Yoğurt Mayalama

tarafından
595
Yoğurt Mayalama

Yoğurdu evde yapmaya kalkarsanız ilk denemeniz başarılı olmayabilir. Yoğurdu ilk kez maya yapacak olan anneler bu işte pek becerikli olamazlar. Fakat daha sonrasında eliniz alışında bu süreç artık çok kol ilerleyecektir. Aslında evde yoğurt mayalama işi zevklidir.

Çocuklarınız içinde sağlıklı olan evde yapılan yoğurdu tüketmektir. Sütün değerinin bozulmaması için yaklaşım 38 ila 40 derece arasında bir kaynatma olması gerekir. Yoğurdun mayalanması için kavanozda yoğurt mayalama, fırında mayalama, nohut katarak mayalama gibi değişik isimler verilir.

Yoğurt Mayalama

Fırında Yoğurt Mayalama

Taze olarak satın aldığınız 1 litre sütü derin bir çelik tencere içinde kaynatmalısınız. Daha sonrasında fırında yoğurt mayalama için kaynayan sütü elinizi yakmayacak şekilde sıcaklığına getirip cam kapalı ürünler içine yerleştirebilirsiniz.

[reklam id=1]

Kaynatılacak olan sütün içerisine su eklemeyiniz. Piyasada satılan pek çok marka yoğurt tüketmektense evde yoğurt mayalama işini alışkanlık haline getirmeliyiz. Evde yoğurt mayalama işi için illaki işi bilenden destek almak gerekir.

 • Yoğurttun kaynama noktası taşana kadar olmalıdır
 • Fırına koyulan yoğurdun mutlaka yüksek sıcaklıkta olmadan bir süre korunması gerekir.
 • Sütün kesilememesi için kesinlikle mayayı belirli aralıklarla ekleyiniz.
 • 1 litre taze günlük süt
 • Derin çelik tencere
 • 1 kâse sade yoğurt mayası

Yoğurt Mayalama 1

Not: Bu süreçte önemli olan mayalanan yoğurdun saklama kaplarına belirli ve yeterli ölçülerde yerleştirilmiş olmasıdır. Şimdilerde marketlerde satılan Nohuttan elde edilen hazır mayaları kullanabiliriz. Yoğurdun mayalanması için en fazla tercih edilen yöntemlerdendir.

Not: yoğurdun çok daha fazla lezzetli olması için güveç için de de mayalama yapabilirsiniz. Büyük güveçlerde depolanan yoğurt inanılmaz lezzetli oluyor. Güveçte pişen sütlaç kadar lezzetli olan yoğurdu severek tüketeceksiniz.

Nohutla Yoğurt Mayalama

Ev yoğurdu yapmak aslında çok kolaydır. Yoğurdu güzel yapmanın bir diğer püf noktası ise; nohut mayası kullanmaktadır. Nohut mayası ile yapılan yoğurt gerçekten çok lezzetli oluyor. İlgili makalemizde verilen tüm bilgiler sayesinde nohutla yoğurt mayalama dâhil tüm bilgilere sahip olacaksınız.

Yoğurt Mayalama 3

Nohutla yapılan yoğurtta pastörize süt tadı olmaz. Bir sütçüden taze günlük sütü almayı da alışkanlık haline getiriniz.

 • Nohut mayası (marketlerden temin edebilirsiniz)
 • 1 litre taze günlük süt (süt mutlaka taze olmalıdır)
 • Derin çelik tencere
 • 1 kâse sade yoğurt mayası
 • Kaynayan sütün içine haşlanmış nohut taneleri atınız

Evde Kavanoz İçinde Yoğurt Mayalama

Nohut sayesinde çok daha doğal bir yoğurt elde edebilirsiniz. Bu süreçte kesinlikle bayat süt kullanmayınız. Mutlaka cam kavanoz içinde muhafaza ediniz. İçerisinde çok önemli vitamin, mineral bulunan süt ürünlerini her yaş için kullanabiliriz. Ev yoğurdu yapmak bu derece kolayken bir an önce işe koyulmak gerekir.

Yoğurt Mayalama 4

Nohut mayalama yönteminde kaynayan sütü buzdolabına koyma aşaması gelindiği zaman, çiğ nohut atılmaktadır. Çiğ ya da pişmiş nohut atabilirsiniz. Bu sizin tercihinize bağlıdır.

Çiğ nohut içinde şişecek ve yoğurdun kıvamının daha yoğun olmasını sağlayacaktır. Sağlıklı ve doğal bir yaşam için yoğurttu düzenli tüketmeyi asla unutmayınız. Bunu daha önce denemeyen kadınlar yardımcı olan makalemizden umarız memnun kalmışsınızdır.

Ev yoğurdu yapmanın zor olabileceğini düşünen hanımlar için çok bilgi verici, işinize yarar ve etkili olan yazıdır.

 • Organik beslenenler için marketlerde nohut mayası satılmaktadır.
 • Nohutla mayalanan yoğurt tenceresi içine nohutları koymak için sarımsak ezeceklerinde yardım alınız.
 • Yoğurdun besin değerini kaybetmeden sizin maya yapmanıza yardımcı olan maya çok kullanışlıdır.
 • Paketlenmiş hali ile satın alabilirsiniz.

Protein açısından çok zengin olan nohut mayası marketlerden aldığınız maya ile birlikte