Yulaf Nasıl Yenir?

tarafından
458
Yulaf Nasıl Yenir?

Yulaf  buğdaygiller ailesinden olan ve hayvanlar için üretilen bir bitkidir. Ancak içerisindeki vitaminler ve mineraller bizler içinde oldukça faydalıdır. Faydalarının her geçen gün biraz daha duyuluyor olması ve özellikle zayıflamak isteyenlerin gözdesi olması nedeniyle son zamanlarda oldukça fazla adından söz ettirmekte ve marketlerde yerini almaktadır.

Yulaf Nasıl Yenir? 3

Sofralarımızda çok fazla göremediğimiz ve bir çok alternatif tüketim şekli olduğu için  yulaf nasıl yenir sorusunun sorulması gayet normaldir.

Hem hızlı bir yiyecek olması hem de bir çok faydasının bulunması hem de zayıflatıcı etkisi nedeni ile son zamanlarda sıkça tercih edilmeye başlanan yulaf, özellikle çalışan kişilerin, sabah erken kalkmak zorunda olanların, rutin kahvaltılardan sıkılanların hızlı kahvaltılık olarak tükettiği, gün içerisinde de anına hazırlanabilecek olması nedeni ile tercih edilen bir bitkidir. Yulaf kepeği yoğurtla nasıl yenir anlatmadan önce yulafın  faydaları hakkında kısa bilgi paylaşalım.

[reklam id=1]

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan yulaf içerisinde B vitaminleri başta olmak üzere demir, fosfor, omega3 , kalsiyum, manganez, magnezyum, sodyum barındırmaktadır. Sigara ve alkol bağımlılığını azaltmak gibi önemli bir rolü bulunan yulaf cildi nemlendirir, sinir sistemini düzenler, kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir, zayıflamaya yardımcı olur, dişleri korur, kandaki şeker miktarını düşürür, adet dönemindeki sancıları azaltır, stres ve uykusuzluğa faydalıdır, mide ve bağırsak bozukluklarına karşı etkilidir, kan basıncını düzenler ve kas ve kemikleri güçlendirir.

Yulaf Nasıl Yenir? 2

Yulaf bir çok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Yulaf ezmesi, yulaf ekmeği, krep gibi farklı şekillerde tüketilebilen yulaf hem kahvaltıda hem de diğer öğünlerde de tüketilebilmektedir.

Yulaf ezmesi nasıl yenir? Yulaf ezmesi kahvaltılarda sade tüketilebileceği gibi içerisine biraz süt veya su ilave edebilirsiniz. Yulaf ezmesini akşamdan suya bırakırsanız daha yumuşak bir tüketim sağlayabilirsiniz. Veya yulaf ezmesini, elma, muz, armut, süt ve bir çorba kaşığı yulaf ile birlikte blendıra koyarak karıştırabilir ve elde ettiğiniz karışımı içebilirsiniz.

Yulafın bir diğer tüketim şeklide ekmek yaparak tüketmektir. Burada yulaf kepeği nasıl yenir sorusuna bir cevap verilmiş olacaktır. Yulaf kepeği ekmeği hazırlamak için 1 çay kaşığı maya, 2 adet yumurta, yarım tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 7 yemek kaşığı yulaf kepeğine ve yulaf kepeğinin yarısı kadar da süte ihtiyacınız bulunmaktadır. Yoğurt ve yumurtayı isterseniz kullanmayabilirsiniz.

Yulaf Nasıl Yenir? 1

Ekmeği hazırlamak için bütün malzemeler bir kaba konur ve mikserle iyice karıştırılır. Eğer mikser yoksa çatalla veya başka bir ürünle karıştırabilirsiniz. Daha sonra hazırlanan karışım 200 derecede ısıtılmış fırına yağlı kağıt kullanılarak konur. 15 dakika kadar turbo açılmadan pişirildikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Yulaf market ürünlerinde de tercih edilen bir bitkidir. Birçok kahvaltılık gevrekte tercih edilen yulafın yer aldığı eti lilalif yulaf ezmesi nasıl yenir? Sadece yulaf ezmesinden oluşan bu ürünün 100 gramında 356 kalori bulunmaktadır. Eti lifalif yulaf ezmesini sütle veya su ile karıştırarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.