağsız yoğurdu sık tüketen kişilerde özellikle bel ve karın yağlarında büyük ölçüde  azalma gözlendiği kanıtlanmıştır. Ara öğünlerde yağsız yoğurt tükettiğinizde metabolizma hızınızın düşmesini engelliyor ve her daim sağlıklı kiloda kalıyorsunuz. Yüksek oranda protein içeren yoğurt , uzun süre tok tutan özelliğiyle yemek yeme isteğini baskılayarak sizi daha fazla yemek yemekten ve fazla kalori alımından alıkoyacaktır. Bu anlamda yoğurdun direkt zayıflatma etkisi olmasa da, kilo vermeye sağladığı katkıyla sağlıklı kilo verilmesinde büyük payı vardır.
 • Ayrıca yoğurdun içeriğindeki probiyotik özelliğin, beyin fonksiyonlarını da geliştirdiği saptanmıştır.

Yogurdun-Faydalari3

Bu kadar faydasının yanında yoğurdun herhangi bir zararı var mıdır? Varsa yoğurdun zararları nelerdir?

Hangi besin olursa olsun ve ne kadar faydalı olursa olsun, fazla miktarlarda tüketildiğinde sağlık açısından zararlı olma ihtimali yüksektir. Fazla yoğurt tüketimi sindirim sistemini olumsuz yönde etkiler, gaz ve ishal gibi sorunlara zemin oluşturur. Hazır yoğurtların içine raf ömürlerini uzatmak  için konulan katkı maddeleri ve koruyucular, uzun vadede sağlık üzerinde olumsuz etkiler yapabilir ve yine aşırı dozda yoğurt tüketiminde bağırsaklarda bakterilerin sebep olacağı enfeksiyonlar oluşabilir. Tam da yeri gelmişken şu sözü hatırlamak yerinde olacaktır: “Her ilaç aslında bir zehirdir, ilacı zehirden ayıran, dozudur. “ 

Hem ekonomik hem de çok daha sağlıklı ve doğal yoğurtlar yemek istiyorsanız, evde yoğurt mayalama işlemi yapabilirsiniz. Süthanelerden yahut çiftliklerden alacağınız taze sağılmış sütü kaynatıp ve yine evde mayalanmış doğal yoğurttan alınacak maya ile yoğurt mayalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede yoğurdun bütün faydalı içeriğini katkısız olarak almış olursunuz.

Yoğurt Suyunun Faydaları

Yoğurt kabının dibinde biriken suyu, nasılsa bir faydası yoktur diye dökenlerdenseniz, mucizevi bir iksir olarak nitelendirilebilecek bu sıvıdan kendinizi mahrum bırakarak, hayatınızın hatasını yapıyorsunuz demektir. Çünkü yoğurdun içinde bulunan tüm vitamin, protein, mineral ve aminoasitler, yoğurdun suyuna geçer. Yoğurdu suyuyla birlikte yemek ve dipte biriken yoğurt suyunu içmek size çok değerli mineralleri kazandıracaktır.

 • Yoğurdun suyunu bir pamuğa alarak yüz ve boynunuza sürdüğünüzde, bu mineral ve vitaminleri cildinize de kazandırmış olursunuz.
 • Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, süzme tipi yoğurtlarda su olmadığı için, tüm bu mineraller ve özellikle B vitamini de olmayacaktır. Yoğurdun B vitamini suyunda bulunur ve B vitamini son derece hayati bir vitamindir.
 • Yoğurt suyu tüketen kişilerin her yaşta, özellikte ilerleyen yaşlarda kemik erimesi, diş kaybı, saç kalitesinde ve yoğunluğunda azalma ve buna benzer saç, diş, kemikle ilgili sağlık problemleri en asgari düzeye indirilmiş olacaktır. İlerleyen yaşlara yatırım için yoğurt ve yoğurt suyu tüketiminize önem vermelisiniz.

Yogurdun-Faydalari4

 • Yoğurt suyu, içeriğindeki bakteriler vasıtasıyla kanser çeşitlerini henüz başlamadan önler.
 • Böbrek taşlarını ve kumunu düşürmek için de yoğurt suyundan istifade edilebilir. Kum ve taşlar eğer ufak çaplıysa düzenli yoğurt suyu içebilirler. Önceden oluşmuş ve büyük hacme ulaşmış taşlar ise ancak tıbbi yöntemlerle düşürülebilir. Böbrekleriniz sağlıklıyken düzenli yoğurt suyu tüketmeniz, bu kum ve taşlar oluşumunu önlemenize yardımcı olur.
 • Yoğurt suyu tiroide ve guatra iyi gelen besinler arasındadır. Yoğurt suyu tüketimiyle, tiroit bezlerinizin çalışmasını ve guatr oluşumunu önleyebilirsiniz.
 • Hazımsızlık ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelen yoğurt suyunun, kolesterolü dengelemede ve vücuttaki toksinlerin atılmasında da büyük rolü vardır.
 • Cilt güzelliğini de es geçmeyen yoğurt suyu, ciltteki kırışıklıklar, sivilceler ve lekeler için de doğal bir tedavi yöntemidir. Cildi güzelleştiren yoğurt suyu, 1 ay düzenli kullanımda lekeleri geçirir ve cilt rengini berraklaştırır.

Yoğurdun Besin Değeri

Yoğurt başta D ve B6 vitaminleri ve kalsiyum içeriğiyle öne çıkar. Ama bu kadarla sınırlı değil elbette yoğurdun  zenginliği… Yoğurt faydaları açısından incelendiğinde muhteviyatındaki mineral ve vitaminlerle adeta göz kamaştırır.

İşte 100 gram yoğurtta bulunan değerler:

 • 2 mg kolesterol
 • 8 gr karbonhidrat
 • 8 gr şeker
 • 0.1 mg B6 vitamini
 • 0.6 mg B12 vitamini
 • 0.9 mg C vitamini
 • 0.2 mg riboflavin
 • 0.1 gr niasin
 • 12 mcg folat
 • 199 mg kalsiyum
 • 19 mg magnezyum
 • 157 mg fosfor
 • 0.1 mg demir
 • 255 mg potasyum
 • 77 mg sodyum
 • 1 mg çinko
 • 1 mg omega 3 yağ asidi ve
 • 4 mg omega 6 yağ asidi ihtiva eder.

Yogurdun-Faydalari5

Yoğurt Kaç Kalori: Kalorisi son derece düşük olan yoğurt, 100 gramında 56 kalori içerir. Fazladan kalori almak istemiyorsanız az yağlı yahut yağsız yoğurtları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Eğer kolesterol, yüksek tansiyon, fazla kilo ve karaciğer yağlanması gibi sağlık problemleriniz varsa, veya bu problemlere karşı önceden önlem almak istiyorsanız, yağsız yoğurtları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.