Yoğurt Kaç Kalori

tarafından
2097
Yoğurt Kaç Kalori

Yoğurt Kaç Kalori

Sofraların vazgeçilmez yiyeceği, yemeklerin yanına en çok yakışan ve her öğünde tüketilecek kadar lezzetli ve faydalı bir süt ürünü olan yoğurt; hem besin değerinin yüksek oluşuyla, hem de canlı laktik asit bakterileri içeren  fermente bir süt ürünü oluşuyla son derece kıymetli bir besin.

Büyümek ve gelişmek için, kalsiyum ihtiyacı gereken durumları desteklemek için, zehirlenmelere karşı önlem için, rahat bir uyku için, uzunca süre tok kalmak için, açlık bastırmak için, leziz bir ana yemeği tamamlamak için ve daha pek çok neden için fayda sağlayan bu lezzetli yiyecek, düşük kalorisi ile de artı puan kazanıyor.

Yogurt-Kac-Kalori

Diyet yapıyorsanız, yükselen kan yağlarınız yüzünden yağsız bir perhiz uygulamak zorundaysanız, kilonuzu korumak istiyorsanız, yoğurt tek başına bile mükemmel bir öğün seçeneğidir. Öğle yemeğinde, yanında 1 dilim tam buğday ekmeği veya 2-3 adet diyet bisküvi ile tüketeceğiniz yoğurt sizi 3-4 saat tok tutacağı gibi; içine birkaç adet kuru incir, kuru kayısı, kuru erik ve birer adet ceviz, badem, fındık ve toz tarçın eklediğiniz küçük bir kase yoğurt, tatlı ihtiyacınızı en sağlıklı ve zararsız şekilde giderebilir.

Peki yoğurt kalori açısından bakıldığında nasıl bir yiyecektir, tam yağlı yoğurt ile, yağsız olarak bildiğimiz light yoğurt arasında ne kadar kalori farkı vardır, tam yağlı yoğurt yersek kaç kalori alırız, bu bize fazla kilo olarak geri döner mi? diye soracak olursanız, işte size cevapları…

[reklam id=1]

Kalsiyum, potasyum, fosfor, folik asit ve protein açısından son derece zengin bir gıda olan yoğurt, her gün bir kase miktarı tüketilmelidir. Süt içmeyi sevmiyorsanız, onun yerine yoğurt tüketebilirsiniz. Yoğurdun besleyici değeri yüksek ama kalori değeri düşüktür. Eğer kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız az yağlı veya tamamen yağsız yoğurtları tercih edebilirsiniz.

1 Kase Yoğurt Kaç Kalori

Yoğurdun kalorisini, tam yağlı ve yarım yağlı oluşu etkilese de , aslında aralarında çok da büyük bir uçurum yoktur.

Yoğurdun kalori cetveli şöyle:

  • Orta boy bir kase tam yağlı yoğurt 99 kalori
  • Orta boy bir kase yarım yağlı yoğurt ise 92 kaloridir.

Yogurt-Kac-Kalori1

Görüldüğü gibi arada çok aşırı bir fark yok; ancak kolesterol değerleriniz yüksekse veya çok katı bir beslenme rejimi uyguluyorsanız yağsız yoğurt tercih edebilirsiniz. Yoğurdun kalori miktarını etkileyen faktör, yağlı veya yağsız oluşundan ziyade, tükettiğiniz miktardır.

Gram bazında değerlendirecek olursak, 100 gram, yani ortalama yarım su bardağı dolusu tam yağlı yoğurt 66 kalori iken, yağsız 100 gram yoğurt ortalama 59 kaloridir.

Yoğurt Besin Değerleri

100 gram yoğurtta 3.5 gram protein vardır. 100 gram yoğurt yediğinizde günlük kalsiyum ihtiyacınızın %12’sini karşılamış olursunuz. Bu da diş, kemik, cilt ve saç sağlığınız için gereklidir. Yoğurt ayrıca potasyum, riboflavin, fosfor, çinko, B5 ve B12 vitaminleri de içerir.

Yogurt-Kac-Kalori2

100 gram yağsız yoğurt ise 0,4 gram yağ, 5 mg. kolesterol, 36 mg. sodyum, 141 mg. potasyum, 3,6 gram  karbonhidrat, 3,2 gram şeker içerir. Trans yağ içeriği ise hiç yoktur.