Yoğurt Nasıl Yapılır?

tarafından
423
Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt, hem sağlık, hem de lezzet açısından olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biridir. Evde taş gibi yoğurt yapmanın püf nofları hakkında detayları yazımızın devamında bulabileceksiniz. Bu bağlamda evde yoğurt nasıl yapılır diye merak edenler yazımızı dikkatli bir şekilde okuyabilirler. Katı, sert ve taş gibi yoğurt yapmak herkesin merak ettiği bir sorudur.

Yoğurt Nasıl Yapılır? 1

Çoğu zaman evde mayalanan yoğurdun cıvık ve sulu olduğu ortaya çıkmaktadır. Bununla ilgili birkaç püf noktayı hemen sizlerle paylaşmak istiyoruz. Örnek vermek gerekirse, sıcak yaz aylarında mayalama yaparken kapı çok fazla sarmamak gerekir. Sıcağın da etkisi ile yoğurt aşırı sulu olacaktır. Soğumanın geç olacağından dolayı istenen kıvamı yakalamak zor olacaktır.

Bunun yanında bir diğer önemli ayrıntı da tercih ettiğiniz sütün yağ oranı olacaktır. Keçi, koyun ve manda sütünden yapılan yoğurdun kıvamı daha sert olacaktır. Bu sütlerin yağ oranının yüksek olmasından dolayı cıvık bir sonuç elde edilmez.

[reklam id=1]

Sert yoğurt yapmanın bir diğer önemli püf noktası ise, sütün normalden biraz daha uzun süre kaynatılmasıdır. Sütün uzun süre kaynatılması, yoğurdun cıvık olma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Yoğurt yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgiler ışığında yoğurt mayası nasıl yapılır sorusuna da yanıt vermiş olacağız.

Yoğurt Nasıl Yapılır? 2

 • Manda, keçi ya da koyun sütünden 1 litre süt
 • Mayalama işlemi için 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Mayalamanın çok daha hızlı olması için az miktarda şeker
 • Katılığın sağlanması ve daha hızlı ekşimesi için az miktarda tuz

Yukarıda sıralamış olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra sütün yapılışına geçebilirsiniz. Taş gibi sağlam bir yoğurt yapmak için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapmalısınız.

 • İlk olarak sütü derin bir kap içerisinde ağzı açık olacak şekilde kaynatın
 • Kaynama başladıktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynatmaya devam edin
 • Kaynama işlemi sonunda ocağın altını kapatın ve yaklaşık olarak 45 dakika kadar sütün ılımasını bekleyin.
 • Sütün derecesini anlamak için parmağınızı batırabilir ve 5-6 saniye kadar yanmadan dayanabiliyorsanız, yeteri kadar soğumuş demektir.

Yoğurt Nasıl Yapılır? 3

 • Sütün ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmaması gerekir. Sağlam ve taş gibi bir yoğurt için çok önemlidir. Bu durum yoğurt yapma işleminde önemli detaylardan biridir.
 • Daha sonra ılık sütün içerisine maya, şeker ve tuzu ilave ederek iyice karıştırmalısınız.
 • Tencerenin kenarlarını iyice sarın ve hava almayacak şekilde hazırlayın.
 • Bu haliyle yaklaşık 4 saat kadar bekletmeniz gerekmektedir.
 • Son olarak tencerenin ağzını açmalı ve soğuması için buzdolabına koymalısınız. Yeteri kadar soğuduntan sonra yoğurdu afiyetle tüketebilirsiniz.

Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu bölümünde süzme yoğurt yapmak için gerekli olan malzemeleri ve süzme yoğurdun nasıl yapılacağını anlatıyor olacağız. Bu bilgiler ışığında evde yoğurt yapma detaylarını tamamlamış olacağız. Gerekli olan malzemeler şu şekildedir.

 • 800 gram kadar taze ev yoğurdu
 • 1 tane bez torba

Yoğurt Nasıl Yapılır? 4

Bu iki malzeme yeterlidir. Yapılışı için yoğurdun bez torba içerisine konulması gerekmektedir. 800 gramdan daha fazla yoğurt olması durumunda büyük bir bez torbaya ihtiyacınız olacaktır. Yoğurdu koytuktan sonra torbanın ağzını iyice bağlamalısınız. Ağzını iyice bağladığınız torbayı geniş bir kap içine koyarak iyice süzülmesini sağlamalısınız.

Daha sonra biriken suyu süzgeç yardımı ile dökmelisiniz. Daha sonra yoğurdu buzdolabına kaldrımalı ve 1 gün kadar bekletmelisiniz. Daha sonra elde ettiğiniz süzme yoğurdu cam bir kavanoz içerisine koyabilirsiniz. 800 gram yoğurttan yaklaşık olarak 300-350 gram kadar süzme yoğurt elde edebilirsiniz. Taş gibi süzme yoğurdu afiyetle yiyebilirsiniz.