Yoğurt Kaymağından Tereyağ Yapımı

tarafından
1819
Yoğurt Kaymağından Tereyağ Yapımı

Yoğurt kaymağından tereyağ yapımı hem çok kolay hem de çok eğlenceli ve keyifli. Evde tereyağ yapımı için öncelikle yoğurdunuzu evde kendinizin mayalaması gerekmektedir. Evde mayaladığınız yoğurtun kaymaklarını biriktiriyorsunuz. Yaklaşık 5 LT den yoğurt yapmışsanız her yoğurttan yaklaşık bir kâse kaymak çıkartabilirsiniz. Bizim tereyağ yapımı için bize 3 kâse yoğurt kaymağı gerekiyor.

Yoğurttan tereyağı yapımı için aldığınız kaymakları derin dondurucuda saklayın. Plastik bir kap içerisinde veya buzdolabı poşetinde kaymakları saklayabilirsiniz. Biz ölçü olarak 3 kâse kaymaktan tarifi hazırladık siz daha az yâda daha fazla kaymak kullanarak istediğiniz kadar tereyağı yapabilirsiniz.

Yoğurt Kaymağından Tereyağ Yapımı Malzemeleri

  •  3 kâse yoğurt kaymağı
  •  3-4 adet buz
  •  Su

[reklam id=1]

Tereyağ Yapılışı

Önceden biriktirdiğimiz 3 kâse yoğurt kaymağını bir kavanoza koyun. Üzerine normal içme suyu ilave edin. Kavanozu tam suyla doldurmayın. Dört parmak kadar bir boşluk bırakın ve kavanozun kapağını kapatıp elinizle sallamaya başlayın. Hızlı hızlı sallayın 10- 15 dakika sonra yağlar minik minik kaymaktan ayrılmaya başlayacak. Siz sallamaya devam edin.

O minik yağlar çoğalmaya ve bütünleşmeye başlayacak. Bu sefer içine birkaç tane buz atın. Çünkü yağların katılaşması kolaylaşsın diye. Buzları koyduktan sonra yağlar iyice katılaşıp kavanozun üstüne doğru çıkacaktır. Ardından kavanozun kapağını açın kavanozu temiz bir tülbendin içine boşaltın. Tülbendin ağzını çok sıkmadan tutun.

Tereyağ Yapılışı

Bir kabın içine soğuk su koyun tülbendi o soğuk suya batırın. Yağlar iyice katılaşsın. Daha sonra tülbentteki yağı bir kaba alıp yiyeceğiniz kadarını ayırıp diğerini buzlukta saklayabilirsiniz. Tereyağı nasıl yapılır diye fazla düşünmenize gerek kalmadı. Hazır almaktansa yoğurttan tereyağı nasıl yapılır çok basit olduğunu gördünüz. Biz bu tarifte size kaymaktan tereyağı yapımını anlattık. İster yoğurdun kaymağından isterseniz sütün kaymağından da tereyağ nasıl yapılır deneyebilirsiniz. Afiyet olsun.